Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

25 Lip 2024

Entrio: Od one-man benda do regionalnog lidera u distribuciji formata budućnosti

Izvor: lidermedia.hr · Autor: Ksenija Puškarić  

Entrio: Od one-man benda do regionalnog lidera u distribuciji formata budućnosti

Kako pokrenuti startup za koji tržište nije spremno, u Hrvatskoj možda najbolje zna Berislav Marszalek, osnivač i vlasnik Entrija, platforme koja je najpoznatija po prodaji ulaznica za različite manifestacije. To je bila i misao vodilja kad je Entrio osnovan, prodavati ulaznice na daljinu, internetom, koje će se očitavati s mobilnih uređaja. Međutim, ono što se čini sasvim logičnim i normalnim u 2024., nije bilo ni otprilike uobičajeno 2011., kad je tvrtka počela raditi u stanu Berislavove bake.

Naime, ideja za startup Berislavovoj ekipi s Fakulteta elektrotehnike i računarstva sinula je još za studentskih dana. Gotovo smo svi tada zamijenili Nokije 3310 pametnim telefonima pa se mladim FER-ovcima učinilo da je Hrvatska spremna za digitalizaciju. Berislav se ekipi pridružio kao razvojni inženjer zadužen za tehnologiju.

Upornost mladih FER-ovaca projekt je pogurala do natjecanja za startupove, kakvih je u to vrijeme bilo vrlo malo, no njihova je platforma za ulaznice za evente na mobitelu zadivila žiri pa su dobili prvu rundu financiranja zahvaljujući poslovnim anđelima i sponzorima. Radilo se o tridesetak tisuća eura, no i to je bilo dovoljno za razvoj softvera i prve sramežljive korake na tržištu. Danas je to kikiriki.

Picassov trenutak
– Kreirali smo tada multifunkcionalnu platformu koja će korisnicima ubrzati i pojednostavniti internetsku kupnju ulaznica, a organizatoru omogućiti jednostavno, samostalno kreiranje događaja, upravljanje cijenama, detaljnu analitiku i digitalnu promidžbu. Na ‘Business Plan Contestu‘ koji se održavao na zagrebačkom Ekonomskom fakultetu pobijedili smo u konkurenciji pedesetak prijavljenih timova i osvojili tadašnjih dvjesto tisuća kuna, što je u današnjim okvirima gotovo kao da smo osvojili dvjesto tisuća eura. Ostala dvojica kolega vrlo su brzo odlučila karijere razvijati drugim putovima, tako da sam ja, kao treći i posljednji koji je ušao u projekt te koji je trebao biti zadužen samo za tehnologiju, odjednom preuzeo cijelu odgovornost za projekt i novoosnovanu tvrtku. Nisam bio spreman za to; bio sam prepušten sâm sebi i razmišljao trebam li sve to skupa pustiti ili ipak zagristi još jače – prisjeća se Marszalek i dodaje da je ipak odlučio odigrati na sve ili ništa.

Od tvrtke koja je tada bila one-man bend do danas Entrio je prošao sito i rešeto. Prvi jači test stigao je prilično brzo nakon osnutka, kad je Marszalek shvatio da tržište 2011. još nije spremno za digitalne ulaznice za evente na zaslonima telefona, a ni previše sklono internetskoj kupnji ulaznica. A kad nemaš tržište za projekt, prilagodiš se tržištu, što je bila prva i možda najveća lekcija za Entrio, koja mu je poslije itekako dobro došla. Bez internetskog tržišta svoje je ulaznice morao početi prodavati na fizičkim prodajnim mjestima, ali ni to mu nije odviše pomoglo u pozicioniranju pa se našao pred bankrotom. I onda se dogodio Pablo Picasso!

Zašto je Picasso bio prijeloman trenutak za kompaniju, kako su nakon toga rasli i kako su se suočili s jednom od najvećih kriza kad je cijela event industrija stala, pročitajte u tiskanom ili digitalnom izdanju tjednika Lider.


Komentari članka

Vezani članci

U obrtu spojila struku i ljubav: Psetalica Iva Večanin brine se o vašim ljubimcima

04.08.2026.

Osječani su veliki prijatelji životinja i postoji velika potreba za čuvanjem i šetnjom kućnih ljubimaca

Pokrenuli su nešto svoje da bi nabolje mijenjali živote drugih

28.07.2026.

Dvije potpuno različite poduzetničke ideje, ali ista želja – učiniti svakodnevicu boljom

Kako je obitelj Turkalj iz ruševine stvorila jednu od najnagrađivanijih hrvatskih sirana

28.07.2026.

Između Rastoka i Plitvičkih jezera obitelj Turkalj već četvrt stoljeća gradi priču o uspjehu. Od četiri krave do šampionskih sireva, njihovi proizvodi danas osvajaju europske medalje, nalaze put do restorana i škola, a najveći izazov više nije pronaći kup

URA Watches: Od modifikacije Casio satova do proizvodnje u Osijeku

28.07.2026.

Fabio Brmež i Lovro Žada u Osijeku modificiraju kultne Casio satove, a uz brend URA Watches proizvode i vlastite zidne satove Wallie

Švicarski Travelnode akvizirao Rentlio. Mišulić: Put do uspjeha preko noći trajao 12 godina

26.07.2026.

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju osnivač Rentlija Marko Mišulić otkriva kako su se odlučili za prodaju, zašto su tako dugo odbijali investitore - i žele li hotelijeri postati 'vibe coderi'.

Tag cloud

  1. 2893 članka imaju tag turizam
  2. 2730 članka imaju tag hrvatska
  3. 1519 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1820 članka imaju tag svijet
  5. 1406 članka imaju tag ict
  6. 1584 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2010 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1323 članka imaju tag trgovina
  11. 1363 članka imaju tag industrija
  12. 1265 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1090 članka imaju tag menadžment
  15. 704 članka imaju tag tehnologija
  16. 1186 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 698 članka imaju tag opg
  19. 463 članka imaju tag BDP
  20. 545 članka imaju tag porezi
  21. 371 članka imaju tag kompanije
  22. 795 članka imaju tag maloprodaja
  23. 560 članka imaju tag poticaji
  24. 711 članka imaju tag marketing
  25. 409 članka imaju tag potpore
  26. 524 članka imaju tag hotelijerstvo
  27. 430 članka imaju tag vlada
  28. 461 članka imaju tag start up
  29. 458 članka imaju tag koronavirus
  30. 374 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  31. 516 članka imaju tag eu fondovi
  32. 966 članka imaju tag kriza
  33. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  34. 533 članka imaju tag obrazovanje
  35. 438 članka imaju tag osijek
  36. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  37. 515 članka imaju tag dzs
  38. 454 članka imaju tag energetika
  39. 419 članka imaju tag hnb
  40. 347 članka imaju tag hgk