Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

04 Lis 2016

Nemam ništa protiv Meteora, ali - show me the money!

Izvor: www.poslovni.hr · Autor: Marija Brnić  

Nemam ništa protiv Meteora, ali - show me the money!

Ovo je tipičan privatizacijski scenarij iz 90-tih u kojima je Meteor u sprezi s upravom manipulirao javnosti, kaže Panenić.

Odlukom ministra gospodarstva Tomislava Panenića da priču o nalaženju strateškog partnera za vodećeg hrvatskog proizvođača alkoholnih pića Badel 1862 vrati na početak pokrenut će se otvaranje novog, petog po redu natječaja za tu "poziciju" u samo dvije godine.

Panenić je upravu Badela već zadužio za pripremu novog natječaja, koji, kaže, može biti pokrenut već ovaj tjedan, a ono što kao nadležni ministar traži jest da se u odnosu na prethodni jasno definira kolika ulaganja u obrtni kapital i proizvodnju netko od ponuđača daje, a koliko je potraživanja spreman preuzeti. To je, kaže, bio i glavni razlog što je odbacio pristigle dvije ponude, đakovačkog Meteora i slovačkog St. Nicolausa. "Meni se imputira da protežiram slovačku ponudu, no otvoreno kažem da sam protiv ponuda u kojima nema novca i da je ovaj postupak u Badelu tipičan privatizacijski scenarij iz 1990-tih u kojima je Meteor u sprezi s upravom manipulirao javnosti. Ja osobno nemam ništa protiv da Meteor preuzme Badel, no ponudu nije dala Meteor grupa, nego Meteor doo., a uvjeravali su kako raspolažu s dvije trećine prijavljenih tražbina, što nisu dokazali. Kažem, nemam ništa protiv, ali - show me the money!, energičan je u objašnjavanju Panenić.

Svjestan je, kaže, da možda i neće ostati na sadašnjoj funkciji nakon 14. listopada, no ne želi "biti ministar koji će na bilo koji način oštetiti Badel". Povjerenstvo za ocjenu mjera restrukturiranja u postupku predstečaja Badela od Panenića je inače zatražilo raspuštanje nakon što je utvrdilo da je daljnji postuopak odabira ponuda između dva takmaca bespredmetno nakon što je Meteor izvijestio da kontrolira 67,45 posto prijavljenih tražbina, a što je dovoljno za prihvaćanje plana financijskog restrukturiranja. Panenić je, međutim, Povjerenstvo raspustio ne zbog toga što je slučaj time, kako su oni tvrdili, okončan, već stoga što Meteor nije dostavio dokaze kojim postotkom potraživanja Meteor doista i raspolaže.

U međuvremenu na stranicama Fine u predstečajnoj dokumentaciji pojavio se ugovor da je preko tvrtke za otkup potraživanja B2 Kapital Meteor preuzeo potraživanja u ukupnom iznosu od 10 milijuna eura, što je tek dio ukupnog portfelja potraživanja koje je Meteor najavljivao. U međuvremenu se oglasilo i Nagodbeno vijeće Fine koje od Ministarstva financija - Porezne uprave traži da ih se izvijesti da li je nad Badelom okončan postupak utvrđivanja zlouporabe prava, zbog kojeg je inače prije tri godine prekinut predstečajni postupak i zamrznuti su dugovi. Panenić dodaje i da nisu utvrđena sva potraživanja, te da se tim potezom kreće s novim scenarijem preuzimanja Badela. Procjenjuje da će, prije novog natječaja za strateškog partnera, u Badelu nastaviti predstečajni postupak i da će Meteor, sada kao vjerovnik, definirati daljnji model restrukturiranja.


Komentari članka

Vezani članci

Đakovo krajem ožujka dobiva prvi hotel visoke kategorije s kongresnom dvoranom za 300 osoba

15.01.2026.

Živo je već mjesecima na dovršetku i opremanju treće, posljednje, zgrade u krugu kompleksa Đakovo Centar, u samom centru grada, koja se za dva i pol mjeseca otvara kao hotel s četiri zvjezdice, prvi hotel visoke kategorije u gradu i široj okolici.

Bajadera liker posljednji je u nizu zajedničkih proizvoda hrvatskih tvrtki. Što o tome kažu stručnjaci

17.12.2024.

Niz hrvatskih tvrtki, iako su vlasnički nepovezane, surađuju na stvaranju zajedničkih proizvoda. Bajadera liker koji je nastao kao zajednički proizvod Badela i Kraša, samo je jedna u nizu takvih uspješnih suradnji koje jačaju poziciju hrvatskih brendova n

Badel 1862 preuzeo krovni brend Dalmacijavina te brendove vina i kvasine

16.09.2022.

"S obzirom na dugogodišnju suradnju s tvrtkom Badel 1862, koja je od nas otkupljivala sirovine pa preuzela brendove jakih alkoholnih pića prije dvije godine, prodaja krovnog brenda Dalmacijavina upravo Badelu bio je poslovno prirodan slijed događanja. Tvr

Može se! Kako su se velike hrvatske tvrtke brzo prilagodile, počele raditi dezinficijense i obilato donirati bolnice

06.04.2020.

Dvije hrvatske tvrtke, osječka Saponia i Meteor Grupa – Labud (Zagreb, Đakovo) ovih dana obaraju rekorde: rade punom parom na proizvodnji dezinficijensa i sredstava za čišćenje i osobnu higijenu.

U Labudu sve količine dezinfekcijskih sredstava odmah s proizvodnih traka distribuiraju kupcima

24.03.2020.

Imamo liste čekanja i redom isporučujemo robu čim se proizvede, ističe Laura Justinić Skoko, direktorica prodaje Meteor Grupe – Labud. Potražnja nastavlja rasti, ali unatoč rastu cijena sirovina, cijene svih proizvoda ostaju iste. Uz nagradu od 1000 kuna

Tag cloud

  1. 2865 članka imaju tag turizam
  2. 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2714 članka imaju tag hrvatska
  4. 1813 članka imaju tag svijet
  5. 1399 članka imaju tag ict
  6. 2006 članka imaju tag financije
  7. 1573 članka imaju tag poljoprivreda
  8. 541 članka imaju tag krediti
  9. 1658 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1346 članka imaju tag industrija
  12. 1252 članka imaju tag investicije
  13. 1081 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1081 članka imaju tag menadžment
  15. 696 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 871 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 691 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 362 članka imaju tag kompanije
  21. 793 članka imaju tag maloprodaja
  22. 556 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 520 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 453 članka imaju tag start up
  28. 516 članka imaju tag eu fondovi
  29. 965 članka imaju tag kriza
  30. 539 članka imaju tag porezi
  31. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  32. 365 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  33. 437 članka imaju tag osijek
  34. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  35. 529 članka imaju tag obrazovanje
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 429 članka imaju tag vlada
  39. 418 članka imaju tag hnb
  40. 346 članka imaju tag hgk