Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

14 Lis 2010

Osmi sajam Eko Etno Hrvatska

Izvor: www.vjesnik.hr · Autor: Ljubica Ivićev-Balen  

Osmi sajam Eko Etno Hrvatska

U srijedu je u Zadru počeo Osmi međunarodni sajam usluga i proizvoda ruralnih područja Eko Etno Hrvatska, Drugi međunarodni sajam Eko Etno Europa i Drugi međunarodni sajam ruralnog turizma Eko Etno Tour. Sajam se održava u sportskom centru Višnjik i prvi put se održava izvan Zagreba, a Zadar je izabran zato što je na prethodnim sajmovima veliki broj izlagača dosadašnjih pobjednika bio iz Zadarske županije. »Ovo je najljepša manifestacija na hrvatskoj sajmišnoj sceni, uz predstavljanje tradicija, proizvoda i usluga te bogat kulturno-umjetnički program«, istaknula je Dijana Katica, predsjednica Organizacijskog odbora. Na sajmu sudjeluje više od 300 izlagača, a održat će se i brojne radionice i okrugli stolovi. Domaćin sajma, župan Stipe Zrilić, naglašava: »Svrha ove manifestacije je medijski promovirati sve ono što se događa na selu kroz tradicijske proizvode i usluge. Selo je veliki prostor i veliki potencijal u Hrvatskoj, što može biti iskorišteno na bolji način nego dosad. Budući da živimo u vremenu krize, svaki pomak koji se tiče zapošljavanja i samozapošljavanja značajan je i mi želimo pomoći onima koji se pojedinačno ili malo značajnije bave seoskim turizmom ili nešto proizvode na selu i pružaju usluge.«

Od 1992. godine, otkad je pokrenut program razvoja ruralnog prostora i razvoja seoskih gospodarstava, broj gospodarstava je porastao. Hrvatska ima gotovo 90 posto ruralnog prostora, a ruralni turizam u ukupnom turizmu sudjeluje samo s pet posto iako može funkcionirati cijelu godinu te je stoga cilj poboljšati ga. Razne strukovne organizacije seminarima i edukacijama nastoje ukazati na sve mogućnosti razvoja gospodarstava. Tradicionalni sajam »Eko Etno Hrvatska Europa Tour« prvi se put održao 2003. godine na Zagrebačkom velesajmu, a dosad ga je posjetilo više od 300.000 posjetitelja. Bogatim kulturno-umjetničkim, edukativnim i stručnim sadržajima potiče očuvanje tradicionalne proizvodnje i kulturne hrvatske baštine te na izvanredan način promovira ruralne krajeve, podupirući tako regionalni gospodarski razvoj na ideji održivosti i ekološke osviještenosti. Sajam se održava pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatske Ive Josipovića, koji se u Zadru očekuje u petak, te Ministarstva regionalnog razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva, Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, Ministarstva kulture, Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, Zadarske županije i Grada Zadra.

Sajam će biti otvoren svaki dan od 10 do 19 sati. Svakodnevno će imati dječje likovne radionice i bogat kulturni i zabavni program na kojemu će se predstaviti pojedine županije, gradovi, općine i ostali sudionici. Ima i bogat stručni program poput razgovara o pretpristupnom fondu IPARD, okrugli stol o integriranoj poljoprivredi, u petak na Dan turizma održat će se forum o ruralnom turizmu i radionica kako formirati novi ruralno-turistički proizvod. U subotu je kreativna radionica »Moj proizvod je bolji od drugih« s temom »Moj sir je najbolji«, svakodnevno će se organizirati kulinarske radionice i kvizovi Hrvatske lutrije s dnevnim nagradama do 5000 kuna. U četvrtak i petak okupit će se župani i gradonačelnici četrdesetak gradova iz Hrvatske koji će raspravljati o decentralizaciji na osnovi studije Ekonomskog instituta u Zagrebu, kao i o funkcioniranju županija i gradova.


Komentari članka

Vezani članci

Turizam kao sustav, a ne samo usluga: priča Ivana Tičića i Tourist Adria Group - Uplift

06.02.2026.

Ivan Tičić stoji iza Tourist Adria Group, zadarske turističke agencije koja spaja smještaj, property management i iskustveni turizam u jedinstvenu, personaliziranu ponudu. Nakon više od deset godina rada u turizmu i hotelijerstvu, danas razvija tailor-mad

Otac Branimir i sin Dominik u srcu Zadra vode obiteljski obrt u kojem sve rade ručno: “Najmanja stvar koju smo uokvirili je sićušno zrno prosa!”

02.02.2026.

Branimir i Dominik Šalov na zadarskom poluotoku vode obrt Laurana za uokvirivanje slika i čuvaju tradiciju ručnog, kvalitetnog načina izrade okvira

Želite pronaći ili promijeniti posao? Nova znanja i vještine plaća država

12.09.2025.

Želite li pronaći ili promijeniti posao, ili se pak samo dodatno usavršiti - mogu vam pomoći Vaučeri za obrazovanje. Programa je mnogo: od učenja digitalnih vještina, tehnika masaže ili stranih jezika do upravljanja viličarom.

U Zadru otvoren prvi Hyatt hotel u Hrvatskoj

18.05.2025.

Zadar je bogatiji za jedan hotel visoke kategorije. Otvoren je Hyatt Regency Zadar, prvi hotel tog vrlo poznatog svjetskog turističkog brenda u Hrvatskoj. Dijelom je smješten u obnovljenoj zgradi povijesne tvornice Maraske.

U novi luksuzni resort u blizini Zadra poznati investitor ulaže 50 milijuna eura, saznali smo cijenu kvadrata

20.11.2023.

Sedam vila s bazenima prodavat će se po istom modelu kao i apartmani. Svaka vila gradi se na zemljištu veličine od 900 do 1000 kvadrata, što osigurava privatnost, a smještene su u prva dva reda do mora. Svaka vila imat će podrum, prizemlje i prvi kat.

Tag cloud

  1. 2865 članka imaju tag turizam
  2. 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2714 članka imaju tag hrvatska
  4. 1813 članka imaju tag svijet
  5. 1399 članka imaju tag ict
  6. 2006 članka imaju tag financije
  7. 1573 članka imaju tag poljoprivreda
  8. 541 članka imaju tag krediti
  9. 1658 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1346 članka imaju tag industrija
  12. 1252 članka imaju tag investicije
  13. 1081 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1081 članka imaju tag menadžment
  15. 696 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 871 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 691 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 362 članka imaju tag kompanije
  21. 793 članka imaju tag maloprodaja
  22. 556 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 520 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 453 članka imaju tag start up
  28. 516 članka imaju tag eu fondovi
  29. 965 članka imaju tag kriza
  30. 539 članka imaju tag porezi
  31. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  32. 365 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  33. 437 članka imaju tag osijek
  34. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  35. 529 članka imaju tag obrazovanje
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 429 članka imaju tag vlada
  39. 418 članka imaju tag hnb
  40. 346 članka imaju tag hgk