Poduzetnički portal · Članak
30 Ruj 2024
Od Skandinavije do Australije - svi znaju za puškare iz Zagorja: 'Iznenade se kad doznaju otkud smo'
Izvor: www.tportal.hr · Autor: Luka Filipović
Ako niste lovac ili fan sportskog streljaštva, prezime Rusan neće vam značiti ništa. Nije bilo poznato ni autoru ovog teksta sve dok od poznanika, ljubitelja oružja, nije čuo priču o fantastičnoj tvrtki iz Zagorja čiji je brend globalno jedan od najjačih u toj branši. Od Skandinavije do Australije, Rusan je pojam za lovce, baš kao što je to Apple za tehnološke geekove
Osnivač tvrtke Željko Rusan krenuo je s obrtom 1983. godine. Prvo je radio strojnu obradu metala da bi se s vremenom okrenuo puškarstvu, odnosno servisiranju i popravku oružja.
poster
'Tata je lovac i zaljubljenik u oružje pa bi lovcima u okolici, kome je trebalo, popravio pušku. Promijenio bi oprugu ili napravio i zamijenio neki istrošeni dio. Zatim je početkom 90-ih, kad je bilo vrlo teško kupiti nešto izvana, iz potrebe krenuo izrađivati dodatke za puške - nosače ciljnika, adaptere, prstene… I krenuo je rasti', kaže nam Željkov 38-godišnji sin Ivan koji danas vodi firmu s ocem.
Sjedište tvrtke i proizvodni pogon nalaze se u Humu Bistričkom, samo nekoliko kilometara od čuvenog marijanskog svetišta u Mariji Bistrici.
Na svjetsko tržište lansirao ih je inovativan proizvod
Ivan se još kao dijete motao oko nogu oca i njegovih radnika. Kad je stasao, završio je srednju tehničku školu u Zagrebu, a nakon toga i Strojarski fakultet.
'Točno prije 20 godina, dok sam još bio srednjoškolac, kupili smo prvi CNC stroj. Dotad se radilo na klasičnim tokarilicama i glodalicama. Trenutno imamo 22 CNC stroja i 52 zaposlena. Radi se u dvije smjene. Mjesečna proizvodnja je od deset do 15 tisuća komada raznih dodataka i dijelova za lovačko i sportsko oružje, što je dosta za tvrtku naše veličine', ističe Ivan.
Proizvod koji ih je lansirao na strana tržišta i učinio prepoznatljivima inovativni je clip-on adapter. Rusan stariji osmislio ga je prije 15 godina, a još je i danas njihov najprodavaniji proizvod te služi tome da bi se na osnovni dnevni optički ciljnik postavio nastavak kao što je adapter za noćni lov.
'Optički ciljnici su potrebni ako lovite s čeke. Cijena za kvalitetne ciljnike kreće se od 500 eura pa naviše. Da biste povezali ciljnik s puškom, potreban vam je naš nosač koji košta od 100 do 300 eura. Za određenu divljač dozvoljen je noćni lov u pojedinim periodima godine. Ako se želite okušati u tome, morate kupiti nastavak koji pretvara dnevnu optiku u noćnu, a za to vam treba naš adapter', nabraja Ivan dok razmišljamo o tome da lov uopće nije jeftin hobi.
Investicija od pola milijuna eura
Rusanov adapter prvo su počeli kupovati lovci iz susjednih država, Slovenije i Austrije. Iznimna kvaliteta privukla je onda i kupce iz drugih zemalja. Pozornost su zatim dobili i drugi njihovi proizvodi, kao što su nosači za ciljnike, plinske kočnice za ublažavanje trzaja, podesivi okidači i drugo. Cijene svih tih dodataka kreću se od 50 do 200-300 eura.
Promet im raste iz godine u godinu, a više od 95 posto čini izvoz. O uspješnosti poslovanja govore i tri uzastopne Zlatne kune (od 2018. do 2020.) kojima ih je nagradila Hrvatska gospodarska komora u kategoriji malih poduzeća u Krapinsko-zagorskoj županiji.
Do kraja ove godine proširit će proizvodni pogon za 500 novih kvadrata, gdje će biti smještene dvije dvostruke CNC tokarilice. Investicija je to vrijedna pola milijuna eura.
