Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

28 Sij 2011

Ministar Čobanković ipak dopustio sjetvu tavanuše

Izvor: www.glas-slavonije.hr · Autor: Zdenka RUPČIĆ  

Ministar Čobanković ipak dopustio sjetvu tavanuše

U novom pravilniku Zakona o poljoprivrednim potporama, koji je stupio na snagu 1. siječnja ove godine, bit će “izbačena” rečenica u kojoj je stajalo da je za ostvarivanje prava na poticaje u poljoprivrednoj proizvodnji obvezno sijati certificirano sjeme, izjavio nam je Vladimir Novotny, glasnogovornik Hrvatske poljoprivredne komore. Tu je odluku, kako navodi Novotny, ministar Čobanković prošli tjedan objavio na sastanku sa seljačkim udrugama.

Novotny je podsjetio kako se Poljoprivredna komora od svog osnutka zalagala i zahtijevala od Ministarstva poljoprivrede da hrvatski seljak ima sve uvjete u poljoprivrednoj proizvodnji kakve ima i farmer u EU. - Budući da su naši zahtjevi prihvaćeni, mi smo zadovoljni, jer sada i naši seljaci imaju mogućnost izbora, odnosno na njima je da odluče hoće li sijati svoje tzv. farmerovo sjeme ili sjeme kupljeno od neke od sjemenarskih kuća. Smatramo to prvim uspjehom Poljoprivredne komore jer će na taj način seljaci pojeftiniti svoju proizvodnju. Prema nekim kalkulacijama čak između 300 i 400 kuna po hektaru. Sada nam uz pomoć savjetodavne službe predstoji intenzivan rad na educiranju seljaka kako da što kvalitetnije uskladište i zaštite pšenicu iz žetve koju će ostaviti za sjeme, kaže Novotny. Na primjedbe, koje ovih dana pljušte sa svih strana, da je Poljoprivredna komora “progurala” mogućnost ostvarivanja prava na poticaje i na sjetvu tavanuše zbog osobnih interesa njezina predsjednika Darka Grivičića, Novotny to ne negira. - Naravno da će Darko Grivičić, koji živi od poljoprivrede, imati koristi od sjetve takvog sjemena, jer će si pojeftiniti proizvodnju, ali imat će i mnogi drugi poljoprivrednici, posebice oni koji siju ogromne površine pšenice. Naime, Poljoprivredna komora i Darko Grivičić štite i svoje, ali i interese svih seljaka, za razliku od pojedinaca koji kao zastupaju seljake, a zapravo štite interese krupnog kapitala, oštar je Novotny. Dodaje da se na ovom primjeru s farmerovim sjemenom vidi u kojem će smjeru djelovati Poljoprivredna komora, odnosno da će se isključivo boriti za interese seljaka.

Mato Brlošić, koji je bio na tom sastanku kaže da je ministar naveo da Europska unija ne uvjetuje sjetvu deklariranog sjemena, već to ostavlja na izbor svakom pojedinom farmeru. - Tako za ostvarivanje prava na poticaje više neće biti potrebno prilagati nikakvu dokumentaciju. Pravilnik još nije stupio na snagu, ali seljaci već siju svoje sjeme čak i ovih dana jer mnogi nisu mogli sijati jesenas zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta, kaže Brlošić.


Komentari članka

Vezani članci

Manje antibiotika na farmi: Kako inovacije u hranidbi mijenjaju moderno stočarstvo

31.07.2026.

Akreditirani sustavi upravljanja kvalitetom, pokusne farme za svinje i perad te suradnja s vodećim svjetskim znanstvenim institucijama i obrazovnim centrima, dio je onoga što Agrofeed čini jednom od vodećih tvrtki europske industrije stočne hrane.

Poljoprivredna komora: Stanje je alarmantno, prijeti gašenje OPG-ova. Situacija izmiče kontroli

29.07.2026.

Situacija u poljoprivredi vrlo je loša, negdje i alarmantna jer se uz afričku svinjsku kugu pojavila kuga malih preživača, a poskupljenje plavog dizela prisilit će male poljoprivrednike na zatvaranje OPG-ova, rečeno je u ponedjeljak na konferenciji za nov

Inženjer radiologije danas uzgaja biljke koje završavaju u Michelin restoranima

27.07.2026.

"Moji roditelji cijeli su život u poljoprivredi i praktički sam odrastao uz plastenike. Vidio sam i lijepe i one puno teže strane ovog posla - proljeće kada napokon ima prihoda i zimu kada se doslovno preživljavalo. Od njih sam naučio koliko se radom i od

Rekordna žetva Podravke Agri: u silosima čak 140.000 tona žita

23.07.2026.

Završena je ovogodišnja žetva ječma i pšenice na oranicama Belja, Vupika i PIK-a Vinkovci.

Živio je svinjogojstvo, uništio ga je ASK, od revitalizacije odustao

22.07.2026.

Poluotvoreni uzgoj crne slavonske svinje više nije moguć, morao bi sagraditi nove objekte i uložiti do 250.000 eura

Tag cloud

  1. 2891 članka imaju tag turizam
  2. 2729 članka imaju tag hrvatska
  3. 1518 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1820 članka imaju tag svijet
  5. 1405 članka imaju tag ict
  6. 1584 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2010 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1323 članka imaju tag trgovina
  11. 1363 članka imaju tag industrija
  12. 1265 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1090 članka imaju tag menadžment
  15. 703 članka imaju tag tehnologija
  16. 1186 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 697 članka imaju tag opg
  19. 463 članka imaju tag BDP
  20. 544 članka imaju tag porezi
  21. 371 članka imaju tag kompanije
  22. 795 članka imaju tag maloprodaja
  23. 560 članka imaju tag poticaji
  24. 711 članka imaju tag marketing
  25. 409 članka imaju tag potpore
  26. 524 članka imaju tag hotelijerstvo
  27. 430 članka imaju tag vlada
  28. 460 članka imaju tag start up
  29. 458 članka imaju tag koronavirus
  30. 373 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  31. 516 članka imaju tag eu fondovi
  32. 966 članka imaju tag kriza
  33. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  34. 533 članka imaju tag obrazovanje
  35. 438 članka imaju tag osijek
  36. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  37. 515 članka imaju tag dzs
  38. 454 članka imaju tag energetika
  39. 419 članka imaju tag hnb
  40. 347 članka imaju tag hgk