Poduzetnički portal · Članak
Uz Badel 1862, vinarija Lotada, obiteljska gospodarstva Voborski i Kovačević okosnica su vinske ponude.
Daruvarski kraj među najvažnijim je vinarskim regijama u Hrvatskoj, a osim etabliranog Badela 1862, koji tamo ima vinariju i 140 hektara vinograda, posljednjih se godina sve više razvijaju i mali vinari. Njihovoj prepoznatljivosti zasigurno će pomoći i projekt Daruvarska vinska cesta, koja okuplja četiri vinara na pet lokacija te po jednu siranu i kavanu.
Najzastupljenija graševina
Najznačajniji vinar je Badel 1862, koji na vinskoj cesti ima dva objekta za vinoljupce: vinariju Daruvar, koja može primiti 60-ak gostiju, te dvorac Janković sa 40-ak mjesta za posjetitelje. Velik kapacitet ima i Vinarija Lotada u vlasništvu Adele i Ota Lneničeka. Njihova kušaonica i točionica mogu ugostiti 70-ak vinoljubaca. OPG Voborski, u vlasništvu Lele i Velimira Vezmara, može se pak pohvaliti jedinstvenom klijeti koja je napravljena u obliku srednjovjekovne utvrde - Vezmarova kula.
Vezmar
Ako nekom zatreba vino usred svadbe u ponoć, nije problem, možemo ga i dostaviti.
"Objekt je napravio moj djed 60-ih godina. Bio je građevinski poduzetnik i vinar te je spojio svoje dvije ljubavi napraviviši pomalo ekstravangantan objekt usred vinograda na vrhu brežuljka. Nikad nismo saznali zašto je gradio ovakvu klijet, koja je mješavina utvrde i suvremenog bunkera s puškarnicama, no danas je to zaštitni znak naših vina", objašnjava Lela Vezmar, čija obitelj obrađuje oko 1,5 hektara vinograda, od čega godišnje dobivaju oko 7000 litara graševine i 1200 litara frankovke. Njezin suprug, inače jedan od direktora tamošnje Vinarije Badel, objašnajva da većinu vina prodaju na kućnom pragu.
"Najviše vina ode na veselicama. Ljudi prepoznaju kvalitetu kojoj mogu vjerovati i fleksibilnost nabave. Ako nekom zatreba vino usred svadbe u ponoć, nije nikakav problem da me nazovu i dođu po njega ili ga ja dostavim", kaže Velimir. U njihovu je susjedstvu i vinarija OPG Kovačević, čije uzde sve više preuzima mladi Matej. Oni u vlasništvu imaju oko dva hektara vinograda. Još dva-tri hektara imaju njihovi stalni kooperanti, od kojih otkupljuju grožđe. Kao i u cijelom daruvarskom kraju, i kod Kovačevića je najzastupljenija sorta graševina, a ukupno godišnje proizvedu između 25 i 30 tisuća litara vina.
Vinarija Lotada, pak, što na vlastitim površinama, a što otkupom grožđa od kooperanata, godišnje proizvede i do 200 tisuća litara vina, uglavnom graševine. Vinarsku cestu obogaćuje i obiteljska sirana Biogal sa svojih 12 zaposlenika, koja na dan proizvede oko 2000 litara vrhunskog mlijeka, od čega 500 litara kozjeg i 200 litara ovčijeg.
Biogalov sir za Istru
"Ne možemo se natjecati s velikim industrijskim proizvođačima, pa smo se odlučili za vrhunski proizvod od najkvalitetnijeg mlijeka. Svojim koperantima plaćam mlijeko i za kunu više po litri od klasičnih mljekara, ali tražim vrhunsku kvalitetu", kaže Melita Pokomy, vlasnica Biogala. Njezina specijalnost su zreli sirevi na bazi kravljeg, ovčjeg i kozjeg mlijeka, s raznim dodacima, najčešće tartufima. Glavno im je tržište, naime, Istra, pa i njihovi sirevi imaju okus Istre - kozjeg mlijeka i tartufa.
