Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

29 Kol 2022

Ulja obitelji Beletić iz Novigrada pozlaćena u New Yorku, Hamburgu, Berlinu, Dubaiju…

Izvor: www.glasistre.hr · Autor: Sanja BOSNIĆ  

Ulja obitelji Beletić iz Novigrada pozlaćena u New Yorku, Hamburgu, Berlinu, Dubaiju…

I ove godine je uljari Al Torcio iz Novigrada u vlasništvu obitelji Beletić na brojnim međunarodnim natjecanjima ekstradjevičanskih maslinovih ulja išlo sve kao po "ulju". Naime, nakon što su u prošloj godini postali apsolutni rekorderi na vodećem natjecanju u New Yorku - NYIOOC 2021, osvojivši čak osam medalja, pet zlatnih i tri srebrne, ove su godine svoju zavidnu kvalitetu opetovano potvrdili na novim natjecanjima širom svijeta.

U New Yorku su osvojili dva zlata za ekstradjevičanska monosortna maslinova ulja od ploda rosulje i frantoija, u Hamburgu su se okitili s dva zlata za iste uzorke, na Berlin Gooi dobili srebro za ulje frantoija, a u Dubaiju zlato za ulje rosulje. Pridodamo li toj zlatnoj lepezi i osvojenih 95 bodova za ulje od ploda leccina koje je uvršteno u najpoznatiji svjetski vodič maslinovih ulja - Flos Olei, reklo bi se da u Al Torciu ne poznaju, ili ne priznaju (?) granice uspjeha. Ovakvi su šampioni zavrijedili javni pljesak i stisak ruke na licu mjesta, gdje se rađa njihovo jestivo zlato. Maslinovim stazama Bujštine stižemo u uljaru Al Torcio, smještenu u Stradi Kontesi.

U rashlađenom rustikalnom butiku/kušaonici ekoloških ekstradjevičanskih maslinovih ulja razgovaramo s glavom obitelji Đurđicom Beletić, koja poput one popularne "Katice za sve" skrbi o razvoju maslinarstva u maslinicima Beletićevih, proizvodnji i plasiranju ulja na vrlo konkurentno tržište, dakle, nadležna je za sve - od ploda do stola.

U kušaonici s pogledom na vrlo originalnu ambalažu, asortiman tamnih boca sa slavnim uljima i brojnim nagradama i priznanjima izvješenima na zidu, staklenim kipićima ("Oskarima" za maslinova ulja) osvojenima u New Yorku, razgovor teče slavodobitno, uz česte prekide zbog navraćanja kupaca, pri čemu naša sugovornica pravi pauzu kako bi goste upoznala s karakteristikama pojedinih ulja. Toči im jestivo zlato u čašice objašnjavajući da ga srknu do korijena jezika kako bi osjetili njegovu puninu i aromu. Nakon više kušanja donose odluku koje ulje kupiti, s time da ih Đurđica upozorava kako ga pohraniti. "Držite ga na tamnom i hladnom mjestu", veli mladom bračnom paru Nijemaca. Svi njezini kupci se iznova vraćaju, što govori više od svake promotivne poruke.

Fokusiramo se na ovogodišnje osvojene šampionske titule, zlatne i srebrne medalje. Ističe da je prošle godine urod podbacio, radi iznenadnog hladnog vala sa snježnim nanosima početkom travnja koji je smrznuo maslinu u punoj vegetaciji. Prinosi su bili negdje između 25 i 30 posto od očekivanog. Prisjećamo se neobične pojave snijega od 6. do 8. travnja 2021. Nakon snijega je temperatura bila ispod ništice radi čega se masline nisu napunile sokom, pojednostavljeno rečeno. Stoga su Beletići proizveli samo četiri ulja - multikultivara, od sorti leccino, rosulja, bianchera i frantoio. Finalno i blend ulje, zbir svih sorti maslina.


Komentari članka

Vezani članci

U Crikvenici prezentirane mjere poticanja razvoja poduzetništva

15.04.2026.

Prezentacija Programa mjera poticanja razvoja poduzetništva za 2026. godinu te Javnog poziva za dodjelu bespovratnih potpora poduzetnicima održana je nedavno u crikveničkoj Gradskoj vijećnici. Prezentaciji su prisustvovali brojni poduzetnici s područja Gr

Napustio građevinu i stvorio eko oazu: Market ima svoju vodu, struju i hranu

14.04.2026.

Tomislav Market, posljednjih 15 godina posvetio je stvaranju održivog i samodostatnog gospodarstva koje danas predstavlja pravi primjer ekološke proizvodnje.

Konferencija za poduzetnice u Slavonskom Brodu okupila žene željne znanja i povezivanja

14.04.2026.

Poduzetnica Josipa Šimunović organizirala je prvu konferenciju za poduzetnice u dvorani Poduzetničkog inkubatora pri Razvojnoj agenciji Slavonski Brod. Žena iz različitih dijelova Hrvatske napunile su dvoranu s ciljem razmjene znanja, iskustava i međusobn

Slavonac prodaje aplikaciju za prijavu gostiju tisućama iznajmljivača i na Jadranu

09.04.2026.

Završio je FERIT, na kojemu danas radi kao vanjski suradnik. Stekao je iskustvo u korporativnom svijetu, no ipak se odlučio biti poduzetnik. Njegova je aplikacija nastala lokalno, a koristi se nacionalno

Priča o uspjehu iz Osijeka: Slučajna prilika Draženu se pretvorila u životni poziv

06.04.2026.

Najdraže mu je, kaže, fotografirati pomoću stativa, a ono što ga najviše privlači su pejzaži i arhitektura. Kao i svakom iskusnom fotografu nije mu teško čekati satima

Tag cloud

  1. 2847 članka imaju tag turizam
  2. 2698 članka imaju tag hrvatska
  3. 1805 članka imaju tag svijet
  4. 1484 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 2002 članka imaju tag financije
  6. 1560 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 1649 članka imaju tag izvoz
  8. 1320 članka imaju tag trgovina
  9. 1387 članka imaju tag ict
  10. 1329 članka imaju tag industrija
  11. 1243 članka imaju tag investicije
  12. 1079 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1071 članka imaju tag menadžment
  14. 1181 članka imaju tag EU
  15. 868 članka imaju tag poduzetništvo
  16. 684 članka imaju tag opg
  17. 793 članka imaju tag maloprodaja
  18. 556 članka imaju tag poticaji
  19. 690 članka imaju tag tehnologija
  20. 709 članka imaju tag marketing
  21. 406 članka imaju tag potpore
  22. 517 članka imaju tag hotelijerstvo
  23. 458 članka imaju tag koronavirus
  24. 965 članka imaju tag kriza
  25. 515 članka imaju tag eu fondovi
  26. 536 članka imaju tag porezi
  27. 490 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 529 članka imaju tag obrazovanje
  29. 497 članka imaju tag prehrambena industrija
  30. 437 članka imaju tag osijek
  31. 448 članka imaju tag start up
  32. 541 članka imaju tag krediti
  33. 510 članka imaju tag dzs
  34. 452 članka imaju tag energetika
  35. 461 članka imaju tag BDP
  36. 418 članka imaju tag hnb
  37. 426 članka imaju tag vlada
  38. 345 članka imaju tag hgk
  39. 356 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  40. 440 članka imaju tag banke