Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

23 Svi 2019

Nitko nema vrstu potpore kao vinogradari i vinari iz Vinske omotnice, iskoristite to!

Izvor: www.agroklub.com · Autor: Marinko Petković  

Nitko nema vrstu potpore kao vinogradari i vinari iz Vinske omotnice, iskoristite to!

od prijave na natječaj za Nacionalni program pomoći sektoru vina za 2019-2023. treba navesti trenutnu situaciju u vinogradu, od berbe do tretmana herbicidima da bi svi iskazani troškovi bili prihvatljivi, kazala je u utorak voditeljica Službe kontrole na terenu Agencije za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju Lucija Babić Kovačević na radionici o korištenju nove Vinske omotnice u Zagrebu.

Dodala je da je nedavno objavljen natječaj za mjeru Restrukturiranje i konverzija vinograda iz Nacionalnog programa pomoći sektoru vina koji ima za cilj povećanje konkurentnosti hrvatskih vinara kroz prilagodbu postojećih vinograda novim tehnikama upravljanja vinogradom i zamjenu sortimenta s visoko kvalitetnim sortama s naglaskom na autohtone sorte te premještanje vinograda na nagibe koji daju bolju kvalitetu grožđa. Pozvala je sve vinare da se jave u Agenciju, radi otklanjanja svih mogućih nesporazuma oko sadašnjih, ali i budućih natječaja, kao što je onaj o konverziji vinograda, koji će biti raspisan do kraja godine.

Nema mjesta sivoj ekonomiji
Razina potpore za restrukturiranje vinarije iznosi do 75 posto od ukupno prihvatljivih troškova za aktivnosti dokumentirane računima, u ukupnom iznosu, te za troškove doprinosa u naravi. Najviši iznos ukupno prihvatljivih troškova po projektu iznosi milijun eura. Broj projekata odobrenih pojedinom korisniku u istoj godini nije ograničen, međutim u okviru jedne financijske godine. Projekt se maksimalno može produžiti na dvije godine, ali uz uvjet da je započet. No, ne može se istom korisniku odobriti potpora u iznosu većem od 750.000 eura, uključujući i nadoknadu gubitka dohotka.

Kako se čulo, doprinosi u naravi, uz obvezan dnevnik rada za vinogradara/vinara, potrebno je voditi i za sate rada strojeva i opreme, a istu je potrebno i fotografirati i dokumentirati, što je dosad bila jedna od češćih pogrešaka korisnika. Babić Kovčević je istaknula da to sukladno mjeri znači 40 sati rada po hektaru, odnosno 25 kuna naknade za rad u vinogradu, što znači maksimalni trošak od tisuću kuna.

Korisnici mogu ostvariti i naknadu za gubitak dohotka (u obliku financijske naknade ili prava na koegzistenciju, odnosno istovremeno postojanje starih i novih vinograda). No, nema paralelne financijske naknade za krčenje starih vinograda, najmanje deset godina, i korištenja istih u iduće tri godine. Dakle, nema mjesta sivoj ekonomiju u Vinskoj omotnici, već je nužan vlastiti rad kad je riječ o fizičkom radu u vinogradu te nisu prihvatljive, na natječaju, takve usluge susjeda, prijatelja ili rodbine, što je kod nas tradicija.

Rekonstrukcija vinskog podruma, a ne žbukanje
"U posljednje četiri godine objavljeno je sedam natječaja za mjeru restrukturiranje. Odobren je 71 projekt u ukupnom iznosu potpore od 59, 5 milijuna kuna, a isplaćena su 34 projekta u iznosu od 33,8 milijuna kuna. Boljoj iskoristivosti Vinske omotnice u iduće četiri godine, kad vinarima stoji na raspolaganju 63 milijuna kuna godišnje, trebalo bi doprinjeti širenje područja njihove aktivnosti i brža isplata, nakon kontrole na terenu. Slanjem ispisa iz knjigovodstva vinarije u Agenciju, taj se postupak još može i ubrzati, kazala je Babić Kovačević.

Voditeljica Službe za ulaganje u vinarije Kristina Bingula kazala je da je ovaj program 100 posto financiran sredstvima EU, koji ima za cilj povećanje domaće proizvodnje vina, posebno ekoloških vina. Novost je u odnosu na ranije razdoblje, mogućnost kupnje vinarije, prenamjena zemljišta, uređenje okoliša i parkirališta te prilaznih puteva u vinarije.

Međutim, u raspravi su upravo prilazni putevi u vinarije, posebno oni koji se nalaze na privatnoj zemlji, bili kamen smutnje što se tiče prihvatljivih troškova. Uz to, istaknut je imovinski problem u nesređenoj gruntovnici u Dalmaciji, ali u određivanju proizvođačkih cijena vina, koje određuju sami vinari, a što će se kontrolirati na terenu. No, 'graševina neće moći biti skuplja od dingača s Pelješca' , tvrde nadležni iz Agencije.

