Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

20 Svi 2010

Hrvatska po konkurentnosti na 56. mjestu

Izvor: www.poslovni.hr · Autor: pd  

Hrvatska po konkurentnosti na 56. mjestu

Nacionalno vijeće za konkurentnost objavilo je danas najnovije rezultate "Godišnjaka svjetske konkurentnosti 2010." prema kojem je Hrvatska zauzela 56. mjesto od ukupno 58 vodećih svjetskih ekonomija. Riječ je o istaživanju koje već 20 godina provodi Institute for Management Development (IMD) iz Lausanne, a Hrvatska je ove godine uvrštena peti put, stoji u priopćenju za medije. Nakon prošlogodišnjeg realnog pada pozicije Hrvatske na ljestvici za 2. pozicije (koji je bio rezultat poboljšanja drugih zemalja i stagnacije Hrvatske), ove godine bilježimo daljnji pad za realno 2. pozicije zbog znatnog pogoršanja ocjena Hrvatske (17,5 posto).

Hrvatska se realno vratila na razinu iz 2006. godine, kad je prvi put uvrštena u godišnjak konkurentnosti IMD-a. Podsjetimo, 2007. godine RH je izgubila 2. pozicije, ali samo nominalno zbog ulaska novih zemalja (Litve i Ukrajine). U 2008. godini imali smo jedino realno poboljšanje - za 4 pozicije, ali u posljednje dvije godine to je izgubljeno. Analiza 20 faktora konkurentnosti navodi na zaključak kako je najveći dio pogoršanja ovogodišnje pozicije Hrvatske u odnosu na prošlogodišnju posljedica znatnog pada vanjskotrgovinske konkurentnosti. Faktor Međunarodna trgovina pokazuje pad 17 pozicija, a tijekom proteklih 4 godine za čak ukupno 31. poziciju. Izravne strane investicije smanjene su s 8,6 posto na 4,1 posto BDP-a. Nadalje, znatno je pogoršanje ranga Stranih ulaganja i Produktivnosti i efikasnosti, za 13 pozicija, te faktora Cijene (-7) i Poslovne legislative (-7).

Istovremeno su smanjene subvencije (s 2,4 na 1,5 posto BDP-a). Anketna ocjena upravljanja javnim financijama je poboljšana, a s povećanjem budžetskog deficita s 1 posto na 3,5 posto nalazimo se među umjerenijima zemljama uključenim u IMD godišnjak.

Osnovna vijest je što SAD više nije vodeća zemlja, nego je potisnuta na treće mjesto od strane Singapura i Hong Konga, zemalja koje su najmanje pogođene krizom. Njima se pridružuje i Tajvan, skokom s 23. na visoku 8. poziciju, a veliki je i pomak Malezije s 18. na 10. poziciju. Zanimljivo je da je sada Kina s 18. pozicijom bolje rangirana nego Finska, Irska i Francuska. Finska je pala s 9. na 19. poziciju, a Danska s 5. na 13. Od razvijenih zemalja, znatan je i pad Japana, - na prilično nisku 27. poziciju. Vrlo je znakovit velik pozitivni pomak Poljske i Italije koje su na ljestvicama konkurentnosti u pravilu do sada bile blizu Hrvatske. Sada su se znatno udaljile te je Poljska zauzela 32., a Italija 40. poziciju.

S druge strane, apsolutno najveći pad bilježe Slovenija (-20), Slovačka (-16) i Bugarska (-15). Pad Slovenije posljedica je dijelom znatno pogoršanih anketnih odgovora (djelovanje vlade, birokracija i radno zakonodavstvo), ali i lošeg kretanja ključnih ekonomskih indikatora. Tako je realni pad BDP-a bio 7,8 posto, deficit proračuna 5,5 posto BDP-a a izravne strane investicije negativne.


Komentari članka

Vezani članci

HNB: Rast hrvatskog gospodarstva u drugom kvartalu mogao bi usporiti na 1,6 posto

20.07.2026.

Realni rast hrvatskog gospodarstva u drugom tromjesečju mogao bi usporiti na 1,6 posto na godišnjoj razini, dok bi rast na tromjesečnoj razini mogao iznositi 0,3 posto, procjena je Hrvatske narodne banke (HNB).

Hrvatska je europski rekorder po sezonalnosti: U srpnju i kolovozu ostvaruje se više od polovice svih godišnjih noćenja

19.07.2026.

Iako je jačanje cjelogodišnjeg poslovanja jedan od najvažnijih ciljeva razvoja našeg turizma, Hrvatska u Europi drži neslavno prvo mjesto upravo po - sezonalnosti. Naime, novi podatci Eurostata pokazuju kako je u 2025. sezonalnost bila najnaglašenija upra

Hrvatska ima najbolje ocjene na Mediteranu, a gosti bježe

16.07.2026.

Analiza 1,6 milijuna recenzija otkriva da kruna počiva na blagim domaćim ocjenama, dok raste nezadovoljstvo cijenama i uslugom

Europljani i dalje Hrvatsku biraju zbog - sunca i mora, sedmo smo najpoželjnije odredište

16.07.2026.

Hrvatska je ovoga ljeta i jeseni sedmo najpoželjnije odredište europskih turista, a domaćem turističkom sektor važnim Austrijancima i Poljacima je u top-odredištima. U regiji Južna i Sredozemna Europa Hrvatsku namjerava posjetiti tri od pet Europljana koj

Kupujete nekretninu? Od 7. srpnja stižu nova pravila

08.07.2026.

Jedan od glavnih razloga pada transakcija su i nerealna očekivanja prodavatelja koji rabljene nekretnine uspoređuju s novogradnjom u susjedstvu.

Tag cloud

  1. 2887 članka imaju tag turizam
  2. 2728 članka imaju tag hrvatska
  3. 1515 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1819 članka imaju tag svijet
  5. 1405 članka imaju tag ict
  6. 1582 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2010 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1323 članka imaju tag trgovina
  11. 1362 članka imaju tag industrija
  12. 1264 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1089 članka imaju tag menadžment
  15. 702 članka imaju tag tehnologija
  16. 1185 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 695 članka imaju tag opg
  19. 463 članka imaju tag BDP
  20. 369 članka imaju tag kompanije
  21. 795 članka imaju tag maloprodaja
  22. 560 članka imaju tag poticaji
  23. 711 članka imaju tag marketing
  24. 409 članka imaju tag potpore
  25. 524 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 459 članka imaju tag start up
  27. 458 članka imaju tag koronavirus
  28. 542 članka imaju tag porezi
  29. 373 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  30. 516 članka imaju tag eu fondovi
  31. 965 članka imaju tag kriza
  32. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  33. 533 članka imaju tag obrazovanje
  34. 438 članka imaju tag osijek
  35. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  36. 515 članka imaju tag dzs
  37. 454 članka imaju tag energetika
  38. 430 članka imaju tag vlada
  39. 419 članka imaju tag hnb
  40. 347 članka imaju tag hgk