Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

29 Lis 2025

Beru se masline: tekućeg zlata neće nedostajati, randman 13 posto

Izvor: vijesti.hrt.hr · Autor: Klara Dujmović/B.B.B./Plodovi zemlje/HRT PODIJELI  

Beru se masline: tekućeg zlata neće nedostajati, randman 13 posto

Traje berba maslina u Istri. Ovisno o lokaciji u nekim maslinicima urod je dobar, na drugim lokacijama za trećinu je manji nego lani. No sam je plod bogatiji uljem, pa tog tekućeg zlata ove godine neće nedostajati.

Ponegdje su teškoće zadavali štetnici poput maslinine muhe. No, ažurni maslinari na vrjeme su je uspjeli suzbiti pa imaju zdrav plod. Otvorene su i prve uljare, a maslinovo ulje koje je poteklo pokazuje da će i ove godine biti iznimne kakvoće.

Iz maslinika u okolici Oprtlja pogled je izniman. No brati masline ovdje nije jednostavno. Zbog strmog terena treba biti vrlo oprezan i vješt.

- Na ovim terasama nije baš lagano brati, ali trudimo se. Naporno je jer je sklisko, mreže kližu i tako se namučimo, ali ide, kazala je Luciana Vizintin, beračica iz Oprtlja.

Nerina Tomažić ima čak 600 stabala maslina, sva na sličnom, terasastom terenu. Godina je bila vrlo sušna, no kiša je pala u pravom trenutku – kad je maslini to bilo najpotrebnije. Rezultat je bolji urod nego lani.

- Danas je prvi dan. Bolji je urod nego lani. Veće su masline, zdravije i bolje nego lani, istaknula je Tomažić.

Svoje je plodove uspjela obraniti i od napada maslinove muhe, koja je u nekim dijelovima Istre ove godine napravila veliku štetu.

- Za sada je plod lijep, zdrav jer smo uspjeli na vrijeme sačuvati, odraditi što se mora, postaviti mamce. Tako da smo zasad zadovoljni, dodala je.

Zadovoljan je i poznati maslinar Klaudio Ipša iz Oprtlja. Kaže kako su masline zdrave, ali ih ima oko 20 posto manje nego prošle godine.

- Kod nas ploda i nema baš toliko. Vjerojatno se nešto dogodilo u samoj cvatnji. Cvatnja je bila strašno dobra, mislio sam da će se sve lomiti, ali vjerojatno se nešto dogodilo tada, objasnio je.

Zadruga "Maslinari Istre" lani preradila 160 tona, ove godine nešto manje

Poljoprivredna zadruga "Maslinari Istre" ove će godine otkupiti masline od svojih 43 člana. Lani su preradili oko 160 tona ploda, a ove će godine biti nešto manje.

- Točne podatke još nemamo, ali znamo da je oko 25 posto manje nego lani, kazao je Roberto Rota iz zadruge.

Predaha nemaju ni uljari – sezona prerade već je počela. Prve su stigle masline sorte leccino, a uskoro i istarska bjelica.

- Ono što zasad znamo iz uljare – po našoj procjeni, kvaliteta je zadovoljavajuća, rekao je Ivan Ipša, vlasnik uljare u Oprtlju.

Prvo ulje koje je poteklo pokazuje da će biti vrhunske kvalitete.

- Aromatika im je lijepa, voćna. Nisu preintenzivna, preagresivna ni napadna. Kako godina nije bila teška, ulja su baš onakva kakva trebaju biti, dodao je.


Komentari članka

Vezani članci

Napustio građevinu i stvorio eko oazu: Market ima svoju vodu, struju i hranu

14.04.2026.

Tomislav Market, posljednjih 15 godina posvetio je stvaranju održivog i samodostatnog gospodarstva koje danas predstavlja pravi primjer ekološke proizvodnje.

Vlajčić: Hrvatska na 53 posto samodostatnosti u maslinovom ulju

27.03.2026.

Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva David Vlajčić izjavio je da je Hrvatska na 53 posto samodostatnosti u maslinovom ulju, te da je kakvoća hrvatskih maslinovih ulja prepoznata u svijetu.

Na tržište stiže prvih 5.000 litara "ultra virgin" ulja: Dalmatinski maslinari uvode novu klasu kvalitete

17.03.2026.

Fokusiraju se na potrošače koji žele, uz ekstra, probati i Ultra virgin ulja. Novost je da na svakoj boci brenda Ultra virgin uz privjesak i zaštićeni logotip otisnut i QR code što je dodatna vrijednost. "Naš je put neupitan, a uspjeh zajamčen jer se teme

Kako je 80-godišnji Drago Malić preduhitrio maslininu muhu i osigurao zlato za Hrvatsku?

04.03.2026.

"Upornost se isplatila", kratko je prokomentirao ovaj umirovljeni nastavnik matematike i fizike koji brojke iz glave "diktira" brže od kalkulatora

Šest zlata za istarske maslinare na natjecanju u New Yorku

20.02.2026.

Velik uspjeh ostvarili su Beatrix i Rudolf Nemetschke koji vode maslinik u Svetom Lovreču u Istri, na najprestižnijem svjetskom natjecanju maslinovog ulja održanog u New Yorku tijekom veljače, gdje je svih šest prijavljenih ulja osvojilo zlato, izvijestil

Tag cloud

  1. 2847 članka imaju tag turizam
  2. 2698 članka imaju tag hrvatska
  3. 1805 članka imaju tag svijet
  4. 1484 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 2002 članka imaju tag financije
  6. 1560 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 1649 članka imaju tag izvoz
  8. 1320 članka imaju tag trgovina
  9. 1387 članka imaju tag ict
  10. 1329 članka imaju tag industrija
  11. 1243 članka imaju tag investicije
  12. 1079 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1071 članka imaju tag menadžment
  14. 1181 članka imaju tag EU
  15. 868 članka imaju tag poduzetništvo
  16. 684 članka imaju tag opg
  17. 793 članka imaju tag maloprodaja
  18. 556 članka imaju tag poticaji
  19. 690 članka imaju tag tehnologija
  20. 709 članka imaju tag marketing
  21. 406 članka imaju tag potpore
  22. 517 članka imaju tag hotelijerstvo
  23. 458 članka imaju tag koronavirus
  24. 965 članka imaju tag kriza
  25. 515 članka imaju tag eu fondovi
  26. 536 članka imaju tag porezi
  27. 490 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 529 članka imaju tag obrazovanje
  29. 497 članka imaju tag prehrambena industrija
  30. 437 članka imaju tag osijek
  31. 448 članka imaju tag start up
  32. 541 članka imaju tag krediti
  33. 510 članka imaju tag dzs
  34. 452 članka imaju tag energetika
  35. 461 članka imaju tag BDP
  36. 418 članka imaju tag hnb
  37. 426 članka imaju tag vlada
  38. 345 članka imaju tag hgk
  39. 356 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  40. 440 članka imaju tag banke