Poduzetnički portal · Članak
05 Svi 2010
U tri mjeseca ove godine ovrha kao u cijeloj 2009.
Izvor: www.vjesnik.hr · Autor: Ivan Smirčić
Posljednje tri godine značajan je porast broja ovrha nad nekretninama i pokretninama, a u samo prva tri mjeseca ove godine ovrha je bilo kao u gotovo cijeloj prošloj godini. Ističe to Lidija Švaljek, direktorica Centra za poslovne informacije Hrvatske gospodarske komore (HGK), koji , inače, prikuplja podatke za Očevidnik pokretnina (iznad 50.000 kuna) i nekretnina koje se prodaju u ovršnom postupku. »Pod ovrhama najviše ima nekretnina, a od pokretnina najviše je automobila koji su uzeti na leasing. Osim toga, posljednjih mjeseci pod ovrhama je i sve više kuća za odmor na moru, te apartmana, jer je dosta ljudi podiglo kredite koje više ne mogu vraćati«, ističe Švaljek.
Ako bismo pogledali broj nekretnina unesenih u Očevidnik nekretnina i pokretnina koje se prodaju u ovršnom postupku od svibnja 2005. zaključno s krajem ožujka ove godine, onda bi se na razini županija moglo zaključiti da je najveći broj ovrha nad nekretninama u Vukovarsko-srijemskoj županiji (1222), Bjelovarsko-bilogorskoj (1175), te Osječko-baranjskoj (825). Najmanje ovrha nad nekretninama je u Dubrovačko-neretvanskoj (12), Ličko-senjskoj (18), te Zadarskoj županiji (75).
Švaljek ističe da su sudovi najažurniji bili u Vukovarsko-srijemskoj županiji, gdje su svi podaci vezani uz ovrhe i dražbe promptno unošeni u Očevidnik HGK. Što se tiče strukture nekretnina, u Vukovarsko-srijemskoj županiji riječ je uglavnom o ovrhama nad obiteljskim kućama i poljoprivrednim zemljištem, na moru je češće riječ o ovrhama nad apartmanima i kućama za odmore, dok je u Zagrebu i većim gradovima riječ uglavnom o stanovima ili kućama. U prvom tromjesečju ove godine najskuplji stan u očevidniku bio je u Opatiji, dok je u tom gradu u Očevidniku zabilježen i najmanji stan. Od pokretnina, u Očevidniku ih se do kraja ožujka ove godine (od svibnja 2005.) najviše nalazilo u Istarskoj i Osječko-baranjskoj županiji (po 50), a slijede Šibensko-kninska (18), te Zadarska (devet).
Švaljek napominje da je s obzirom na krizu porastao i interes za ovrhe i sam Očevidnik. Podsjeća kako je Očevidnik profunkcionirao krajem 2005. u sklopu projekta izmjene cjelokupne politike vezane uz ovrhe u suradnji s Ministarstvom pravosuđa. Radilo se na kontinuiranoj suradnji sa sudovima, te je izmijenjena i informatička podrška. »Sve je dostupno na web stranicama i u roku 24 sata svaka ovrha dostupna je javnosti, a ono što je obrađeno stavlja se u arhivu, na temelju čega se za potrebe Ministarstva pravosuđa i Europske komisije mogu izrađivati razna izvješća«, ističe Švaljek. U Očevidniku se nalaze sve nekretnine koje potpadaju pod ovrhu, te pokretnine vrjednije od 50.000 kuna (automobili, strojevi, plovila). Uvid u Očevidnik svima je besplatan i lako dostupan, a od sudova dolaze sve informacije o javnim dražbama i navode se svi detalji uz ovrhu, dakle o kakvoj je nekretnini riječ, veličini, lokaciji i svim drugim detaljima. Na taj način u Očevidniku se može pretraživati po raznim kategorijama, objašnjava Švaljek.
Gubitak posla i nemogućnost vraćanja kredita, ali isto tako i nemogućnost plaćanja računa za »komunalije«, u konačnici u najgoroj soluciji mogu dovesti do ovrhe, bilo da je riječ o kreditu male i veće vrijednosti. Iz popisa imovine koji se dostavlja sudu, sud može izabrati što će se staviti na dražbu, kako bi se naplatio iznos potraživanja. Podsjetimo, banke u prosjeku nakon šest mjeseci nevraćanja kredita (nakon nekoliko opomena i obavijesti) pokreću sudski postupak zbog naplate potraživanja. No, banke ističu da im je u interesu pronaći rješenje zajedno s dužnikom kako bi se namirila njihova potraživanja i kako se ne bi moralo ići u sudski postupak zbog prisilne naplate.
