Poduzetnički portal · Članak
17 Kol 2010
Hoćete uvoziti hranu? Može, uz dozvolu i polog
Izvor: www.bankamagazine.hr · Autor: Bankamagazin / Poslovni dnevnik
Ministarstvo poljoprivrede kreće sa strožom evidencijom uvoza, odnosno izvoza poljoprivrednih proizvoda. Otkriva to Pravilnik o uvoznim i izvoznim dozvolama koji s dijelom odredbi stupa na snagu 1. rujna 2010., dok se nadzor za šećer, jabuke, mlijeko i mliječne proizvode, mesne prerađevine i živu stoku odgađa za 1. siječnja 2011. godine. Može se očekivati da će nove mjere ako ne dokinuti, onda barem smanjiti uhodani biznis koji je često izlazio iz okvira zakona. Uvozom jeftinih proizvoda dvojbene kakvoće pojedinci su stjecali profit rušeći i ponudu i cjenik domaćih proizvođača koji već godinama traže jaču kontrolu uvoza hrane. U stajalištima za pregovore o poglavlju 11 (Poljoprivreda i ruralni razvoj) dostavljenom Europskoj komisiji u rujnu 2008. resorno ministarstvo potvrdilo je da "područje kontrole i tijela koja provode kontrolu nisu usklađena s odredbama pravne stečevine Unije" te da Hrvatska, među ostalim, "nema ni upisnik trgovaca voćem i povrćem".
Od poljoprivrednih artikala iz vlastite proizvodnje Hrvatska tržišnu potražnju pokriva tek sa žitaricama i brašnom, peradi, jajima i mandarinama. S ostalim svježim voćem i povrćem pokriva samo 50 posto količina. U sektoru prerade 70 posto povrća nadomješta se uvozom, a voća oko 27 posto. Zbog nedostatne proizvodnje uvozimo i svježe mlijeko, meso te njihove prerađevine. Prema podacima Croatiastočara, s obzirom koliko pršuta Hrvati godišnje konzumiraju, današnji tov svinja morali bismo povećati za milijun grla. Agencija za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju ključna je adresa za provedbu novog pravilnika. Nadležna je za izdavanje izvozno-uvoznih dozvola radi administrativnog praćenja podataka, dok će Carinska uprava nadzirati uvoz i izvoz po izdanim dozvolama te o svojim nalazima podatke dostavljati i Agenciji i Ministarstvu poljoprivrede.
Agencija će dozvole izdavati samo podnositelju zahtjeva; ako se predomisli i ne obavi posao, ne može ih nikome ustupiti. Osim limitiranja minimalnih količina uvodi se i obvezan novčani polog kao sredstvo osiguranja da će posao biti obavljen. Zadani su i konkretni rokovi u kojima se pojedini zahtjev mora realizirati. Za banane traje mjesec dana nakon izdavanja dozvole, za žitarice i brašna dva mjeseca, a za sve ostale proizvode tri. Iznimka je šećer čiji rokovi traju do isteka devetog mjeseca nakon ishođenja dozvole u Agenciji. Ako podnositelj zahtjeva pravodobno ne položi sredstva osiguranja, ostaje bez dozvole. Dostavi li nepotpunu dokumentaciju, ostaje bez pologa, a ispuni li uredno sve obveze, ima pravo na povrat pologa u cijelosti. Ni kod izvoza ne smije biti prekoračenja rokova ni manipulacija s dokumentacijom. Međutim, kontroli prema novom pravilniku podliježe samo izvoz nekih žitarica te brašno. Na listi su pšenica, ječam, kukuruz, činkvantin, sirak i pšenično brašno. Najmanja količina izvoza je pet tona, polog 7,3 kn/t, a izvoz se mora realizirati do isteka četvrtog mjeseca nakon ishođenja dozvole.
Komentari članka
Vezani članci
Märtha Rehnberg: Lideri koji nemaju viziju budućnosti prestaju biti lideri
22.04.2026.Izađite iz starih menadžerskih praksi poput klasičnih okvira Porterovih pet sila i sličnih koji vežu vaše razmišljanje uz organizaciju i sadašnjost
Dubrovniku uručeno priznanje za pametni i zeleni turizam
27.03.2026.Najviše priznanje Europske komisije za male turističke destinacije, predvodnice održivog i pametnog turizma "Europski zeleni pionir pametnog turizma 2026.", uručeno je Gradu Dubrovniku u četvrtak u dubrovačkim Lazaretima.
Revolucija u EU: tvrtka za 48 sati bez kapitala i birokracije
20.03.2026.Europska komisija predstavila je prijedlog za EU Inc., novi jedinstveni skup korporativnih pravila koji će u svim zemljama članicama omogućiti ista pravila igre: osnivanje tvrtke u roku od 48 sati, za manje od 100 eura i bez ikakvih minimalnih kapitalnih
Mislite da plaćate previše poreza? Pazite gdje je Hrvatska u odnosu na Europu
26.02.2026.Gotovo svaki drugi euro koji zaradimo završi u državnoj blagajni kroz poreze i doprinose. No pruža li država za to adekvatnu uslugu – i koliko je hrvatski porezni sustav konkurentan u europskom kontekstu? Odgovore smo potražili u najnovijim međunarodnim u
Ozbiljan deficit: Fali nam 30 milijuna litara vina, a omotnica neiskorištena
26.02.2026.Pokrivenost uvoza izvozom pala je s gotovo 50 posto prije desetak godina na manje od 30% danas, rekao je prof. dr.sc. Dragan Kovačević, potpredsjednik HGK naglasivši da je zato važno da i novac koji dolazi kroz Vinsku omotnicu iskoristimo u cijelosti.
Tag cloud
- 2850 članka imaju tag turizam
- 2706 članka imaju tag hrvatska
- 1808 članka imaju tag svijet
- 1486 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 2003 članka imaju tag financije
- 1564 članka imaju tag poljoprivreda
- 1651 članka imaju tag izvoz
- 1320 članka imaju tag trgovina
- 1388 članka imaju tag ict
- 1333 članka imaju tag industrija
- 1244 članka imaju tag investicije
- 1079 članka imaju tag zapošljavanje
- 1074 članka imaju tag menadžment
- 1182 članka imaju tag EU
- 869 članka imaju tag poduzetništvo
- 685 članka imaju tag opg
- 793 članka imaju tag maloprodaja
- 556 članka imaju tag poticaji
- 691 članka imaju tag tehnologija
- 709 članka imaju tag marketing
- 406 članka imaju tag potpore
- 517 članka imaju tag hotelijerstvo
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 965 članka imaju tag kriza
- 515 članka imaju tag eu fondovi
- 536 članka imaju tag porezi
- 491 članka imaju tag gospodarstvo
- 498 članka imaju tag prehrambena industrija
- 529 članka imaju tag obrazovanje
- 438 članka imaju tag osijek
- 448 članka imaju tag start up
- 541 članka imaju tag krediti
- 511 članka imaju tag dzs
- 452 članka imaju tag energetika
- 461 članka imaju tag BDP
- 418 članka imaju tag hnb
- 426 članka imaju tag vlada
- 345 članka imaju tag hgk
- 360 članka imaju tag žensko poduzetništvo
- 440 članka imaju tag banke
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
