Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

15 Pro 2009

Suvremeni ‘dečki s Madisona’

Izvor: www.poslovni.hr · Autor: Tomislav Pili  

Suvremeni ‘dečki s Madisona’

Dok je u zapadnoj Europi i Sjedinjenim Američkim Državama internet marketing već odavno etabliran način oglašavanja, u Hrvatskoj se tim poslom specijalizirano bavi relativno mali broj tvrtki. O specifičnostima ovoga posla za Poslovni dnevnik govore predstavnici triju tvrtki koje imaju različitu filozofiju u području internet marketinga, ali i različiti razvojni put.

Svi mediji
Jedna od tih tvrtki jest i Inspiracija.com iz Sesveta. Osnovali su je 2005. studentske kolege Kristijan Pakšec i Ivan Ćirović. Inspiracija.com već se sada može pohvaliti zavidnom listom klijenata, poput Varte, Microsofta Hrvatska, pa čak i Olivera Dragojevića. “Imamo ozbiljne klijente i mogu reći da smo stvorili odnos povjerenja, zasnovan na konkretnim rezultatima. U ovom poslu nije ključno dobiti klijenta, već dobiti pravog klijenta. Pod tim podrazumjevam sugovornika koji će pomoći u kreiranju vrijednosti”, ističe Kristijan Pakšec. On internet marketing ukratko definira kao iskorištavanje bilo kojeg online medija u marketinške svrhe.

“Mi to zovemo online komunikacija koja uključuje sve medije, od e-maila, web-stranica, bannera, newslettera, pa do društvenih mreža”, kaže Pakšec. Prema njegovim riječima, tehnička znanja u ovom se poslu podrazumijevaju. “Bitno je koliko općenito poznajete biznis. Kada dođete kod klijenta morate razumjeti kako on stvara vrijednost, te tko su, koje navike imaju i gdje bi se mogli nalaziti njegovi potencijalni klijenti”, smatra Pakšec.U posao internetskog marketinga 2007. odlučio je ući i Splićanin Mario Frančešević, 27-godišnji apsolvent računalstva na splitskom Fakultetu elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje osnovavši tvrtku SeekandHit. “Jedan od glavnih razloga pokretanja tvrtke bio je upravo nedostatak takvih usluga na našem području”, kazao je Frančešević.

“Postoje mnoge tvrtke koje nude usluge internetskog marketinga, no to rade, čast iznimkama, vrlo površno. Fokus SeekandHita je na području internetskog marketinga gdje nam je uža specijalnost takozvani “search engine marketing”. Našim klijentima dajemo dodatnu vrijednost kroz dobro poznavanje problematike i primjenu novih tehnologija i tehnika koje često na naše prostore dolaze s velikim zakašnjenjem”, tvrdi Frančešević.

Domaće nagrade
Marko Radelić, vlasnik varaždinsko-zagrebačke tvrtke LogIT još je 1999. na vlastitim web-medijima za sjevernoameričko tržište promovirao ponudu tadašnjih velikih oglašivača. No, Radelić se ubrzo okreće domaćem tržištu. “S kolegicom Višnjom već sam 2000. pokrenuo portale Besplatne-Stvari.com i Webmajstori.net, zatim portal s tematskim newsletterima Newsletteri.com te top-listu web-stranica Top-Lista.com. U ono doba ti su webovi imali začuđujuću posjećenost, dobili su i nekoliko domaćih nagrada za najbolje web-stranice, no istovremeno su nama bili potpuno neisplativi”, pojašnjava Radelić. Radelić se kasnije preorijentirao na razvoj i izradu web-stranica, ali se nedavno opet vratio u internetski marketing s partnerskom mrežom Prosperio.net.

Riječ je o “Cost-Per-Action” (CPA) obliku internet marketinga, gdje oglašivači plaćaju proviziju isključivo po stvarnom učinku. “Danas u mrežu uvodimo vlastite klijente kojima smo razvili web-stranice ili web trgovine i kojima nije teško ponuditi sustav putem kojeg će učinkovito i troškovno povoljno prodavati svoje proizvode”, pojašnjava Radelić.Klijenti Inspiracije.com najviše su zainteresirani za usluge oglašavanja po kliku (pay-per-click). “U posljednje vrijeme dosta radimo i usluge pojavnosti na društvenim mrežama, a nedavno smo dobili i prvi ozbiljniji konzalting posao”, rekao je Pakšec. Koliki je marketinški potencijal društvenih mreža dovoljno govori i podatak da Facebook stranice Cedevite imaju više od 80.000 članova, tvrdi Pakšec. Prošle je godine SeekandHit najviše zahtjeva bilježio za optimizaciju stranica (SEO). “U ovoj je godini uz usluge optimizacije stranica u trendu i oglašavanje po kliku”, kazao je Frančešević.


Komentari članka

Vezani članci

Suvereni cloud moguć je samo ako ste Kinez ili Amerikanac

01.06.2026.

Nije moguće upravljati potpuno suverenim cloudom izvan Kine ili SAD-a, smatra Douglas Toombs, potpredsjednik analitičara u Gartneru

Google gasi internet kakav smo poznavali

26.05.2026.

Najveća preinaka Googlea u 25 godina briše organski promet i prijeti svakom poslu koji je živio od Googleovih klikova

Vrijednost Nvidije nadmašuje BDP Njemačke!

18.05.2026.

Nvidijina tržišna kapitalizacija, koja iznosi 5,7 bilijuna američkih dolara, premašila je njemački BDP od 5,45 bilijuna dolara

Samsung i dalje ruši rekorde zahvaljujući memoriji

07.05.2026.

Samsung ima solidne financijske rezultate za prvi kvartal. Memorijski biznis predvodi rast, dok mobilni odjel ostaje profitabilan usprkos drugačijim prognozama

Startup iz Švedske je najbrže rastući u povijesti. Osnivač na intervjuu bez cipela

06.05.2026.

TEHNOLOŠKI startup Lovable, pokrenut u prosincu 2024., u samo je godinu dana dosegnuo vrijednost od 6.6 milijardi dolara, što ga čini jednim od najbrže rastućih u povijesti. Kako bi doznala što stoji iza takvog meteorskog uspjeha i je li on održiv, novina

Tag cloud

  1. 2864 članka imaju tag turizam
  2. 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2713 članka imaju tag hrvatska
  4. 1813 članka imaju tag svijet
  5. 1399 članka imaju tag ict
  6. 2006 članka imaju tag financije
  7. 1572 članka imaju tag poljoprivreda
  8. 541 članka imaju tag krediti
  9. 1658 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1345 članka imaju tag industrija
  12. 1251 članka imaju tag investicije
  13. 1081 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1081 članka imaju tag menadžment
  15. 696 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 871 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 691 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 362 članka imaju tag kompanije
  21. 793 članka imaju tag maloprodaja
  22. 556 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 520 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 453 članka imaju tag start up
  28. 516 članka imaju tag eu fondovi
  29. 965 članka imaju tag kriza
  30. 538 članka imaju tag porezi
  31. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  32. 365 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  33. 437 članka imaju tag osijek
  34. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  35. 529 članka imaju tag obrazovanje
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 429 članka imaju tag vlada
  39. 418 članka imaju tag hnb
  40. 346 članka imaju tag hgk