Najviše ovrha pokreću banke i kartičarske kuće
Kao ovrhovoditelji u najvećem broju slučajeva, čak 40 posto, javljaju se financijske institucije (banke, kartičarske kuće, štedno-kreditne zadruge, osiguravajuća društva), fizičke osobe javljaju se u 25 posto, državne institucije u 20 posto i ostale pravne osobe 15 posto slučajeva. Kao ovršenici se javljaju fizičke osobe s 93 posto, te pravne osobe sa sedam posto.
Lani 220 dražbi nad stanovima i 1060 nad kućama
U 2007. evidentirane su 102 javne dražbe koje su se održale u ovršnom postupku nad stanovima i 462 dražbe nad kućama. Godinu kasnije bilo je 135 javnih dražbi u ovršnom postupku nad stanovima i 771 nad kućama, dok je 2009. zabilježeno 220 dražbi nad stanovima i 1060 nad kućama.
Komentari članka
Vezani članci
Kako do dijela od 47 milijuna eura, dosad najpovoljnijeg izvora financiranja za poljoprivrednike?
17.07.2026.Najavljene zajmove i kredite s kapitalnim rabatom odnosno onih s otpisom dijela glavnice, ukupne vrijednosti 47 milijuna eura, komentirala je za Agroklub Ana-Marija Špicnagel, konzultantica s gotovo 15 godina iskustva u pripremi i provedbi EU projekata u
Kupujete nekretninu? Od 7. srpnja stižu nova pravila
08.07.2026.Jedan od glavnih razloga pada transakcija su i nerealna očekivanja prodavatelja koji rabljene nekretnine uspoređuju s novogradnjom u susjedstvu.
HUP protiv poreza na ekstraprofit: Kažnjava se poduzetnički rizik i uspjeh
26.06.2026.Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) upozorava u četvrtak kako bi uvođenje poreza na prekomjernu dobit poslalo negativan signal domaćim i stranim investitorima, dok Hrvatska dovršava proces pristupanja OECD-u.
Istarski poduzetnici zatražili više od 28 milijuna eura kredita, dio sredstava već je gotovo potrošen
26.06.2026.Kroz kreditnu liniju "Poduzetnik Istarska županija 2025." dosad je obrađen 151 zahtjev za dodjelom poduzetničkih kredita i zatražen iznos veći od 28,1 milijuna eura, izvijestila je u četvrtak Istarska razvojna agencija IDA.
Ivan Kovačić: Kupci luksuznih nekretnina više ne traže agente, nego strateške partnere
15.06.2026.O svjetskim standardima luksuza, investicijama, dizajnu i novoj eri premium nekretnina razgovarali smo s Ivanom Kovačićem, liderom agencije Remington Real Estate
Tag cloud
- 2884 članka imaju tag turizam
- 2727 članka imaju tag hrvatska
- 1512 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 1817 članka imaju tag svijet
- 1403 članka imaju tag ict
- 1580 članka imaju tag poljoprivreda
- 2009 članka imaju tag financije
- 544 članka imaju tag krediti
- 1664 članka imaju tag izvoz
- 1323 članka imaju tag trgovina
- 1357 članka imaju tag industrija
- 1262 članka imaju tag investicije
- 1086 članka imaju tag zapošljavanje
- 1086 članka imaju tag menadžment
- 702 članka imaju tag tehnologija
- 1185 članka imaju tag EU
- 874 članka imaju tag poduzetništvo
- 694 članka imaju tag opg
- 462 članka imaju tag BDP
- 369 članka imaju tag kompanije
- 795 članka imaju tag maloprodaja
- 560 članka imaju tag poticaji
- 711 članka imaju tag marketing
- 409 članka imaju tag potpore
- 523 članka imaju tag hotelijerstvo
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 457 članka imaju tag start up
- 541 članka imaju tag porezi
- 370 članka imaju tag žensko poduzetništvo
- 516 članka imaju tag eu fondovi
- 965 članka imaju tag kriza
- 495 članka imaju tag gospodarstvo
- 533 članka imaju tag obrazovanje
- 498 članka imaju tag prehrambena industrija
- 437 članka imaju tag osijek
- 515 članka imaju tag dzs
- 453 članka imaju tag energetika
- 429 članka imaju tag vlada
- 418 članka imaju tag hnb
- 347 članka imaju tag hgk
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
