Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

09 Kol 2019

Tradicija je sigurna s Ankicom Kraljić, za svoj kvargl primila je niz priznanja

Izvor: www.agroklub.com · Autor: Snježana Kratz  

Tradicija je sigurna s Ankicom Kraljić, za svoj kvargl primila je niz priznanja

Tradicija je to u bjelovarskom kraju, glasoviti su stožasti kravlji sir radile još tamošnje bake. Riječ je o kvarglu, mliječnoj deliciji porijeklom iz Austro-Ugarske, kojeg na svojem obiteljsko poljoprivrednom gospodarstvu u Ciglenoj već desetljeće spravlja Bjelovarčanka Ankica Kraljić (50). Okitila se ona brojnim zlatnim i srebrnim priznanjima za svoje sireve, uključujući i ono za inovativnost. Ne čudi, jer kaže, voli raditi sireve raznih oblika, prvotno kvargl, ali i druge okrugle kuhane, dimljene s dalmatinskim i provansalskim začinima, vlascem, majčinom dušicom te mješavinama drugih začinskih trava.
Izrada kvargla zahtijeva vještinu i praksu

"Izrada kvargla zahtjeva praksu i vještinu kako bi se mogao dobiti njegov prepoznatljivi šiljasti vrh. Od 1,5 kilograma kravljeg svježeg sira dobije se oko šest kvarglova. U njih se po želji osim soli, dodaje i mljevena crvena paprika odnosno oblikovani stošci podime se na bukovom drvetu, a potom se suše na zraku na otvorenom mjestu”, objašnjava Ankica izradu kvargla.

Komad teži 15 grama, a visok je desetak centimetara. Mali su to kvargli koje sirarka na bjelovarskoj tržnici prodaje po pet kuna za komad. Kvargli su polutvrdi sirevi specifične vanjske kore, (po)dimljenog sastava, a radi ih ona i ljute odnosno onakve kakve joj traže mušterije. Izradila je nedavno za tamošnju manifestaciju Terezijanu i izložbeni kvargl, od 50 litara mlijeka koji je u konačnici težio 5 kilograma, a visok je bio trideset centimetara.

Izradim za tržnicu i po nekoliko desetaka komada kvargla, sve ih radim ručno, a svemu sam se sama naučila. Vješta sam sa rukama pa mi kvargli uspijevaju dobro”, ponosna je na svoju umješnost gospođa Ankica. Ističe kako oko te delicije ima dosta posla, no njoj to ne pada teško jer obožava raditi sireve. Kvargl se, objašnjava, nekada sušio ponad starih peći, bio je domaćicama nadohvat ruke i dugovjeka hrana težaka. Jeo se uglavnom uz vino iz težačkih kleti. Kada se spravlja kvargl, svježi kravlji sir stavlja se u gazu i cijedi par dana da u njemu ne bude sirutke, a potom se daljnjom recepturom "dovodi” do stošca.

Kako našoj sugovornici ne nedostaje kreativnosti iznjedrila je ona i ciglenske kuglice koje su ime dobile po mjestu gdje živi. Ima i prgica, sira sličnom kvarglu odnosno kako ih u nekim krajevima nazivaju turošima. Ciglenske kuglice nalikuju pikulama, a 10 dkg košta joj deset kuna. Osmislila je ona i Anine kruškice (u obliku je kruške), dimljeni sir s dodatkom origana, kurkume i klinčića za koje je dobila zlatno odličje odnosno podičila se i okruglim dimljenim sirom s dodatkom kajenskog papra i kima. Srebro je pribrojila točkastom svježem siru Bosičeku s dodatkom bosiljka i češnjaka pečenog na maslacu.
Sir s cimetom i ušećerenom koricom naranče

Obogatila je ponudu tog OPG-a i Vesela naranča, okrugli sir s cimetom i ušećerenom koricom naranče, a dodataka je, uvjerila nas je gospođa Ankica, napretek, uključujući i tikve hokaido. Posebno je ponosna što je dobila priznanje za najbolji izložbeni prostor na 13. Gospodarskom sajmu sira u Grubišnom Polju. Radišnoj sirarki posao na imanju ne pada teško kao ni briga oko pet krava simentalki koje joj po grlu, na dan daju oko 20 litara mlijeka (ovisi kako se hrane). Ujutro, kaže, ustaje nešto iza pet sati, pa se odmah prihvaća posla jer kavu ne pije. Tek se četiri sata poslije, kada se blago namiri i pomuze popije cappuccino i nastaviti raditi sir.

