Poduzetnički portal · Članak
15 Tra 2025
Gordana Varga: Kažu mi kako u našim ručno rađenim Vargicama kao da hodaju po oblacima. Želim početi izrađivati i cipele
Izvor: www.glas-slavonije.hr · Autor: Ivana Paušić
Udanašnje vrijeme brze mode, kada trendovi brzo dolaze i još brže prolaze, i kad staru obuću u trenutku zamijenimo novom, ipak i dalje postoji potreba za postolarima. U Osijeku ih je ostalo još jako malo, a kad je riječ o postolaricama, radi samo jedna. Gordana Varga iz postolarske radnje Postolar Varga već se 13 godina bavi tim poslom, koji je započela s mužem Tiborom. Iako ju je prije pet godina zadesila obiteljska tragedija, skupila je snage i nastavila poslovanje. Štoviše, podigla je posao na još višu razinu.
Popravci pa papuče
Gordana i Tibor živjeli su na moru. Bila je regionalni voditelj jednog svjetski poznatog brenda, sve dok on nije odlučio otići s hrvatskog tržišta. Ostavši bez posla, supružnici su se odlučili vratiti u rodni Osijek. Tibor je išao na dodatno školovanje za postolara i obućara, i tako su krenuli. Novca za započinjanje poslovanja nisu imali, a radni im je prostor bio na nekoliko kvadrata u njihovoj kući. Krenuli su s popravcima obuće i odjevnih dodataka, a kako nisu znali kako se nametnuti na tržištu, uveli su besplatne dostave za popravke. "Još se sjećam prve narudžbe. Trebalo je popraviti dvije kožne torbe, pa je muž biciklom otišao na drugi kraj grada po njih, popravio ih i onda ih vratio klijentici. Tako smo stalno trčali i vozali se po gradu", prisjeća se Gordana.
Nakon nekog vremena pokrenuli su vlastitu proizvodnju papuča, njihovih najpopularnijih i najtraženijih, Vargica. Tijekom godina su ih usavršavali, a posebne su po tome što su kao ručno rađene anatomske papuče od kože idealne za dugo stajanje. "Žene bi me zvale i govorile: - Ajme, gospođo Varga, što ste vi stavili u te papuče, kao da hodam po oblacima. Nije čudo, svaku Vargicu ručno šivamo, što traje puno duže od strojne proizvodnje i neusporedivo je. Usto, papuču možemo prilagoditi svačijem stopalu, pa tako izrađujemo dodatke za petni trn, teškoće s haluksom i slično", objašnjava Gordana. U svemu su se prilagođavali svojim mušterijama, reklama za njihove proizvode išla je od usta do usta, a najbolji je marketing i danas upravo usmena predaja. Sredstava za pravu reklamu, napominje, nisu imali.
Suprug preminuo
I baš kad su se uselili u novi, veći prostor i dobili svoju djevojčicu, Tibor je, 2020. godine, preminuo. Gordana se nije razumjela u posao kao on, no, unatoč svemu, skupila je snagu, koju je pronašla u svom djetetu i nastavila obiteljski posao. Na tom ju je teškom putu vodila ljubav prema pokojnom suprugu. "Kako sam uspjela, ne znam, ali jako sam sretna što sam uspjela zadržati Postolara Vargu, što sam uspjela nastaviti našu priču, da se ona širi i da su ljudi prepoznali to što radim. Zaista nastojim raditi na pošten i korektan način", ističe.
Poslovanje ne samo što je zadržala nego ga je i proširila. Poslovnicu su do prije nekoliko mjeseci imali samo u Tenji, a sada ih se može pronaći i u središtu Osijeka, kod Supera. Dugo je, govori nam Gordana, tražila lokal u gradu, bojala se visoke najamnine. Ipak je to obrt u kojem se ne vrti neki veliki novac i ne može si priuštiti skupi lokal. Mnogim je kupcima sada lakše doći do njih, jer ne moraju potezati do Tenje. Sada u centru obavljaju popravke, i to ne samo kožnih proizvoda nego i krzna te tekstila. Zapošljava pet radnika, bez kojih, naglašava Gordana, njezina poslovna priča ne bi bila moguća. Svi jako puno rade, a drukčije i ne bi mogli opstati. Za njihovim poslom, smatra Gordana, uvijek će biti potrebe. Jer, iako je brza moda preplavila tržište, i dalje se kupuju i kvalitetne i skupe kožne cipele. Kad se na njima nešto pokida, čovjek će ih radije donijeti na popravak nego baciti. Isto vrijedi za ruksake, jakne i slično.