Nadalje, treba voditi računa da se ide u rekonstrukciju vinskog podruma, a ne njegovu adaptaciju. Dakle, žbukanje zidova u podrumu, nije prihatljiv trošak, kao ni stajski gnoj iz vlastitog uzgoja, usluge konzultanata, PDV i niz drugih stvari.

Vinari traže referentne cijene
EU konzultant Robert Ravenščak kazao je da nitko nema takvu vrstu potpore kakvu imaju vinogradari i vinari iz Vinske omotnice, jer posla imaju svi od dobavljača opreme za vinograde i proizvođača strojeva do njih samih, kojima četiri mjere iz Nacionalnog programa, pokrivaju baš sve. No, vinogradari traže referentne cijene u Vinskoj omotnici, bilo da se radi o izgradnji ili opremanju vinarija, jer je zbog probijanja troškovnika, bilo je i odustajanja od projekata. Međutim, Agencija ne želi odrediti referentne cijene zbog štimanja cijena na tržištu, a na natječaju prolazi ona najpovoljnija.

Ivona Beatović predstavila je mjeru promidžbe na tržištima trećih zemalja i mjeru informiranja u državama članicama. Maksimalni iznos potpore je za promidžbu vina 250.000 eura, a za informiranje 100.000 eura. Dakle, prihvatljiv trošaka je dolazak stranog vinskog stručnjaka ili radionica na kojoj će se promovirati domaća vina kao i izrada letaka, ali i oni moraju biti primjereno označeni, inače ništa od povrata investicije.


Komentari članka

Vezani članci

Dodijeljeno preko 1.700.000 eura za izgradnju poduzetničkog inkubatora u Marčani

04.11.2025.

U Komunalnoj palači u Puli, danas je potpisan ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za projekt "Izgradnja zgrade poduzetničkog inkubatora u Marčani", kojim je Općini Marčana, kao dijelu Urbanog područja Pula, dodijeljeno 1.724.103,84 eura bespovratnih s

Tlo koje diše: Evo koja je tajna uspjeha vina iz srca Slavonije

03.11.2025.

Enosophia u Feričancima godišnje preradi 800 do 1.200 tona grožđa i proizvede od 600.000 do 800.000 litara vina, uz kapacitet podruma od dva milijuna litara. "Mladi smo, ambiciozni i ne bojimo se izazova", poručio je Danijel Bosak, voditelj Odjela vinogra

Jesu li naša vina konkurentna i zašto poskupljuju?

28.10.2025.

Američke carine od 15 posto na europska vina i pjenušce posebno pogađaju francuske i talijanske proizvođače. Hrvatski vinari nisu izrazito pogođeni jer rijetki izvoze u SAD. Nisu među 25 vodećih izvoznika, a posustaje i izvoz na europsko tržište. Jesu li

Objavljen drugi natječaj za provedbu intervencije 74.01. težak 9,5 milijuna eura

17.10.2025.

Drugi natječaj za provedbu intervencije 74.01. Potpora za sustave javnog navodnjavanja iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027., objavila je Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju.

Od jednog trsa do brenda: Kako je obitelj Bratković pretvorila autohtonost u poslovni model

14.10.2025.

U Hrvatskom zagorju, regiji koju turistički slogani s pravom zovu bajka na dlanu, ima jedna koja se nalazi u boci. Ovo je priča s brega, priča obitelji Bratković, o njihovim vinima, o brendu Vitus.

Tag cloud

  1. 2798 članka imaju tag turizam
  2. 2647 članka imaju tag hrvatska
  3. 1763 članka imaju tag svijet
  4. 1442 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 1971 članka imaju tag financije
  6. 1540 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 1635 članka imaju tag izvoz
  8. 1306 članka imaju tag trgovina
  9. 1374 članka imaju tag ict
  10. 1225 članka imaju tag investicije
  11. 1302 članka imaju tag industrija
  12. 1069 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1056 članka imaju tag menadžment
  14. 1168 članka imaju tag EU
  15. 859 članka imaju tag poduzetništvo
  16. 663 članka imaju tag opg
  17. 786 članka imaju tag maloprodaja
  18. 538 članka imaju tag poticaji
  19. 669 članka imaju tag tehnologija
  20. 703 članka imaju tag marketing
  21. 458 članka imaju tag koronavirus
  22. 393 članka imaju tag potpore
  23. 505 članka imaju tag hotelijerstvo
  24. 965 članka imaju tag kriza
  25. 514 članka imaju tag eu fondovi
  26. 528 članka imaju tag porezi
  27. 483 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 494 članka imaju tag prehrambena industrija
  29. 523 članka imaju tag obrazovanje
  30. 432 članka imaju tag osijek
  31. 539 članka imaju tag krediti
  32. 433 članka imaju tag start up
  33. 505 članka imaju tag dzs
  34. 450 članka imaju tag energetika
  35. 460 članka imaju tag BDP
  36. 415 članka imaju tag hnb
  37. 423 članka imaju tag vlada
  38. 341 članka imaju tag hgk
  39. 440 članka imaju tag banke
  40. 338 članka imaju tag agrokor