'To će nam povećati proizvodnju za desetak posto. Zaposlili smo četiri mlada dečka, a doveli smo ih odmah nakon mature iz obrtničke škole. Sad ih obrazujemo da bi mogli raditi na novim strojevima i trebat će im nekoliko mjeseci da nauče nešto pod paskom starijih mentora. Nažalost, u školi su imali jako malo prakse - svega jedan dan u tjednu - a četiri dana učili su teoriju. Mišljenja sam da bi se to trebalo mijenjati', kaže Ivan.
S radnom snagom još uvijek nemaju problema i svi radnici su im iz Zagorja. Nastoje učiniti sve, tvrdi Rusan mlađi, da bi im ljudi bili zadovoljni i da ne odlaze jer dobrog i iskusnog CNC majstora nije lako naći.
Komentari članka
Vezani članci
Blaženka Urbanke: Više ne vodim biznis – sad pomažem drugima da uspiju
13.05.2025.Blaženka Urbanke ime je koje se veže uz pionirske dane hrvatskog IT-a kad je sa suprugom osnovala tvrtku HSM Informatika, ali i Klub poduzetnik seniora SENTOR neovisnu, neprofitna organizacija u kojoj (bivši) poduzetnici i stručnjaci iz poslovnog svijeta
Vodič za prodaju poduzeća
13.05.2025.U životu svakog poduzetnika nastupa trenutak kada razmišlja o prodaji svojeg poduzeća. Bilo da želite otići u mirovinu ili tražite nove puteve za širenje, prodaja poduzeća složen je postupak. Polazimo od vaše specifične situacije, a naši će vas savjetnici
Podravka osvaja europsko tržište novim proizvodom
12.05.2025.Podravka je na tržište plasirala novi proizvod - ZikZak papri-chup. “Riječ je o inovaciji u segmentu umaka, a ZikZak dostupan je u dva okusa – blagom i ljutom. Proizvodi od visokog udjela paprike, što ga čini prirodnim izvorom vitamina C. Ne sadrži konzer
OBŽ: Otvoreni Javni pozivi za poticanje i razvoj poduzetništva u 2025. godini
09.05.2025.Malo i srednje poduzetništvo pokretač je cjelokupnog gospodarskog razvoja i generator novih radnih mjesta, a mala i srednja poduzeća okvir su za realizaciju poduzetničke inicijative koja čini osnovu gospodarstva. Osječko-baranjsko gospodarstvo bilježi kon
Novi zakon o strancima guši male poduzetnike, UGP traži hitnu reakciju
05.05.2025.Udruga Glas poduzetnika (UGP) upozorila je u petak da da novi Zakon o strancima guši mikro i male poduzetnike zbog dugotrajnog procesa izdavanja dozvola stranim radnicima, kao i zbog rigidno propisanog uvjeta o minimalnom prometu od 10.000 eura te predlaž
Tag cloud
- 2720 članka imaju tag turizam
- 2590 članka imaju tag hrvatska
- 1714 članka imaju tag svijet
- 1401 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 1938 članka imaju tag financije
- 1617 članka imaju tag izvoz
- 1501 članka imaju tag poljoprivreda
- 1295 članka imaju tag trgovina
- 1357 članka imaju tag ict
- 1197 članka imaju tag investicije
- 1266 članka imaju tag industrija
- 1059 članka imaju tag zapošljavanje
- 1033 članka imaju tag menadžment
- 857 članka imaju tag poduzetništvo
- 1159 članka imaju tag EU
- 636 članka imaju tag opg
- 775 članka imaju tag maloprodaja
- 531 članka imaju tag poticaji
- 654 članka imaju tag tehnologija
- 692 članka imaju tag marketing
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 386 članka imaju tag potpore
- 963 članka imaju tag kriza
- 511 članka imaju tag eu fondovi
- 488 članka imaju tag hotelijerstvo
- 517 članka imaju tag porezi
- 476 članka imaju tag gospodarstvo
- 488 članka imaju tag prehrambena industrija
- 427 članka imaju tag osijek
- 515 članka imaju tag obrazovanje
- 536 članka imaju tag krediti
- 425 članka imaju tag start up
- 495 članka imaju tag dzs
- 439 članka imaju tag energetika
- 459 članka imaju tag BDP
- 411 članka imaju tag hnb
- 421 članka imaju tag vlada
- 337 članka imaju tag hgk
- 440 članka imaju tag banke
- 338 članka imaju tag agrokor
Tečajna lista
Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
---|---|---|---|
EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad PrometTicker | Zadnja | Promjena |
---|---|---|
DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
Ticker | Zadnja | Promjena |
---|---|---|
TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
Ticker | Zadnja | Promet |
---|---|---|
INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |