Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

31 Srp 2009

Promina idealna za prvu našu solarku

Izvor: www.slobodnadalmacija.hr · Autor: MARIJAN DŽAMBO  

Promina idealna za prvu našu solarku

U namjeri da već 2011. godine “poteku” prvi “zeleni” kilovati električne energije iz prve solarne elektrane u Hrvatskoj, koja bi se izgradila na razmeđu Promine i Miljevaca, Nexus Private Equity Partneri, zagrebačko društvo za upravljanje otvorenim investicijskim fondovima, i službeno je zatražilo od šibensko-kninskog župana Gorana Pauka i načelnika općine Promina Paula Cote da se odrede prema tom projektu nazvanom “Solar Steam 60”.

U pismu namjere, koje je upravo stiglo županu Pauku i načelniku Coti, Marko Lesić, predsjednik, i Marko Makek, član Uprave Nexusa, ističu da je ovaj fond iznimno zainteresiran za gradnju solarne elektrane s paraboličnim kolektorima u Republici Hrvatskoj, te da je, zbog izvanrednog reljefa i osunčanosti tla, za takvu elektranu “dušu dala” lokacija na području općine Promina.

- Smatramo da je ovaj projekt od interesa za Općinu Promina, Šibensko-kninsku županiju i Hrvatsku. Osigurala bi se moderna proizvodnja ekološki potpuno čiste električne energije, bez emisije ugljičnog dioksida, koja vizualno ne narušava okoliš, te bi se otvorila nova radna mjesta i značajno podigao stupanj tehnološkog razvoja lokalne sredine, kaže se u pismu namjere Nexusa.

Da bi mogao nastaviti s vrlo složenim i dugotrajnim pripremama za realizaciju ovog projekta, Nexus od Županije traži da se izjasni kakav je njezin interes i stav, te u tom kontekstu u prostornim planovima osigura zemljište, a riječ je o gotovo 500 hektara gdje bi se gradila elektrana. Od osobite je važnosti da se dopuni i postojeći tarifni sustav za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora, te utvrde poticajne otkupne cijene kilovata produciranih iz solarne elektrane.

Stručnjaci Instituta “Ruđer Bošković” znanstveno su već elaborirali najvažnije stavke ovog projekta koji bi trebali argumentima uvjeriti Vladu RH da im pruži nužnu logističku potporu za što skoriji početak gradnje. Bila bi to, poslije Španjolske, druga solarna elektrana u Europi. Istina, španjolska elektrana, instalirane snage od 50 megavata, stajala je 250 milijuna eura, a ova pod Prominom, snage 60 megavata, stajala bi najviše 140 milijuna eura.

- Izgledno je da se elektrana proširi i na drniško područje, pa bi u konačnici njezina snaga bila 120 megavata, kaže Matija Jager iz Prvomajske, koja je s Fondom Nexus već oformila Konzorcij za gradnju prve hrvatske solarke.


Komentari članka

Vezani članci

Solarni boom u Hrvatskoj: 80 posto kapaciteta drži biznis

08.12.2025.

Na mrežu HEP ODS-a priključeno je 38.947 krovnih sunčanih elektrana ukupne snage 1106,962 MW, pri čemu poduzetnici dominiraju nad kućanstvima

Obnovljivi izvori zauzeli vodeće mjesto u domaćoj strukturi raspoložive električne energije

18.07.2025.

Unatoč rastu proizvodnje iz obnovljivih izvora, zbog istovremenog smanjenja proizvodnje hidroelektrana i termoelektrana, uvoz električne energije i dalje je ostao visok, navode iz Gospodarsko-interesnog udruženja Obnovljivi izvori energije Hrvatske (OIEH)

Kapacitet solarne energije u Njemačkoj premašio 100 gigavata

07.01.2025.

Solarna energija napravila je još jedan iskorak u Njemačkoj u 2024. godini, pokazali su industrijski podaci u ponedjeljak, s ukupnim instaliranim kapacitetom koji je prvi put premašio 100 gigavata

Postavili najveću solarnu elektranu na krovu u RH

06.11.2024.

Iz Eko-sustava d.o.o. s ponosom ističu kako su vodeća tvrtka na području Vukovarsko-srijemske županije koja je specijalizirana za izgradnju solarnih elektrana, a klijentima pružaju sve usluge od prve do posljednje faze, odnosno od projektiranja i nabave o

Toyota ulaže u hrvatsku tvrtku Gideon

10.09.2024.

Japanska kompanija Toyota Industries Corporation (TICO), najveći svjetski proizvođač viličara, potpisala je s domaćom tvrtkom Gideon strateški investicijski sporazum za razvoj i proizvodnju novih automatiziranih rješenja, a sporazum se odnosi i na grupe p

Tag cloud

  1. 2864 članka imaju tag turizam
  2. 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2713 članka imaju tag hrvatska
  4. 1813 članka imaju tag svijet
  5. 1399 članka imaju tag ict
  6. 2006 članka imaju tag financije
  7. 1572 članka imaju tag poljoprivreda
  8. 541 članka imaju tag krediti
  9. 1658 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1345 članka imaju tag industrija
  12. 1251 članka imaju tag investicije
  13. 1081 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1081 članka imaju tag menadžment
  15. 696 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 871 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 691 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 362 članka imaju tag kompanije
  21. 793 članka imaju tag maloprodaja
  22. 556 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 520 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 453 članka imaju tag start up
  28. 516 članka imaju tag eu fondovi
  29. 965 članka imaju tag kriza
  30. 538 članka imaju tag porezi
  31. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  32. 365 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  33. 437 članka imaju tag osijek
  34. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  35. 529 članka imaju tag obrazovanje
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 429 članka imaju tag vlada
  39. 418 članka imaju tag hnb
  40. 346 članka imaju tag hgk