Poduzetnički portal · Članak
19 Velj 2010
Ugostitelji i hotelijeri nezainteresirani za besplatno školovanje kuhara i konobara
Izvor: www.slobodnadalmacija.hr · Autor: Ružica Mikačić
Priobalnim hotelijerima, vlasnicima ugostiteljskih objekata, malih obiteljskih hotela ili bilo koje uslužne djelatnosti vezane uz turizam i ugostiteljstvo stručnoga kadra – ne nedostaje!? Iako to zvuči smiješno u svjetlu dugogodišnjih i sve naglašenijih jadikovki naših poslodavaca kako vape za stručnim ugostiteljskim i uslužnim kadrom u turizmu, kad se stvari ogole do kraja, ispada da je to samo priča za javnost, a da su oni zapravo posve zadovoljni onim što − nemaju.
Pritisak na Zavod
Takav zaključak mogao se izvući iz “zanimanja“ koje su poslodavci u turizmu i ugostiteljstvu pokazali prema besplatnom stručnom usavršavanju svojih sadašnjih ili budućih zaposlenika u turizmu, a koji su zajednički organizirali Hrvatska gospodarska komora u Splitu, regionalni Zavod za zapošljavanje i Suvremeno učilište u Splitu. Na prezentaciju potpuno besplatnog programa za doškolovanje ili usavršavanje u jednom od čak 29 zanimanja iz turizma i ugostiteljstva pozivi su poslani na više stotina adresa u srednjoj Dalmaciji, a odazvalo se jedva desetak vlasnika hotela i ugostitelja.
− Od poslodavaca smo stalno izloženi pritiscima da im nedostaje kvalitetnoga kadra u ugostiteljstvu, a nezaposleni bi posao. “Mrtva sezona“, kad su hoteli većinom zatvoreni, a zaposlenici na dopustu ili slobodnim danima, idealno je vrijeme da oni koji su u izravnom kontaktu s gostima osvježe i osuvremene znanja, a poslodavci da vide kojeg im profila zanimanja nedostaje u predstojećoj sezoni i te kadrove sa Zavoda za zapošljavanje pripreme za rad u svojim objektima. Trebaju nam samo reći kojeg profile struke žele, sve dalje naš je posao. Za dodatno obrazovanje nezaposlenih imamo sredstva od oko sedam milijuna kuna u paketu mjera Vlade RH za suzbijanje nezaposlenosti. Sva ta obrazovanja poslodavce ne koštaju ni kune – kaže Miroslav Delić, pročelnik Područne službe Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Činjenica da je nezaposlenih u srednjoj Dalmaciji trenutačno 38 tisuća, 5000 više nego lani u ovo vrijeme, potaknula je HGK da u suradnji s ostalima zainteresira poslodavce za korištenje mogućnosti pripreme kadrova za sezonu.
HGK: Razočarani smo
− Razočarani smo nezainteresiranošću gospodarskih subjekata da iskoriste ove besplatne mogućnosti usavršavanja ljudi. Godinama svi govore da traže kvalitetno osoblje, a kad im se ponudi mogućnost da ih besplatno obrazuju upravo za ono što im treba, njih nema. Svi stručni programi Suvremenog učilišta u Splitu službeno su verificirani od Ministarstva prosvjete i upisuju se u radnu knjižicu − kaže Iva Kuliš iz Odsjeka za turizam HGK, koji je suorganizator stručnog osposobljavanja.
Tko će i kako raditi u mnogim hotelima visoke kategorije na Jadranu čija je gradnja ili obnova u tijeku, tko će posluživati goste u brojnim luksuznim restoranima i konobama, tko će im kuhati, pripremati slastice, vidjet ćemo nakon njihova otvaranja. Tek, veći dio od 38 tisuća nezaposlenih spreman je da ih se pozove na usavršavanje ili prekvalifikaciju, a na potezu su poslodavci. Čak i tamo gdje se stručno usavršavanje provodi u skladu sa zahtjevima svjetskog hotelskog branda, prethodna stručna znanja prijeko su potrebna.
Komentari članka
Vezani članci
Vrijeme kad se svaki apartman punio sam od sebe je prošlo. Matematika je neumoljiva
21.07.2026.Trebamo li mjeriti broj noćenja ili samo prihode? Koliko ove godine stoji kuglica sladoleda, kao da je taj broj kristalna kugla za cijelu sezonu? Uništava li turizam lokalni način života i kako bismo točno trebali uzeti novac koji donosi, a da pritom ništ
Lov na tune u Medulinu privlači goste
20.07.2026.U Medulinu, jednom od naših najposjećenijih turističkih odredišta, uz bogatu ljetnu ponudu, posebnu pozornost privlače atraktivne manifestacije kao što je Big Game Fishing, odnosno lov na tune.
Restorani na obali poluprazni. "To se vidi. Mislili smo da ovako možemo vječno"
19.07.2026.U LIPNJU se po ugostiteljskim objektima jelo i pilo više nego prošle godine, pokazuju podaci Porezne uprave. Broj računa izdanih u kafićima i restoranima porastao je za 2,65 posto, a na hranu i piće potrošeno je čak 6,62 posto više. No, ugostitelji tvrde
Hrvatska je europski rekorder po sezonalnosti: U srpnju i kolovozu ostvaruje se više od polovice svih godišnjih noćenja
19.07.2026.Iako je jačanje cjelogodišnjeg poslovanja jedan od najvažnijih ciljeva razvoja našeg turizma, Hrvatska u Europi drži neslavno prvo mjesto upravo po - sezonalnosti. Naime, novi podatci Eurostata pokazuju kako je u 2025. sezonalnost bila najnaglašenija upra
Hrvatska ima najbolje ocjene na Mediteranu, a gosti bježe
16.07.2026.Analiza 1,6 milijuna recenzija otkriva da kruna počiva na blagim domaćim ocjenama, dok raste nezadovoljstvo cijenama i uslugom
Tag cloud
- 2886 članka imaju tag turizam
- 2728 članka imaju tag hrvatska
- 1513 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 1818 članka imaju tag svijet
- 1405 članka imaju tag ict
- 1581 članka imaju tag poljoprivreda
- 2009 članka imaju tag financije
- 544 članka imaju tag krediti
- 1665 članka imaju tag izvoz
- 1323 članka imaju tag trgovina
- 1359 članka imaju tag industrija
- 1262 članka imaju tag investicije
- 1086 članka imaju tag zapošljavanje
- 1088 članka imaju tag menadžment
- 702 članka imaju tag tehnologija
- 1185 članka imaju tag EU
- 876 članka imaju tag poduzetništvo
- 694 članka imaju tag opg
- 463 članka imaju tag BDP
- 369 članka imaju tag kompanije
- 795 članka imaju tag maloprodaja
- 560 članka imaju tag poticaji
- 711 članka imaju tag marketing
- 409 članka imaju tag potpore
- 523 članka imaju tag hotelijerstvo
- 459 članka imaju tag start up
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 372 članka imaju tag žensko poduzetništvo
- 541 članka imaju tag porezi
- 516 članka imaju tag eu fondovi
- 965 članka imaju tag kriza
- 496 članka imaju tag gospodarstvo
- 533 članka imaju tag obrazovanje
- 438 članka imaju tag osijek
- 498 članka imaju tag prehrambena industrija
- 515 članka imaju tag dzs
- 453 članka imaju tag energetika
- 419 članka imaju tag hnb
- 429 članka imaju tag vlada
- 347 članka imaju tag hgk
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
