Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

30 Srp 2010

Do sada neiskorišteno već 100 milijuna eura, novca EU

Izvor: www.glas-slavonije.hr · Autor: Zdenka Rupčić  

Do sada neiskorišteno već 100 milijuna eura, novca EU

Iz pretpristupnih fondova za razvoj poljoprivrede i jačanje konkurentnosti, SAPARD-a, a od ove godine i kroz dva kruga natječaja za IPARD, koje je Europska unija namijenila Republici Hrvatskoj, ostalo je neiskorišteno oko 100 milijuna eura europskih sredstva. Tvrdi to Branko Bobetić, direktor udruženja Croatiastočar, koje okuplja srednje i velike tvrtke što se bave stočarskom proizvodnjom i mesopreradom. - SAPARD je zabilježio vrlo skromne, rekao bih gotovo čak simbolične rezultate, a prema svemu sudeći slično će biti i s IPARD-om, koji je namijenjen za male proizvođače, dok je većina poljoprivredne proizvodnje u srednjim i velikim tvrtkama.

Stoga su procjene da će iskoristivost sredstva biti ispod 10 posto jer se mali proizvođači teško odlučuju na natječaje pretpristupnih fondova. Valja reći da tu nije kriv EU, već smo krivi sami jer smo dogovorili takve uvjete natječaja, odnosno dozvolili uvjete za manji volumen proizvodnje i za tov svinja, te za proizvodnju peradi, jaja i drugo - kaže Bobetić, te dodaje kako je sada vrlo teško nešto izmijeniti, ali je unatoč tomu njihovo udruženje, zajedno s Hrvatskom udrugom poslodavaca, početkom godine uputilo zahtjev ze određene izmjene uvjeta IPARD-a. Prema našim informacijama, Europska komisija, dodao je Bobetić, načelno je prihvatila neke zahtjeve.

Međutim, na području Osječko-baranjske županije, jedne od triju slavonskih županija koje imaju najrazvijeniju stočarsku proizvodnju, o pretpristupnim fondovima za razvoj poljoprivredne proizvodnje i jačanje konkurentnosti vlada stav je da je za slabu iskoristivost fondova ipak kriv EU. Kad je riječ o IPARD-u (u tijeku je već treći natječaj za sredstva tog pretpristupnog fonda EU koji traje do 30. rujna) od samog početka vlada mišljenje da nije za hrvatskog seljaka jer je većina prezadužena, već za europskog, koji je odavno svoje kredite otplatio i to je, smatra se, jedan od temeljnih problema njegove slabe iskoristivosti.

Međutim, Željko Kraljičak, dožupan osječko-baranjski, kaže da tu postoji još jedan, možda i veći problem. - Iako se čini na prvi pogled da Europa kroz IPARD nešto nudi, ona zapravo kroz taj pretpristupni fond brani, i to sve ono što je Hrvatskoj u cilju razvijanja konkurentnosti potrebno - kaže Kraljičak.


Komentari članka

Vezani članci

Manje antibiotika na farmi: Kako inovacije u hranidbi mijenjaju moderno stočarstvo

31.07.2026.

Akreditirani sustavi upravljanja kvalitetom, pokusne farme za svinje i perad te suradnja s vodećim svjetskim znanstvenim institucijama i obrazovnim centrima, dio je onoga što Agrofeed čini jednom od vodećih tvrtki europske industrije stočne hrane.

Poljoprivredna komora: Stanje je alarmantno, prijeti gašenje OPG-ova. Situacija izmiče kontroli

29.07.2026.

Situacija u poljoprivredi vrlo je loša, negdje i alarmantna jer se uz afričku svinjsku kugu pojavila kuga malih preživača, a poskupljenje plavog dizela prisilit će male poljoprivrednike na zatvaranje OPG-ova, rečeno je u ponedjeljak na konferenciji za nov

Cijene goriva divljaju diljem Europe, Hrvatska se još i dobro drži. Evo zašto

29.07.2026.

Europa se ponovno suočava s rastom cijena goriva zbog situacije u Hormuškom tjesnacu, dok podaci pokazuju da su razlike među državama članicama Europske unije znatne. Srećom, Hrvatska je u donjem dijelu liste...

Inženjer radiologije danas uzgaja biljke koje završavaju u Michelin restoranima

27.07.2026.

"Moji roditelji cijeli su život u poljoprivredi i praktički sam odrastao uz plastenike. Vidio sam i lijepe i one puno teže strane ovog posla - proljeće kada napokon ima prihoda i zimu kada se doslovno preživljavalo. Od njih sam naučio koliko se radom i od

Živio je svinjogojstvo, uništio ga je ASK, od revitalizacije odustao

22.07.2026.

Poluotvoreni uzgoj crne slavonske svinje više nije moguć, morao bi sagraditi nove objekte i uložiti do 250.000 eura

Tag cloud

  1. 2893 članka imaju tag turizam
  2. 2730 članka imaju tag hrvatska
  3. 1519 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1820 članka imaju tag svijet
  5. 1406 članka imaju tag ict
  6. 1584 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2010 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1323 članka imaju tag trgovina
  11. 1363 članka imaju tag industrija
  12. 1265 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1090 članka imaju tag menadžment
  15. 704 članka imaju tag tehnologija
  16. 1186 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 698 članka imaju tag opg
  19. 463 članka imaju tag BDP
  20. 545 članka imaju tag porezi
  21. 371 članka imaju tag kompanije
  22. 795 članka imaju tag maloprodaja
  23. 560 članka imaju tag poticaji
  24. 711 članka imaju tag marketing
  25. 409 članka imaju tag potpore
  26. 524 članka imaju tag hotelijerstvo
  27. 430 članka imaju tag vlada
  28. 461 članka imaju tag start up
  29. 458 članka imaju tag koronavirus
  30. 374 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  31. 516 članka imaju tag eu fondovi
  32. 966 članka imaju tag kriza
  33. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  34. 533 članka imaju tag obrazovanje
  35. 438 članka imaju tag osijek
  36. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  37. 515 članka imaju tag dzs
  38. 454 članka imaju tag energetika
  39. 419 članka imaju tag hnb
  40. 347 članka imaju tag hgk