Poduzetnički portal · Članak
14 Pro 2015
Konobar i kuhar radit će za najmanje 3200 kuna
Izvor: www.slobodnadalmacija.hr · Autor: R. MIKAČIĆ
Neće više biti moguće imati vrsnog kuhara u svojem objektu i prijaviti ga na minimalnu plaću, a davati mu "na ruke“ i po 10 do 15 tisuća kuna, kako bi se izbjeglo plaćanje doprinosa na pravi iznos plaće. Dodatkom kolektivnog ugovora koji je upravo potpisan između Hrvatske udruge poslodavaca i dva najveća turistička sindikata u zemlji - Sindikata turizma i usluga i Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije - radnicima je zajamčena najniža osnovna plaća za tipična zanimanja u djelatnosti kao što su sobarice, konobari, kuhari i slično, i to kod svih poslodavaca u sektoru ugostiteljstva.
Time im se jamči ista razina prava bez obzira rade li u luksuznom hotelu ili kafiću, što do sada nije bio slučaj, pojašnjavaju nam sindikalisti.
Tako ubuduće svaki poslodavac zaposlenom radniku na jednostavnim poslovima sobarice, nosača prtljage i sličnih poslova mora dati zajamčenu bruto plaću koja ne smije biti niža od 2.863,08 kuna. Mjesta pomoćnog konobara, pomoćnog kuhara, pomoćnog recepcionara i pomoćnog slastičara moraju biti plaćena najmanje 3.435,69 kuna bruto.
Konobar, kuhar, slastičar ili recepcionar ne mogu se, pak, prijaviti bez plaće od 4.151,46 kuna bruto, što bi, primjerice, za osobu s prebivalištem u Splitu (s prirezom od 10 posto) i bez djece značilo da joj je minimalna neto plaća 3.225,97 kuna.
- Iako se radi o niskim iznosima plaća za stručno ugostiteljsko i pomoćno osoblje, oni su ipak veći od minimalne plaće u Hrvatskoj, a kada se tome dodaju i dodaci koji su obvezni dio plaće, onda je ovo ipak pomak. Naime, dogovorili smo 0,5 posto dodatka na svaku godinu staža, dobivanje jubilarne nagrade, poklona za djecu, slobodnih dana za vjenčanje, bolest ili smrt u obitelji, školovanje ili selidbu. Zaštitili smo njihova dosadašnja prava i tome dodali još neka. Osobito je važno da će se rast tih osnovica za plaću usklađivati s porastom troškova života, a svake godine će se pregovarati o novoj osnovici koja će vrijediti od svibnja te godine – kazao nam je Eduard Andrić, predsjednik Sindikata turizma i usluga Hrvatske.
Prema njihovu mišljenju, ovakav će dodatak Kolektivnom ugovoru zaštititi ugostiteljsko osoblje od nelojalne konkurencije jeftinije radne snage koja nije obučena ni školovana za te poslove, ali ih obavlja u dogovoru s poslodavcima za niže iznose plaće i isplatu razlike "na ruke". Isto tako radnik ima pravo na pokriće troškova prijevoza na posao i s posla od strane poslodavaca, te dodatak za rad u posebnim uvjetima te dodatak na plaću za rad u uvjetima težima od uobičajenih.
Osim toga, ugostiteljski radnici koji izravno pridonose uspješnosti uslužnih djelatnosti i turizma konačno će u plaćama pratiti kretanje godišnjeg indeksa potrošačkih cijena prema podacima koje objavljuje Državni zavod za statistiku te će pratiti kretanje prosječnih bruto plaća po zaposlenom u RH, kao i ostala ekonomska kretanja u ugostiteljskoj djelatnosti, te sve to usklađivati s njihovim osnovicama.
