Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

10 Srp 2012

Institut Ruđer Bošković predstavio portal znanja Baltazar

Izvor: biologija.com.hr · Autor: Jelena Likić  

Institut Ruđer Bošković predstavio portal znanja Baltazar

Institut Ruđer Bošković predstavio je novi portal pod imenom Baltazar. Riječ je o aplikaciji koja je nastala kao dio projekta "Razvoj inovacijskog sustava u Institutu Ruđer Bošković i Sveučilištu u Rijeci" koji financira Europska Unija putem instrumenata pretpristupne pomoći (IPA). Krajnji je cilj projekta doprinos jačanju konkurentnosti hrvatskoga gospodarstva, uvođenjem efikasnijeg prijenosa znanja iz istraživačko-razvojnog sektora u poslovni sektor.

"U razvijenim zemljama znanost je motor pokretanja gospodarstva. Putem portala znanja Baltazar želi se prvenstveno pokazati gospodarstvenicima u Hrvatskoj, ali i svijetu čime sve Institut Ruđer Bošković raspolaže", rekao je na predstavljanju novog projekta IRB-a, voditelj projekta Hrvoje Zorc. Riječ je o prvom portalu znanja i znanstvenih usluga u Hrvatskoj na kojem će se moći naći svi projekti i istraživanja Instituta Ruđer Bošković i Sveučilišta u Rijeci, a projekt je vrijedan 500 tisuća eura. Na taj način gospodarstvenici mogu brzo i jednostavno pristupiti ekspertima u pojedinim područjima te pronaći odgovarajuće partnere za realizaciju projekta. Putem takve suradnje akademska zajednica ostvarit će svoju društvenu misiju (postati generator razvoja gospodarstva), a poslovni sektor će putem inovativnih projekata stjecati konkurentsku prednost na tržištu. Na forumu su predstavljeni potencijalni sektori IRB za suradnju s gospodarstvenicima. Karolj Skala predstavio je ICT sektor koji se prvenstveno bavi razvojem računarstva i tehnologije. Taj sektor je napravio u skopu eScience tehnologije te pomoći znanosti i gospodarstva 15 europskih projekata. Također su predstavljeni projekti i tehnologije u sektorima nanoznanosti i bioznanosti te bio-perspektivne znanosti. Tarzan Legović prikazao je pak što sve IRB može istraživati u sektoru okoliša. Neki od primjera bili su istraživanje količine droga u otpadnim vodama ili koliko turista može dnevno posjetiti nacionalni park.

Rezultati projekta - izgradnja efikasnih inovacijskih sustava i prijenosa znanja u partnerskim institucijama - doprinijet će održivosti regionalnog razvoja, a očekuje se da će znatno ojačati veze i poboljšati umrežavanje znanosti i sveučilišta s poslovnim sektorom.


Komentari članka

Vezani članci

Cijene goriva divljaju diljem Europe, Hrvatska se još i dobro drži. Evo zašto

29.07.2026.

Europa se ponovno suočava s rastom cijena goriva zbog situacije u Hormuškom tjesnacu, dok podaci pokazuju da su razlike među državama članicama Europske unije znatne. Srećom, Hrvatska je u donjem dijelu liste...

Buljan: Novi nameti poskupjet će online kupnju, trošak će snositi potrošači

02.07.2026.

Novi fiksni carinski namet na pakete iz zemalja izvan Europske unije, iako je zamišljen kao obveza platformi i prodavatelja, u konačnici će najvjerojatnije platiti potrošači.

Hrvatska 2035.: IT će eksplodirati, u industriji kritičan nedostatak ljudi

07.05.2026.

Dokument Europskog centra za razvoj strukovnog obrazovanja predviđa da će za 10 godina najveći izazov biti zapošljavanje u industriji

Kako je Hrvatska izgubila razvojnu utrku započetu prije 22 godine

04.05.2026.

Nakon 1. svibnja 2004. i najvećeg proširenja EU većina država tranzicijske Europe ubrzano je rasla. Hrvatska to do danas nije nadoknadila Subota, 1. svibnja 2004. bio je prijelomni dan za Europu. Ulaskom deset država u Europsku uniju stvorena je nova kon

Märtha Rehnberg: Lideri koji nemaju viziju budućnosti prestaju biti lideri

22.04.2026.

Izađite iz starih menadžerskih praksi poput klasičnih okvira Porterovih pet sila i sličnih koji vežu vaše razmišljanje uz organizaciju i sadašnjost

Tag cloud

  1. 2891 članka imaju tag turizam
  2. 2729 članka imaju tag hrvatska
  3. 1518 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1820 članka imaju tag svijet
  5. 1405 članka imaju tag ict
  6. 1584 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2010 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1323 članka imaju tag trgovina
  11. 1363 članka imaju tag industrija
  12. 1265 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1090 članka imaju tag menadžment
  15. 703 članka imaju tag tehnologija
  16. 1186 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 697 članka imaju tag opg
  19. 463 članka imaju tag BDP
  20. 544 članka imaju tag porezi
  21. 371 članka imaju tag kompanije
  22. 795 članka imaju tag maloprodaja
  23. 560 članka imaju tag poticaji
  24. 711 članka imaju tag marketing
  25. 409 članka imaju tag potpore
  26. 524 članka imaju tag hotelijerstvo
  27. 430 članka imaju tag vlada
  28. 460 članka imaju tag start up
  29. 458 članka imaju tag koronavirus
  30. 373 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  31. 516 članka imaju tag eu fondovi
  32. 966 članka imaju tag kriza
  33. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  34. 533 članka imaju tag obrazovanje
  35. 438 članka imaju tag osijek
  36. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  37. 515 članka imaju tag dzs
  38. 454 članka imaju tag energetika
  39. 419 članka imaju tag hnb
  40. 347 članka imaju tag hgk