Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

14 Sij 2010

Smanjeno poskupljenje plina gospodarstvu

Izvor: www.vjesnik.hr · Autor: Željka Bukša  

Smanjeno poskupljenje plina gospodarstvu

Na sastanku predstavnika Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva, lokalnih distributera i Inine tvrtke Prirodni plin u srijedu je postignut kompromisni dogovor da će gospodarstvu koje se plinom opskrbljuje putem distributera plin poskupiti manje nego što je to tražila Ina.

Konkretno, Ina je tim potrošačima (na njih odlazi 13 posto potrošnje) već bila poslala nove ugovore u kojima je bilo predviđeno znatno povećanje njihove dobavne cijene s dosadašnjih 1,32 kuna po prostornom metru. Međutim, na sastanku je dogovoreno da se cijena zasad poveća na 1,71 kunu po kubiku (cijena plina od 1,66 kunu plus pet lipa za skladištenje), što je samo za lipu više od cijene koju je Vlada potkraj prošle godine odobrila za tarifne kupce (među kojima su kućanstva).

No, Vlada je zbog zaštite standarda građana odlučila subvencionirati cijenu za tarifne kupce pa će oni od 1. siječnja plaćati samo 15 posto skuplji plin, kazao je državni tajnik u Ministarstvu Ruđer Friganović. To znači da se poništavaju ugovori koje je Ina već poslala tvrtkama, a nove će dobiti idućih dana nakon što njihov tekst usklade Ina i distributeri.

Kako Vlada potkraj 2009. godine nije odredila cijene za povlaštene kupce (koji mogu birati dobavljača), a dosad su plaćali istu cijenu kao tarifni kupci kojima cijenu i dalje određuje Vlada, o tome se raspravljalo proteklih dana. Naime, Hrvatska je u prijelazu s potpuno reguliranog prema dereguliranom tržištu pa Ministarstvo želi osigurati da ne bude prevelikih skokova cijena, dodao je Friganović.

Zato je na sastanku dogovoreno da ove godine na neki način i dalje kontroliraju cijenu plina za povlaštene kupce tako što će svaka tri mjeseca s Inom i Prirodnim plinom dogovarati popust na punu cijenu plina određenu formulom. Time žele amortizirati prenagle promjene i svima omogućiti postupno prilagođavanje na nove, tržišne uvjete poslovanja i stalno usklađivanje cijena plina s tržišnima kao što je to s cijenama naftnih derivata.

Prirodni plin je na to pristao vjerojatno i zbog odredbe u Zakonu o tržištu plina koji Ministarstvu omogućava da do 1. kolovoza 2011. određuje maksimalnu cijenu za povlaštene potrošače. Hrvatska nije prebogata energijom (uvozimo više od 50 posto) pa ne možemo graditi konkurentnost i životni standard na socijalnim cijenama energije, istaknuo je Friganović.

Vladimir Ivković, direktor tvrtke Međimurje plin i predsjednik Udruženja distributera plina pri HGK-u, intervenciju Ministarstva ocijenio je uspješnom jer su izbjegnute velike razlike u starim i novim cijenama. Prirodni plin tražio je, naime, poskupljenje na 1,81 kunu po kubiku, a ovako će povlašteni i tarifni kupci imati gotovo istu cijenu. Maloprodajne cijene plina će odrediti distributeri ovisno o njihovoj distributivnoj razlici.

Maloprodajne cijene gospodarstvu od 2,8 do više od tri kune
Cijena plina i skladištenja od 1,71 kune po prostornom metru samo je jedan od troškova na temelju kojih će distributivne tvrtke odrediti krajnje, maloprodajne cijene plina za povlaštene kupce (sve koji plin ne kupuju izravno od Ine). Toj cijeni još treba dodati distributersku razliku i porez pa bi krajnja cijena kod većine distributera mogla biti između 2,8 kuna i nešto više od tri kune po kubiku, očekuje Ivković.


Komentari članka

Vezani članci

Ernest Tolj prodao Eurocable u trenutku najvećeg procvata kompanije

30.05.2026.

Novoosnovana britanska kompanija BP INV8 BidCo preuzela je hrvatskog proizvođača kabela koji je lani skočio na 121 milijun eura prihoda

Zvonimir Viduka, hrvatski EY Poduzetnik godine, predstavlja Hrvatsku na svjetskoj završnici programa

27.05.2026.

Svjetsko izdanje programa EY Poduzetnik godine počinje 26. svibnja u Monacu, u organizaciji konzultantsko-revizorske tvrtke EY

Građevinski divovi ruše rekorde: Jedna tvrtka posebno odskače zaradom i plaćama

18.05.2026.

Hrvatski građevinski sektor nastavlja snažan uzlet, potvrđujući status jednog od ključnih motora domaćeg gospodarstva. Potaknut investicijama iz europskih fondova, obnovom nakon potresa i kontinuiranim rastom stanogradnje, sektor je i prošle godine isporu

Gordan Kolak proglašen je krovnim Vizionarom godine

17.05.2026.

Ovogodišnji Vizionari po kategorijama su Mate Uzinić, Nikola Kapraljević i Tomislav Car, Gordan Kolak, Dani Černi te Igor Bezinović

Panika u Vladi. Hoće li turistička sezona uspjeti spasiti proračun?

15.05.2026.

Vladajućima je bitno da ukupni promet u turizmu ne padne. Za dobit poduzeća manje ih je briga. Razlog je prilično jasan...

Tag cloud

  1. 2864 članka imaju tag turizam
  2. 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2713 članka imaju tag hrvatska
  4. 1813 članka imaju tag svijet
  5. 1399 članka imaju tag ict
  6. 2006 članka imaju tag financije
  7. 1572 članka imaju tag poljoprivreda
  8. 541 članka imaju tag krediti
  9. 1658 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1345 članka imaju tag industrija
  12. 1251 članka imaju tag investicije
  13. 1081 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1081 članka imaju tag menadžment
  15. 696 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 871 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 691 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 362 članka imaju tag kompanije
  21. 793 članka imaju tag maloprodaja
  22. 556 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 520 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 453 članka imaju tag start up
  28. 516 članka imaju tag eu fondovi
  29. 965 članka imaju tag kriza
  30. 538 članka imaju tag porezi
  31. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  32. 365 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  33. 437 članka imaju tag osijek
  34. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  35. 529 članka imaju tag obrazovanje
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 429 članka imaju tag vlada
  39. 418 članka imaju tag hnb
  40. 346 članka imaju tag hgk