Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

28 Ou 2025

Sven Perec ostvario je svoj cilj - zaokružio proizvodnju batata bez otpada

Izvor: www.agroklub.com · Autor: Nikola Kučar  

Sven Perec ostvario je svoj cilj - zaokružio proizvodnju batata bez otpada

OPG Perec iz Šandrovca, pokraj Bjelovara, poznat je diljem Hrvatske po tjestenini od durum pšenice obogaćenoj lokalno uzgojenim batatom, butternut tikvom i špinatom. Na 15 hektara vlastite zemlje, uz dodatne površine u najmu, uzgajaju batat i kukuruz.

"Početak priče kreće prije 7 godina, kada je moja djevojka Karolina spomenula batat. Više nisam ni siguran jesam li do tada uopće čuo za njega, ali svakako ništa o njemu nisam znao", priča nam Sven Perec.

Danas njegov OPG koji se nalazi u Šandrovcu, nedaleko Bjelovara, ima 15 hektara zemlje, plus dodatnu u najmu. Njihova tjestenina Perec natjecala se za prestižnu titulu ''Hit proizvoda'' u sklopu projekta ''Startaj Hrvatska'' koji su provodilie SPAR Hrvatska i Nova TV.

"Ponosan sam što smo u tri godine uspjeli ući u isto toliko trgovačkih centara i danas smo dostupni diljem Hrvatske“, dodaje.

Obitelj koja se bavi poljoprivredom
Tijekom odrastanja Sven nije pokazivao neke naznake budućeg farmera.

"Voziti dvoosovinsku prikolicu unatrag? Ma, to nije bio posao za mene – prije bih našao iglu u plastu sijena. Prvim sjedanjem za računalom, to je postao moj svijet“, kaže nam.

Po završetku srednje škole upisuje stručni studij računarstva. Prvi posao - prodavač i serviser informatičke opreme. Nakon toga zapošljava se u IT-u banke i tu ostaje do danas, s punoljetnim stažem iza sebe.

"Naš OPG postoji otkad je uveden taj pojam. Moji roditelji oduvijek su se primarno bavili poljoprivredom. Klasična priča - malo ratarstva, malo stočarstva, malo ovčarstvo, prodaj ovo, kupi ono, nije nam ništa falilo. No, mali poljoprivrednik koji živi isključivo od svog rada sustavno se godinama uništavao i naposlijetku je posao odrađen“, objašnjava.

Nekada je u Općini Šandrovac bilo 6 otkupnih mjesta za mlijeko, danas možda dva i poneki privatni, kaže nam.

"Moja obitelj, otac Zdravko, konzervativan i tradicionalan te nimalo sklon rizicima i majka Verica ispred svog vremena. A brat Slaven, njemu samo dajte željezo i drvo - sve će napraviti od toga“, priča Sven.

"I onda dolazi Karolina Belančić. Zajedno smo deset godina. Ona je prva spomenula batat i siguran sam da je više puta zažalila. Ima svoj posao i kad god je slobodna s ostatkom obitelji je u poslu. Zadnji član je šogorica Marina, ona je zadužena za proizvodnju tjestenine i obavlja 70 posto poslova oko toga“, ističe

Priprema je pola posla
Kada su krenuli u posao Perecovi su odučili su kupiti 100 presadnica i sami se uvjeriti raste li ta suptropska biljka na Bilogori. Zadatku su pristupili istraživački.

"Posadili smo dio na foliju, dio bez, dio s navodnjavanjem, dio bez, testirali razna gnojiva i prihrane. Zaputili se na Agronomski fakultet u Zagrebu te savjetovali s profesorima Novak i Bušić, te proučili sve diplomske radove na temu njegova uzgoja“, prisjeća se Sven.

Izazova je bilo mnogo, jer je obitelj tradicionalno uzgajala žitarice, nekada davno duhan i papriku, krumpir za svoje potrebe, ponešto ljekovitog bilja, ali batat – nikada. "Pobrojat ću samo neke izazove - polagač-gredičar, sadnja preko folije, vađenje, skladištenje, klijalište, ma problema na svakom koraku. Obitelj nas je podržala, no zajednica je bila pomalo sumnjičava“ , prisjeća se Sven.

U početku uzgoja najveći problem im je bilo skladištenje jer nisu imali prikladni prostor. "Oduzeli smo ocu garažu i tamo improvizirali. Loši uvjeti, slaba izolacija, skupo grijanje – jednostavno nije bilo održivo“, priča.

Sljedeće godine preuređuju štagalj u moderno skladište za 40 tona povrća.