10 vina, 10 sireva
Balada o vinu, siru i Daruvaru
Adela Lneniček iz Vinarije Lotada, Suzana Jurišić iz Badelove Vinarije Daruvar te Melita Pokomy iz sirane Biogal napravile su jedinstvenu degustaciju u vidu "balade" kojom sljubljuju daruvarska vina s daruvarskim sirevima. Gostima nude 10 slijedova najboljih daruvarskih vina, od graševine preko sauvignona i rizlinga, traminca do predikatnih vina, a svako vino prati određeni sir Biogala.
Komentari članka
Vezani članci
Ana iz Zadra ima vlastiti restoran i OPG. Uzgaja i kokoši i čak 80 sorti rajčica
30.06.2026.ANA ANDABAK iz Zadra na Instagramu je postala prepoznatljivo lice domaće poljoprivrede. Iako je po struci inženjerka građevine, danas je mnogi poznaju kao vlasnicu OPG-a na kojem uzgaja više od 80 sorti rajčica, desetke kokoši koje su postale zvijezde nje
Inovacija iz Agrolagune – prvo hrvatsko bezalkoholno vino
28.06.2026.Agrolagunino bezalkoholno vino proizvodi se od grožđa iz vlastitih vinograda i vina proizvedenog u vlastitim podrumima
Najbolje boce traže put do šampionske titule. Baronova fešta dobiva ozbiljnu vinsku uvertiru
26.06.2026.Čak 115 uzoraka vina od Pule do Kastva stiglo je na ocjenjivanje za 5. Smotru vina istočne Istre koja će se održati u sklopu Baronove fešte 26. srpnja u Svetom Martinu u općini Sveta Nedelja. Ovu manifestaciju najavili su na konferenciji za novinare u ime
U Soljanima pod lubenicom 40 do 50 ha: U izvrsnoj su kondiciji, bliži se i berba
22.06.2026.Na istoku Lijepe naše, u Soljanima, mjestu koje je već godinama poznato po uzgoju lubenica, poljoprivrednici s optimizmom gledaju prema ovogodišnjoj berbi. Među njima je i Stjepan Ćurdo, koji se proizvodnjom ovog, zapravo, povrća, bavi već više od 30 godi
Benvenuti imaju 22 hektara vinograda i ne navodnjavaju: Uzdaju se u kišu, ali i teran
18.06.2026.Vina iz nove berbe, koja je lani za malvaziju bila nikada ranije, već 27. kolovoza, ali i veliku vertikalu terana iz magnuma od 2009. do 2016. godine istarske vinarije Benvenuti, predstavila su braća Benvenuti, Nikola i Albert u Zagrebu, gdje već tradicio
Tag cloud
- 2877 članka imaju tag turizam
- 1508 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 2721 članka imaju tag hrvatska
- 1816 članka imaju tag svijet
- 1402 članka imaju tag ict
- 1579 članka imaju tag poljoprivreda
- 2008 članka imaju tag financije
- 542 članka imaju tag krediti
- 1661 članka imaju tag izvoz
- 1320 članka imaju tag trgovina
- 1348 članka imaju tag industrija
- 1259 članka imaju tag investicije
- 1086 članka imaju tag zapošljavanje
- 1085 članka imaju tag menadžment
- 700 članka imaju tag tehnologija
- 1184 članka imaju tag EU
- 874 članka imaju tag poduzetništvo
- 694 članka imaju tag opg
- 462 članka imaju tag BDP
- 367 članka imaju tag kompanije
- 793 članka imaju tag maloprodaja
- 558 članka imaju tag poticaji
- 710 članka imaju tag marketing
- 408 članka imaju tag potpore
- 522 članka imaju tag hotelijerstvo
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 455 članka imaju tag start up
- 541 članka imaju tag porezi
- 369 članka imaju tag žensko poduzetništvo
- 516 članka imaju tag eu fondovi
- 965 članka imaju tag kriza
- 494 članka imaju tag gospodarstvo
- 532 članka imaju tag obrazovanje
- 437 članka imaju tag osijek
- 498 članka imaju tag prehrambena industrija
- 513 članka imaju tag dzs
- 453 članka imaju tag energetika
- 429 članka imaju tag vlada
- 418 članka imaju tag hnb
- 346 članka imaju tag hgk
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