Sve to moglo bi značiti da u uspješnoj turističkoj zemlji poput Hrvatske s oko 8 milijardi eura zarade od turizma, koliko se procjenjuje da će Hrvatska ove godine uprihoditi, konobari, kuhari, slastičari, recepcionari, sobarice i drugi od iduće godine možda neće više biti na vrhu ljestvice najlošije plaćenih zanimanja u zemlji, kako je to bilo posljednjih desetljeća.
Komentari članka
Vezani članci
Restorani na obali poluprazni. "To se vidi. Mislili smo da ovako možemo vječno"
19.07.2026.U LIPNJU se po ugostiteljskim objektima jelo i pilo više nego prošle godine, pokazuju podaci Porezne uprave. Broj računa izdanih u kafićima i restoranima porastao je za 2,65 posto, a na hranu i piće potrošeno je čak 6,62 posto više. No, ugostitelji tvrde
Prosječna neto plaća za travanj u Hrvatskoj 1552 eura
02.07.2026.Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama RH za travanj ove godine iznosila je 1552 eura, što je nominalno više za 7,9 posto u odnosu na godinu prije, a realno, odnosno kad se uzme u obzir inflacija, za dva posto, objavio je
Ugostitelji upozoravaju: Bez stranih radnika sezona ne bi uspjela
25.06.2026.Potrebe za stranim radnicima iz godine u godinu rast, domaće gospodarstvo ovisi o njima. Osim u trgovini, dostavi, građevini i turistička sezona teško je postala zamisliva bez njih. Na obali gotovo da ne postoji ugostiteljski objekt, hotel koji ne zapošlj
Osjetno smanjili zaposlenost, plaće digli na 900 eura
16.06.2026.Dvije podravske tvrtke u vlasništvu slavonskoga poljoprivrednog diva smanjile su zaposlenost. Riječ je o đurđevačkim tvrtkama Nova natura i Mesna industrija Natura koje posluju u sastavu moćne Osatina grupe iz Semeljaca kod Đakova. Kompanija je u vlasništ
Nikad manje nezaposlenih u Hrvatskoj: sezona puni tržište rada
13.06.2026.Krajem svibnja ove godine u evidenciji Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje (HZZ) bilo je registrirano 61.298 nezaposlenih što je 11.933 ili 16,3 posto manje nego u svibnju lani te najmanje otkako se vodi evidencija, pokazuju HZZ-ovi podaci objavljeni u sri
Tag cloud
- 2886 članka imaju tag turizam
- 2728 članka imaju tag hrvatska
- 1514 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 1818 članka imaju tag svijet
- 1405 članka imaju tag ict
- 1582 članka imaju tag poljoprivreda
- 2009 članka imaju tag financije
- 544 članka imaju tag krediti
- 1665 članka imaju tag izvoz
- 1323 članka imaju tag trgovina
- 1360 članka imaju tag industrija
- 1263 članka imaju tag investicije
- 1086 članka imaju tag zapošljavanje
- 1089 članka imaju tag menadžment
- 702 članka imaju tag tehnologija
- 1185 članka imaju tag EU
- 876 članka imaju tag poduzetništvo
- 695 članka imaju tag opg
- 463 članka imaju tag BDP
- 369 članka imaju tag kompanije
- 795 članka imaju tag maloprodaja
- 560 članka imaju tag poticaji
- 711 članka imaju tag marketing
- 409 članka imaju tag potpore
- 523 članka imaju tag hotelijerstvo
- 459 članka imaju tag start up
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 373 članka imaju tag žensko poduzetništvo
- 541 članka imaju tag porezi
- 516 članka imaju tag eu fondovi
- 965 članka imaju tag kriza
- 496 članka imaju tag gospodarstvo
- 533 članka imaju tag obrazovanje
- 438 članka imaju tag osijek
- 498 članka imaju tag prehrambena industrija
- 515 članka imaju tag dzs
- 454 članka imaju tag energetika
- 419 članka imaju tag hnb
- 429 članka imaju tag vlada
- 347 članka imaju tag hgk
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