Suprug Darko se u podijeljenom im poslu bavi zemljom: uzgojem pšenice, kukuruza, tritikala odnosno radi on na osam njihovih rali oranica kao i livada. Pomaže mu, rame uz rame i sin Mario koji se nakon redovnog posla prihvati i onog na gospodarstvu. "Ne primamo od nikoga potpore, a sve što smo priskrbili od naših je ruku stvoreno. Nemamo ni petka ni svetka, ali nije mi žao jer volim životinje i raditi sir. To zaista radim s ljubavlju” priča radišna žena.

Dodaje kako ima planova, a oni se uvijek vrte oko sira i novih okusa, oblika... "Uvijek razmišljam što bi s čim najbolje išlo i na koji način da sljubim okuse”, ističe Bjelovarčanka koja tržištu nudi i domaće mlijeko, vrhnje i maslac. Pohodi manifestacije gdje su sirevi glavna okosnica, a svoj kreativan rad predstavlja i na facebook stranici Izrada i prodaja sireva.


Komentari članka

Vezani članci

Ana iz Zadra ima vlastiti restoran i OPG. Uzgaja i kokoši i čak 80 sorti rajčica

01.07.2026.

ANA ANDABAK iz Zadra na Instagramu je postala prepoznatljivo lice domaće poljoprivrede. Iako je po struci inženjerka građevine, danas je mnogi poznaju kao vlasnicu OPG-a na kojem uzgaja više od 80 sorti rajčica, desetke kokoši koje su postale zvijezde nje

Od Poljske do Soljana: Borovnice osvojile kupce pa mlada obitelj planira veliko proširenje nasada

17.06.2026.

Na OPG-u Suzane Oroz posađeno je 1.300 sadnica borovnica. Voće zasad prodaju isključivo na kućnom pragu, a upravo se takav način prodaje pokazao kao pun pogodak.

Na 37 ha eko pašnjaka Matija Kopić razvija sustav pašne proizvodnje s govedima, pilićima i kokama

08.06.2026.

Cilj nije samo regenerativna poljoprivreda, nego i obnova lokalnih zajednica te povratak ljudi u ruralna područja, kaže Kopić, koji na pašnjaku pokraj Creta Viljevskog uzgaja 40 krava, a u proljetnom ciklusu planira uzgoj oko 4.500 brojlera i oko 900 nesi

Prvih 50 kg prodali u Rijeci, danas imaju 5000 grmova: Haskap prodaju diljem Hrvatske

01.06.2026.

Na majčinoj djedovini u Podravskoj Subotici, Branimir Juranić podignuo je vrhunski nasad sibirskih borovnica. No, bez podrške roditelja Ljubice i Tomislava, te čitave obitelji, nemoguće bi bilo postići ovakav uspjeh. Danas je to umjetničko djelo na skoro

Helena Krpan Carić o putu prema održivom poslovnom modelu u poljoprivredi - Uplift

31.05.2026.

Odluka da se napusti siguran posao rijetko dolazi odjednom. Najčešće sazrijeva polako, kroz osjećaj da ne pripadaš sustavu u kojem se nalaziš i da želiš raditi nešto što ima dublji smisao. Za Helenu Krpan Carić taj je trenutak značio okretanje leđa admini

Tag cloud

  1. 2884 članka imaju tag turizam
  2. 2727 članka imaju tag hrvatska
  3. 1512 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1817 članka imaju tag svijet
  5. 1403 članka imaju tag ict
  6. 1580 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2009 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1664 članka imaju tag izvoz
  10. 1323 članka imaju tag trgovina
  11. 1357 članka imaju tag industrija
  12. 1262 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1086 članka imaju tag menadžment
  15. 702 članka imaju tag tehnologija
  16. 1185 članka imaju tag EU
  17. 874 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 694 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 369 članka imaju tag kompanije
  21. 795 članka imaju tag maloprodaja
  22. 560 članka imaju tag poticaji
  23. 711 članka imaju tag marketing
  24. 409 članka imaju tag potpore
  25. 523 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 457 članka imaju tag start up
  28. 541 članka imaju tag porezi
  29. 370 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  30. 516 članka imaju tag eu fondovi
  31. 965 članka imaju tag kriza
  32. 495 članka imaju tag gospodarstvo
  33. 533 članka imaju tag obrazovanje
  34. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  35. 437 članka imaju tag osijek
  36. 515 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 429 članka imaju tag vlada
  39. 418 članka imaju tag hnb
  40. 347 članka imaju tag hgk