Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

24 Srp 2017

Tolušić: Poljoprivrednicima će biti sanirano 100 posto štete

Izvor: hr.n1info.com · Autor: Hina  

Tolušić: Poljoprivrednicima će biti sanirano 100 posto štete

Ministar Tolušić izjavio je u nedjelju kako sutra izlazi Pravilnik za mjeru 5. iz programa ruralnog razvoja, na temelju kojega se dodjeljuju potpore za obnovu poljoprivrednog zemljišta i poljoprivrednog potencijala izgorjelog u požarima, početkom kolovoza bit će raspisan i natječaj, a njime će se, istaknuo je, sanirati šteta u stopostotnom iznosu.

"Već sutra izlazi Pravilnik za mjeru 5.2 iz programa ruralnog razvoja, za obnovu poljoprivrednog zemljišta i poljoprivrednog potencijala na područjima pogođenima elementarnim nepogodama ili katastrofama, u ovom slučaju požarima koji su zadesili Dalmaciju. Natječaj izlazi između 1. i 4. kolovoza, osigurali smo 20 milijuna eura, s tim da ako štete budu veće, imamo još dovoljno novaca da osiguramo onoliko koliko bude trebalo. S ovim natječajem saniramo štetu u stopostotnom iznosu za ona poljoprivredna zemljišta koja su izgorjela", rekao je ministar Tolušić gostujući u Dnevniku HTV-a.

Pojasnio je kako će se tim novcem sanirati svi izgorjeli trajni nasadi, poljoprivredni strojevi, obnova samog zemljišta, gospodarske zgrade koje su izgorjele. Na poljoprivrednicima je, napomenuo je, da budu upisani ili u ARKOD sustav ili Upisnik poljoprivrednika, što su i minimalni kriteriji propisani ovim sustavom.
Nema žurbe ni straha da će netko zakasniti

"Nema nikakve žurbe ni straha da će netko negdje zakasniti. Moraju se napraviti sve procjene na terenu, to će napraviti općinska i županijska povjerenstva koja će procijeniti štetu, a od listopada ćemo skupljati prijave dok se svi papiri skupe i ništa neće koštati naše poljoprivrednike", istaknuo je Tolušić.

Najavio je će kako državna tajnica i njegov pomoćnik iz Ministarstva poljoprivrede sutra boraviti u Splitsko-dalmatinskoj županiji, a u ovaj postupak uključit će se i razvojne agencije te konzultanti kako bi se sve saniralo.

"Svi će se prijaviti, sve ćemo pričekati i vjerujem da ćemo povući maksimalno novca koliko se može dati", poručio je.

Isplata se može očekivati pred proljeće iduće godine

Upitan kada se može očekivati isplata tog novca, ministar je odgovorio kako je realno da će to biti razdoblje pred proljeće iduće godine i sjetvu.

"Ovo je dio europskog novca, odnosno hrvatskog novca koji povlačimo iz europskog programa ruralnog razvoja i nadoknađujemo štetu u stopostotnom iznosu. Znači, onom poljoprivredniku kojemu je izgorio maslinik, moći će obraditi svu zemlju, dobiti novce za svaku sadnicu koju je posadio, sve moguće štete koje su mu nastale mi zapravo s tim pokrivamo, uz minimalnu količinu dokumentacije koja je potrebna", dodao je.

Na ovaj natječaj mogu se javiti i poljoprivrednici čiji su nasadi nastradali i tijekom ovogodišnjeg mraza i tuče u Međimurju i Zagorju, ali Tolušić napominje kako se kroz ovaj natječaj sanira uništeno zemljište i uništeni nasadi na tom zemljištu, dok je za sve ostalo predviđen "klasični" institut elementarne nepogode.

Nastavimo li ovakvim tempom do 2020. potrošit ćemo svih 2,4 milijarde eura iz EU fondova

Razloge zašto je u ovoj godini iskorišteno 30 posto novca iz EU fondova, a lani tek 8 posto, Tolušić vidi prije svega u novoj ekipi u Ministarstvu i Agenciji za plaćanje.

"Raspisali smo natječaje u ovih desetak mjeseci koliko se raspisalo u zadnje dvije godine, riješili smo sve one grijehe iz prošlosti koji su se vukli zadnjih dvije do tri godine i ubrzano radimo na novim natječajima, na novim analizama, Puno smo pojednostavili procedure i rezultat toga je preko 500 milijuna eura raspisanih natječaja do kraja godine. Ako nastavimo ovakvim tempom, mi ćemo do 2020. potrošiti ovaj iznos od 2,4 milijarde eura koliko nam je na raspolaganju", rekao je.


Komentari članka

Vezani članci

Gotovo 47 milijuna eura za hrvatsku poljoprivredu, kreću novi zajmovi i krediti

03.06.2026.

Ministarstvo poljoprivrede potpisalo je u srijedu sporazume o financiranju za nove financijske instrumente u obliku zajmova/kredita s kapitalnim rabatom u okviru Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike RH 2023. – 2027. godine, kojima će poljop

Domaći rasadnici oduševili međunarodnu delegaciju - veliki potencijal za razvoj suradnje

02.06.2026.

Hrvatska se nalazi pri vrhu zemalja po udjelu zelenih površina u urbanim prostorima, ali je istodobno neto uvoznik. U tom kontekstu Italija zauzima važno mjesto kao drugi najveći dobavljač, a suradnja dviju zemalja u sektoru rasadništva sve je značajnija.

Helena Krpan Carić o putu prema održivom poslovnom modelu u poljoprivredi - Uplift

31.05.2026.

Odluka da se napusti siguran posao rijetko dolazi odjednom. Najčešće sazrijeva polako, kroz osjećaj da ne pripadaš sustavu u kojem se nalaziš i da želiš raditi nešto što ima dublji smisao. Za Helenu Krpan Carić taj je trenutak značio okretanje leđa admini

Slavonija spremna za prvi toplinski val: Ni jedna kultura nije ugrožena, šljivici rodni

28.05.2026.

Jesenske kulture iznadprosječno dobre, kišu trebaju proljetne, očekuju se visoki prinosi šljive i breskve

HUP upozorava da uvoz hrane snažno raste, a proizvodnja pada

22.05.2026.

Hrvatska proizvodi manje hrane nego prije ulaska u Europsku uniju (EU), produktivnost poljoprivrede je smanjena, a uvoz hrane snažno raste, upozorili su iz Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) te poručili kako su produktivnost, investicije i upravljanje zeml

Tag cloud

  1. 2865 članka imaju tag turizam
  2. 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2714 članka imaju tag hrvatska
  4. 1813 članka imaju tag svijet
  5. 1399 članka imaju tag ict
  6. 2006 članka imaju tag financije
  7. 1573 članka imaju tag poljoprivreda
  8. 541 članka imaju tag krediti
  9. 1658 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1346 članka imaju tag industrija
  12. 1252 članka imaju tag investicije
  13. 1081 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1081 članka imaju tag menadžment
  15. 696 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 871 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 691 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 362 članka imaju tag kompanije
  21. 793 članka imaju tag maloprodaja
  22. 556 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 520 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 453 članka imaju tag start up
  28. 516 članka imaju tag eu fondovi
  29. 965 članka imaju tag kriza
  30. 539 članka imaju tag porezi
  31. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  32. 365 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  33. 437 članka imaju tag osijek
  34. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  35. 529 članka imaju tag obrazovanje
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 429 članka imaju tag vlada
  39. 418 članka imaju tag hnb
  40. 346 članka imaju tag hgk