Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

26 Stu 2015

Odzvonilo papirnatoj prijavi turista, statistika nikad brža

Izvor: www.poslovni.hr · Autor: Marija Crnjak  

Odzvonilo papirnatoj prijavi turista, statistika nikad brža

Pristup sustavu eVisitor imat će više od 60 tisuća pružatelja usluga smještaja, oko 300 turističkih zajednica te tijela državne uprave.

Početkom iduće godine gosti će se turističkim zajednicama prijavljivati putem novog informatičkog sustava eVisitor, koji će omogućiti prikupljanje podataka i objavu statističkih podataka gotovo u realnom vremenu.

Pripreme za novi središnji informacijski sustav Hrvatska turistička zajednica (HTZ) počela je prije dvije godine, a nakon uspješno provedenog pilota u travnju ove godine te edukacije koja će biti dovršena do kraja godine, sustav eVisitor je spreman za početak rada, najavljeno je na konferenciji za novinare u srijedu u Ministarstvu turizma.

Pristup sustavu eVisitor imat će više od 60 tisuća registriranih pružatelja usluga smještaja, 300-tinjak turističkih zajednica te tijela državne uprave vezano uz obavljanje poslova iz njihove nadležnosti, od turističke inspekcije, Ministarstva unutarnjih poslova, porezne i carinske uprave do Državnog zavoda za statistiku. Ovih dana turističke zajednice informiraju privatne iznajmljivače da od Nove godine više nema papirnate prijave i odjave gostiju.

"Kvalitetno praćenje turističkog prometa, kao i mogućnost detaljne analize njegove strukture, danas je postala nužnost jer samo tako možemo još učinkovitije definirati naše taktike i strategije promocije. Kroz ovaj sustav dobit ćemo značajne informacije o profilu naših turista i turističkim trendovima, te ćemo u skladu s njima svim našim potencijalnim gostima Hrvatsku još više približiti kao poželjnu turističku destinaciju", izjavio je direktor Glavnog ureda HTZ-a Ratomir Ivičić.

Sustavom će se prikupljati i obrađivati podaci o pružateljima usluga smještaja te njihovim smještajnim objektima te će poslužiti za obračun i kontrolu naplate boravišne pristojbe. Sustav će biti dostupan besplatno svim korisnicima putem interneta kao web aplikacija bez potrebe za instaliranjem na računalo. "U budućim je razdobljima u okviru ovog sustava planiran i razvoj dodatnih 'business inteligence' modula koji će omogućiti još kvalitetnije upravljanje destinacijama te turističkom ponudom, ali i integriranim marketinškim aktivnostima svih korisnika sustava", istaknuo je ministar turizma Darko Lorencin.


Komentari članka

Vezani članci

Protostar Labs - Prva smo hrvatska tvrtka s vlastitim softwareom u svemiru

13.05.2026.

Prije dvije godine, u suradnji s Europskom svemirskom agencijom (ESA), na OPSAT-1 satelit podignuli su vlastiti sustav za detekciju anomalija. Od tog se trenutka intenzivirala suradnja s ESA-om

Pical Resort vrijedan 200 milijuna eura jača turizam Istre

13.05.2026.

Najveći turistički projekt u Hrvatskoj donosi 800 novih radnih mjesta i inovativne sadržaje za goste i lokalnu zajednicu

Apel ministra turizma cijelom sektoru: Snizite cijene ponuda za 10 do 20 posto

11.05.2026.

Ministar turizma i sporta Tonči Glavina izjavio je u nedjelju da će se zbog poremećaja u prometu i putovanjima izazvanih ratom na Bliskom Istoku ovogodišnja turistička sezona biti specifična te je apelirao na cijeli turistički sektor da snizi cijene ponud

Split u znaku predsezone: Amerikanci, Britanci i Francuzi prednjače

11.05.2026.

Turistička je predsezona u punom jeku, Split je i prvih desetak dana svibnja, unatoč lošijem vremenu, pun turista, najviše je Amerikanaca, Britanaca i Francuza. Zbog neizvjesne globalne situacije, bilo kakve prognoze za špicu sezone krajnje su nezahvalne.

Sezona će biti čupava, gosti dvaput prevrnu svaki euro. Ugostitelji ostali razapeti između “pohlepe” i krize

07.05.2026.

Turistička sezona ponovo treba spasiti Hrvatsku, jer ako podbaci, ujesen nas sve čeka opći potop, snažna inflacija i pad standarda. Cijene goriva rastu, a jasno je da to znači lančano poskupljenje svega ostalog, prije svega hrane. Inflacija divlja, a turi

Tag cloud

  1. 2857 članka imaju tag turizam
  2. 2710 članka imaju tag hrvatska
  3. 1810 članka imaju tag svijet
  4. 1491 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 2004 članka imaju tag financije
  6. 1566 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 1656 članka imaju tag izvoz
  8. 1394 članka imaju tag ict
  9. 1320 članka imaju tag trgovina
  10. 1341 članka imaju tag industrija
  11. 1250 članka imaju tag investicije
  12. 1080 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 541 članka imaju tag krediti
  14. 1078 članka imaju tag menadžment
  15. 1184 članka imaju tag EU
  16. 870 članka imaju tag poduzetništvo
  17. 462 članka imaju tag BDP
  18. 687 članka imaju tag opg
  19. 793 članka imaju tag maloprodaja
  20. 556 članka imaju tag poticaji
  21. 693 članka imaju tag tehnologija
  22. 710 članka imaju tag marketing
  23. 406 članka imaju tag potpore
  24. 519 članka imaju tag hotelijerstvo
  25. 458 članka imaju tag koronavirus
  26. 965 članka imaju tag kriza
  27. 516 članka imaju tag eu fondovi
  28. 536 članka imaju tag porezi
  29. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  30. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  31. 529 članka imaju tag obrazovanje
  32. 438 članka imaju tag osijek
  33. 450 članka imaju tag start up
  34. 512 članka imaju tag dzs
  35. 453 članka imaju tag energetika
  36. 418 članka imaju tag hnb
  37. 426 članka imaju tag vlada
  38. 346 članka imaju tag hgk
  39. 362 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  40. 440 članka imaju tag banke