Poduzetnički portal · Članak
11 Tra 2023
Ulje iz Pirovca od plodova koje su brali učenici iz Zagreba nagrađeno u New Yorku!
Izvor: www.agroklub.com · Autor: Nedjeljko Jusup
S dosad osvojene trideset i dvije nagrade (30 zlatnih i dvije srebrne) Hrvatska se na tablici NYIOOC-a popela na treće mjesto, odmah iza Italije i Sjedinjenih američkih država. Uspjehu je doprinijelo i ekstra djevičansko ulje Uroda vlasnika Krešimira Urode, maslinara iz pitoreksnog Pirovca u Dalmaciji.
"Što sam obećao to sam i ostvario", kaže Krešimir.
Slavlje i u školi na Knežiji
Otkrio nam je i zanimljivost. Naime, na natjecanje u New York poslao je ulje od berbe u kojoj su sudjelovali učenici međunarodne Osnovne škole Matija Gubec iz Zagreba. U sklopu nastave u prirodi posjetili su 329 kilometara udaljeni Krešimirov maslinik u zaleđu Pirovca. Kad je učenicima rekao da će baš ovo ulje poslati na najveće svjetsko ocjenjivanje maslinovih uljaoduševljenju nije bilo kraja.
"Ako ovo ulje osvoji nagradu cijeli svijet će saznati da smo mi i naša škola pomogli", oduševljeno su prokomentirali učenici iz Zagreba. Sada se to i ostvarilo pa imaju razloga za slavlje.
Riječ je o elitnoj školi koju, po međunarodnom programu, pohađaju djeca veleposlanika, diplomata, konzula i poslovnih ljudi iz inozemstva dok, zbog prirode svog posla, borave u glavnom gradu Hrvatske.
Nalazi se na zagrebačkoj Knežiji. U toj međunarodnoj školi nastava se održava na engleskom jeziku. Možda i zato je kolokvijalno nazivaju "američka škola". A, zanimljivo, pohađaju je i djeca naših uspješnih sportaša, estradnjaka…
"Da, među njima su primjerice i dvoje djece Gorana Ivaniševića, kćerka nekadašnjeg nogometnog internacionalca Boška Balabana i sin Severine Vučković", otkrio nam je Uroda.
Vrhunska ulja i maslinarski turizam
Njegovo nagrađeno ekstra djevičansko ulje je mješavina od sorti Oblica, Leccino i Levantinka. "Ovo je nova potvrda kvalitete", kaže i podsjeća da je na istom natjecanju njegovo ulje osvojilo nagradu i 2021. godine.
Proteklu sezonu na 354 stabla ubrao je oko dvije tone ploda i hladnim prešanjem dobio 500 litara ulja. "Sezona je bila jako zatjevna. Velike vrućine i suša sve do sredine rujna. Dobra strana takvih klimatskih uvjeta je izostanak bolesti i štetnika što je dobrinijelo kvaliteti plodova, a time i ulja", pojašnjava.
Pozornost u Krešimirovom masliniku, ograđenom suhozidom, privlači i robinzonska kućica Orkula. "Sagradili smo je za sebe, za obitelj, a onda kad smo, prije dvije godine, dobili potrebne suglasnosti ponudili smo je preko američke platforme Airbnb iz San Francisca i turistima. Odaziv izvan očekivanja", dodaje mladi maslinar koji pokazuje kako je moguće spojiti maslinarstvo i turizam.
Gosti oduševljeni. Privlači ih maslinik, blizina mora i nedirnuta priroda u pirovačkom zaleđu gdje provode vrijeme u šetnji sa svojim ljubimcima. Već prvu godinu OPG Uroda je u svojoj Orkuli ostvario 75 noćenja i, po ocijeni gostiju, dobio prestižnu nagradu Superhost za super domaćina.
Lani je broj gostiju udvostručen, a ove godine Krešimir i njegova zaručnica Đurđica Reljić očekuju još bolji rezulatat.
Kao pobjeda u Ligi prvaka
"Vjerujemo da će naš posao u maslinarstvu ići samo naprijed", kažu. A na pitanje kakav je osjećaj kad na najprestižnijem svjetskom natjecanju osvojiš zlatno odličje, Krešimir odgovora isto što je rekao i učenicima prije spomenute škole: "Osjećaj je nevjerojatan. To je poput pobjede u nogometnoj Ligi prvaka ili kao da se popnete na Mount Everest".
Komentari članka
Vezani članci
Šolta spojila tradiciju, gastronomiju i održivi razvoj kroz Festival meda i ulja
25.05.2026.Središnja događanja održana su u Grohotama, gdje su Dom kulture i park bili ispunjeni posjetiteljima željnima autentičnih otočnih okusa i edukativnih sadržaja
300.000 sjemenki u kilogramu i 400 litara biodizela po hektaru: Zašto je uljana repica top kultura?
05.05.2026.Uljana repica jedna je od najvažnijih industrijskih biljaka današnjice, iako u prirodi ne postoji u divljem obliku. Riječ je o kulturi iz porodice krstašica koja se uzgaja prvenstveno zbog sjemena bogatog uljem i bjelančevinama, čak oko 40 posto čini ulje
S 29 godina posadio više od 100 novih maslina: Primoštenac Niko nastavlja didovu tradiciju
28.04.2026.Na OPG- u Niko Skorić prošle su godine iskrčili zapušteni teren i posadili oko 120 novih stabala maslina. Važan dio Nikina rada je i članstvo u udruzi Ultra Extra, koja je osnovana prije nekoliko godina i okuplja oko 30-ak maslinara iz Šibensko-kninske žu
Napustio građevinu i stvorio eko oazu: Market ima svoju vodu, struju i hranu
14.04.2026.Tomislav Market, posljednjih 15 godina posvetio je stvaranju održivog i samodostatnog gospodarstva koje danas predstavlja pravi primjer ekološke proizvodnje.
Vlajčić: Hrvatska na 53 posto samodostatnosti u maslinovom ulju
27.03.2026.Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva David Vlajčić izjavio je da je Hrvatska na 53 posto samodostatnosti u maslinovom ulju, te da je kakvoća hrvatskih maslinovih ulja prepoznata u svijetu.
Tag cloud
- 2864 članka imaju tag turizam
- 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 2713 članka imaju tag hrvatska
- 1813 članka imaju tag svijet
- 1399 članka imaju tag ict
- 2006 članka imaju tag financije
- 1572 članka imaju tag poljoprivreda
- 541 članka imaju tag krediti
- 1658 članka imaju tag izvoz
- 1320 članka imaju tag trgovina
- 1345 članka imaju tag industrija
- 1251 članka imaju tag investicije
- 1081 članka imaju tag zapošljavanje
- 1081 članka imaju tag menadžment
- 696 članka imaju tag tehnologija
- 1184 članka imaju tag EU
- 871 članka imaju tag poduzetništvo
- 691 članka imaju tag opg
- 462 članka imaju tag BDP
- 362 članka imaju tag kompanije
- 793 članka imaju tag maloprodaja
- 556 članka imaju tag poticaji
- 710 članka imaju tag marketing
- 408 članka imaju tag potpore
- 520 članka imaju tag hotelijerstvo
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 453 članka imaju tag start up
- 516 članka imaju tag eu fondovi
- 965 članka imaju tag kriza
- 538 članka imaju tag porezi
- 492 članka imaju tag gospodarstvo
- 365 članka imaju tag žensko poduzetništvo
- 437 članka imaju tag osijek
- 498 članka imaju tag prehrambena industrija
- 529 članka imaju tag obrazovanje
- 513 članka imaju tag dzs
- 453 članka imaju tag energetika
- 429 članka imaju tag vlada
- 418 članka imaju tag hnb
- 346 članka imaju tag hgk
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