"No, i dalje nam je nedostajalo klijalište, te ga selimo s poda plastenika na radne stolove, zatim u neku pomoćnu prostoriju sve dok ga nismo sagradili za tonu batata koje može proizvesti između 300 i 400 tisuća sadnica“, pojašnjava.

Zaokružena prozvodnja batata
Kada su krenuli u proizvodnju, odmah su uklonili otkupljivače jer je taj odnos, kaže, bio u najmanju ruku lihvarski i borili se sami, gradili svoju priču kako su oni željeli.

"Poticaj za proizvodnju tjestenine bio je vrlo jednostavan, na polju vam ostane hrpa batata 2. klase koju nitko ne želi ni pogledati. Da odmah razjasnimo, to su jednako dobri plodovi, ali nisu stigli narasti do tržišne veličine ili su je pak prerasli“, priča.


Komentari članka

Vezani članci

Seoski turizam sve prepoznatljivi i privlačniji

17.04.2025.

U Hrvatskoj djeluje više od 1.600 pružatelja usluga u posebnim oblicima turizma od kojih se oko 70 posto bavi seoskim agroturizmom, pokazala je uz ostalo analiza Udruge ruralnog turizma Hrvatske (URTH), prema čijoj ocjeni Hrvatska sve više prepoznaje pote

Samo domaće, ekološko ili uz oznaku plavi ceker - u Zagrebu okupljena Hrvatska u malom

17.04.2025.

Priliku da Zagrepčanima predstave i prodaju svoje proizvode nisu propustili OPG-ovi iz cijele Hrvatske pa su u sklopu događanja u organizaciji zagrebačkog Gradskog poglavarstva proteklu subotu i nedjelju proveli na Trgu Krešimira Ćosića.

Did Mirko, sin Branimir i unuk Vid oživjeli didovinu u Rodaljicama

08.04.2025.

Posadili smo 982 masline. Na jesen planiramo još 200 i tako dalje iz godine u godinu, kaže Branimir Šunić. Kako oživjeti njive, pašnjake i opustjelo selo?

OPG Stipino – od poljoprivrede do ruralnog turizma u srcu Baranje

02.04.2025.

Stjepan Dumančić osnovao je OPG 2008. godine, kada je na 5 hektara zemlje posadio tri sorte jabuka: Fuji, Gala i Top Red. Osam godina kasnije, započeo je proizvodnju sokova, pekmeza i ajvara pod brendom "Stipino“, a 2019. odlučio se baviti i ruralnim turi

Sestre Kučan vode uspješnu obiteljsku farmu ovaca i prkose predrasudama

31.03.2025.

OPG Kučan iz Aleksinice, nedaleko Gospića, prostire se na 130 hektara zemlje, a na farmi uzgajaju 850 ovaca o kojima brigu vode sestre Katarina i Josipa, brat Josip te majka Kristina, dok najstarija sestra Barbara, kao vlasnica, obavlja administrativne po

Tag cloud

  1. 2715 članka imaju tag turizam
  2. 2585 članka imaju tag hrvatska
  3. 1697 članka imaju tag svijet
  4. 1393 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 1931 članka imaju tag financije
  6. 1614 članka imaju tag izvoz
  7. 1494 članka imaju tag poljoprivreda
  8. 1294 članka imaju tag trgovina
  9. 1352 članka imaju tag ict
  10. 1192 članka imaju tag investicije
  11. 1259 članka imaju tag industrija
  12. 1057 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1031 članka imaju tag menadžment
  14. 855 članka imaju tag poduzetništvo
  15. 1157 članka imaju tag EU
  16. 633 članka imaju tag opg
  17. 774 članka imaju tag maloprodaja
  18. 527 članka imaju tag poticaji
  19. 650 članka imaju tag tehnologija
  20. 692 članka imaju tag marketing
  21. 458 članka imaju tag koronavirus
  22. 382 članka imaju tag potpore
  23. 963 članka imaju tag kriza
  24. 509 članka imaju tag eu fondovi
  25. 487 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 515 članka imaju tag porezi
  27. 476 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 485 članka imaju tag prehrambena industrija
  29. 426 članka imaju tag osijek
  30. 514 članka imaju tag obrazovanje
  31. 536 članka imaju tag krediti
  32. 425 članka imaju tag start up
  33. 495 članka imaju tag dzs
  34. 439 članka imaju tag energetika
  35. 458 članka imaju tag BDP
  36. 410 članka imaju tag hnb
  37. 421 članka imaju tag vlada
  38. 337 članka imaju tag hgk
  39. 440 članka imaju tag banke
  40. 338 članka imaju tag agrokor