U njezinu ju poslu sve veseli, a posebna joj je radost kad nekoga iznenade. “Izrađujemo sve što klijenti zamisle. Njihovu želju pretvaramo u djelo. Raduje me kad vidim da smo u tome uspjeli”, kaže. Gordana i njezin Postolar Varga nastavljaju koračati sigurnim korakom bez obzira na izazove, a nadaju se da će ove godine početi proizvoditi i vlastite cipele te da će poslovnicu uspjeti otvoriti u još nekom većem gradu.
Komentari članka
Vezani članci
Barbara je ostavila gradsku vrevu Zagreba i izgradila novi život i posao u Dalmatinskoj zagori
14.04.2025.“Reći ću samo da nisam niti znala da sam tražila ono što mi je sve vrijeme zapravo bilo pred očima. Nekad je potrebno udaljiti se, samo kako bismo bolje vidjeli.” — započela je svoju priču Barbara Grgić (28). S osamnaest godina napustila je rodno Vrpolje
Grad Pula dodjeljuje potpore u iznosu od 120 tisuća eura za razvoj poduzetništva
10.04.2025.Odluke o poticanju razvoja malog gospodarstva kroz dodjelu potpora za razvoj poduzetništva na području grada Pule - Pola u 2025. godini pod nazivom „Potpore Pula - Pola 2025“ pulskim će se poduzetnicima dodijeliti 120.000,00 eura bespovratnih potpora, a s
Janja Pavetić (Magis Wall): Jedan klik spasio nas je od bankrota
09.04.2025.Umjesto da gradi svoju informatičku karijeru nakon studiranja na FOI-ju, Janja Pavetić odlučila je zaplivati u nešto kreativnijim, poduzetničkim vodama te sa suprugom Draženom pokrenula biznis sa zidnim tapetama.
Kultura Kombucha: Počeli su 2020. s proizvodom za koji nitko nije znao
08.04.2025.Trebalo je imati hrabrosti upustiti se u poduzetnički pothvat na početku pandemije i s tada u Hrvatskoj nepoznatim zdravim napitkom
Iz male radionice Brune Motika u Vukomeriću stiže najtiši i najlakši traktor!
07.04.2025.Moj pristup je tlocentrični, što znači da alatima pokušavam što manje naštetiti tlu, želim ga zapravo obnoviti i sačuvati za sljedeće generacije, kaže nam Bruno Motik.
Tag cloud
- 2715 članka imaju tag turizam
- 2585 članka imaju tag hrvatska
- 1697 članka imaju tag svijet
- 1393 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 1931 članka imaju tag financije
- 1614 članka imaju tag izvoz
- 1494 članka imaju tag poljoprivreda
- 1294 članka imaju tag trgovina
- 1352 članka imaju tag ict
- 1192 članka imaju tag investicije
- 1259 članka imaju tag industrija
- 1057 članka imaju tag zapošljavanje
- 1031 članka imaju tag menadžment
- 855 članka imaju tag poduzetništvo
- 1157 članka imaju tag EU
- 633 članka imaju tag opg
- 774 članka imaju tag maloprodaja
- 527 članka imaju tag poticaji
- 650 članka imaju tag tehnologija
- 692 članka imaju tag marketing
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 382 članka imaju tag potpore
- 963 članka imaju tag kriza
- 509 članka imaju tag eu fondovi
- 487 članka imaju tag hotelijerstvo
- 515 članka imaju tag porezi
- 476 članka imaju tag gospodarstvo
- 485 članka imaju tag prehrambena industrija
- 426 članka imaju tag osijek
- 514 članka imaju tag obrazovanje
- 536 članka imaju tag krediti
- 425 članka imaju tag start up
- 495 članka imaju tag dzs
- 439 članka imaju tag energetika
- 458 članka imaju tag BDP
- 410 članka imaju tag hnb
- 421 članka imaju tag vlada
- 337 članka imaju tag hgk
- 440 članka imaju tag banke
- 338 članka imaju tag agrokor
Tečajna lista
Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
---|---|---|---|
EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad PrometTicker | Zadnja | Promjena |
---|---|---|
DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
Ticker | Zadnja | Promjena |
---|---|---|
TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
Ticker | Zadnja | Promet |
---|---|---|
INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |