Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

04 Kol 2011

Suša pogodila stočare - 20 % manja proizvodnja mlijeka

Izvor: www.glas-slavonije.hr · Autor: Zdenka Rupčić  

Suša pogodila stočare - 20 % manja proizvodnja mlijeka

Mnogi poljoprivredni proizvođači kažu da će ova, 2011. godina, inače određena kao referentna za Hrvatsku u EU, prema kojoj bi svaki od poljoprivrednika trebao dobiti financijsku omotnicu, biti zapamćena kao jedna od rijetkih koju je zadesio čak čitav niz elementarnih nepogoda, od prekomjerne količine oborina, mraza u svibnju, do duže suše s izrazito visokim temperaturama. Mato Brlošić, predsjednik seljačke Udruge “Brazda”, kaže da su do sada sve kulture pretrpjele štete, najviše od suše. Međutim, kako dodaje, ne pamti se da je jednu poljoprivrednu kulturu zadesio slijed različitih elementarnih nepogoda kao što je pšenicu. - Pšenicu je pogodio niz vremenskih nepogoda i to u cijelom vegetacijskom razdoblju od sjetve u jesen, kada je zbog prekomjerenih oborina zasijano manje nego ranijih godina, pa do izrazite suše i toplotnog udara pred žetvu, kaže Brlošić.

Kad je riječ o suši, Osječka-baranjska županija proglasila je prekjučer elementarnu nepogodu od suše za sve poljoprivredne kulture zasijane proljetos. Štete su premašile 400 milijuna kuna, a najviše je stradao kukuruz, što će ugroziti mnoge stočare. Naime, mnogima je suša već “obrala” polovicu kukuruza, a zbog toplinskog udara podbacila je i soja. Bez kukuruza i soje stoka neće imati što jesti i to upravo u referentnoj 2011. godini, kada su mnogi stočari povećali svoj stočni fond zbog financijske omotnice koju će dobiti u EU. Nedostatak hrane nije jedini problem s kojim se stočari suočavaju ovo ljeto.

Nedavno se na sastanku osječko-baranjskog Županijskog povjerenstva za procjenu šteta od elementarnih nepogoda moglo čuti da su u prvoj polovini godine zbog izrazito visokih temperatura proizvođači mlijeka zabilježili pad proizvodnje mlijeka za oko 20 posto. Zbog ovog izrazito teškog stanja u kojem se nalaze stočari, posebice iz razloga što postoji bojazan da ove štete nisu i konačne (očekuje se još jedan val visokih temperatura) neke od mljekarskih udruga već su zatražile od resornog ministarstva da se umjesto 2011., referentnom proglasi 2012. godinu, što je, smatraju, logično, jer Hrvatska bi trebala postati članicom EU 2013., a ne 2012. Tog je stava i Mato Brlošić, koji napominje da su do sada sve zemlje za referentnu godinu uzimale godinu pred sami ulazak u EU, a ne dvije, pa zašto to ne bi i Hrvatska.

- Držimo da bi zahtjeve mljekara trebalo uvažiti i proglasiti 2012. godinu referentnom, tim više jer to nije zahtjev EU, već o tomu sami odlučujemo, odnosno, sami smo si odredili referentnu godinu kada je ulazak u EU bio predviđen 2012., kaže Brlošić.


Komentari članka

Vezani članci

Helena Krpan Carić o putu prema održivom poslovnom modelu u poljoprivredi - Uplift

31.05.2026.

Odluka da se napusti siguran posao rijetko dolazi odjednom. Najčešće sazrijeva polako, kroz osjećaj da ne pripadaš sustavu u kojem se nalaziš i da želiš raditi nešto što ima dublji smisao. Za Helenu Krpan Carić taj je trenutak značio okretanje leđa admini

Slavonija spremna za prvi toplinski val: Ni jedna kultura nije ugrožena, šljivici rodni

28.05.2026.

Jesenske kulture iznadprosječno dobre, kišu trebaju proljetne, očekuju se visoki prinosi šljive i breskve

HUP upozorava da uvoz hrane snažno raste, a proizvodnja pada

22.05.2026.

Hrvatska proizvodi manje hrane nego prije ulaska u Europsku uniju (EU), produktivnost poljoprivrede je smanjena, a uvoz hrane snažno raste, upozorili su iz Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) te poručili kako su produktivnost, investicije i upravljanje zeml

Za iznimno osjetljive sektore u poljoprivredi gotovo 15 milijuna eura

22.05.2026.

Vlada je na sjednici u četvrtak donijela Program državne potpore za iznimno osjetljive sektore u poljoprivredi za 2026. godinu, vrijedan 14,96 milijuna eura.

Isplaćeno 20 milijuna eura potpora za proljetnu sjetvu

18.05.2026.

Zbog velikog odaziva poljoprivrednika, jedinični iznos potpore za prvih 10 prihvatljivih hektara od 100 EUR/ha odnosno 50 EUR/ha za sljedećih 10 hektara razmjerno je umanjen

Tag cloud

  1. 2863 članka imaju tag turizam
  2. 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2713 članka imaju tag hrvatska
  4. 1813 članka imaju tag svijet
  5. 1399 članka imaju tag ict
  6. 2005 članka imaju tag financije
  7. 1571 članka imaju tag poljoprivreda
  8. 541 članka imaju tag krediti
  9. 1658 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1345 članka imaju tag industrija
  12. 1251 članka imaju tag investicije
  13. 1080 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1080 članka imaju tag menadžment
  15. 696 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 871 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 691 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 362 članka imaju tag kompanije
  21. 793 članka imaju tag maloprodaja
  22. 556 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 520 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 516 članka imaju tag eu fondovi
  28. 965 članka imaju tag kriza
  29. 537 članka imaju tag porezi
  30. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  31. 365 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  32. 437 članka imaju tag osijek
  33. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  34. 529 članka imaju tag obrazovanje
  35. 452 članka imaju tag start up
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 429 članka imaju tag vlada
  39. 418 članka imaju tag hnb
  40. 346 članka imaju tag hgk