Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

22 Svi 2019

Lidl u ponovljenom jurišu na Ameriku otvara još 25 trgovina

Izvor: www.poslovni.hr · Autor: Tomislav Pili  

Lidl u ponovljenom jurišu na Ameriku otvara još 25 trgovina

Ulaskom na američko tržište 2017. Lidl je počinio pogrešku što je otvarao prevelike trgovine, pa je lani prilagodio strategiju.

Iako su trgovinske tenzije između Amerike i Europe u porastu, njemački trgovački lanac Lidl ipak namjerava proširiti poslovanje u SAD-u i pokušati ponoviti uspjeh vječnog rivala Aldija.

Kako prenosi CNN, kompanija je najavila da će do idućeg proljeća otvoriti još 25 trgovina na američkoj Istočnoj obali, u državama Maryland, New York, Pennsylvania te Sjeverna i Južna Karolina.

Aldijeve taktike
Time bi broj Lidlovih trgovina do kraja godine dosegao više od stotinu, dvije godine prije plana. "Predani smo dugoročnom rastu u SAD-u. Ove nove trgovine dio su idućih koraka u našoj američkoj ekspanziji", istaknuo je u priopćenju Johannes Fieber, direktor Lidla za američko tržište. Iako je globalni trgovački lanaca s preko 10.500 trgovina u 29 država svijeta, Lidl je na američkom tržištu "novajlija" otvorivši prvu trgovinu u ljeto 2017. godine.

Naime, kompaniji prijašnjih godina fokus nije bio na SAD-u, za razliku od Aldija koji je prvu američku trgovinu otvorio još 1976. te je s vremenom dosegao brojku od 1900 prodajnih prostora. Nakon dolaska u Ameriku Lidl nije baš polučio rezultat kakav je očekivao. Naime, kompanija je na tržište na kojem vlada žestoka konkurencija ušla s poprilično velikim ambicijama, poput otvaranja stotinu trgovina već u prvoj godini.

Plan se temeljio na dobro poznatim Aldijevim taktikama: niže cijene, ponuda većinom vlastitih robnih marki te naglasak na organskoj hrani i svježim namirnicama. Međutim, Lidl nije uspio protresti američko maloprodajno tržište jer je počinio ključnu pogrešku, ocjenjuju analitičari - otvarao je prevelike trgovine koje su bile previše udaljene od gradskih središta.

"Najveća greška koju su napravili bila je njihova nekretninska strategija. S većim trgovinama izgubili su auru jednostavnog kupovanja", tumači za CNN Simon Johnstone, analitičar Kantara. Suočen sa neuspjehom, Lidl je prilagodio svoju strategiju i usporio otvaranje novih trgovina.

Uspio sniziti cijene
K tome, prošle je godine doveden novi šef američkih operacija te je sklopljeno partnerstvo s tvrtkom Boxed za internetsku dostavu. Lidl je sada fokusiran na otvaranje manjih trgovina u prometnijim područjima, a i preuzeo je 27 trgovina lanca Best Market u New Yorku i New Jerseyju kako bi povećao prisutnost u tim gradovima. Ipak, Lidl je uspio primorati druge trgovce na snižavanje cijena što je njegov najveći doprinos američkom tržištu do sada.

Podaci iz istraživanja Katrijn Gielens, profesorice marketinga na poslovnoj školi Kenan-Flagler pokazuju da su u šest područja Virginije i Sjeverne Karoline gdje je 2017. došao Lidl cijene određenih proizvoda pale i do 55 posto.


Komentari članka

Vezani članci

Novi stočarski div: Gradi se kompleks za 22 tisuće goveda i izvoz diljem svijeta

28.05.2026.

Brazil ulaže velika sredstva u jačanje izvoza goveda, a u saveznoj državi Rio Grande do Sul gradi se golemi kompleks koji bi mogao postati jedna od najvažnijih svjetskih izvoznih platformi za živa grla. Projekt pod nazivom Fazenda Sentinela zamišljen je k

Kriza ne pogađa luksuzni turizam: Mlažnjaci i jahte puni i za 2027.

20.05.2026.

Dok ostatak turističkog sektora strepi zbog Bliskog istoka i cijena goriva, potražnja za luksuznim odmorima u Hrvatskoj i dalje raste

Najveći IPO u povijesti ima datum: kraj ere privatnog svemira

19.05.2026.

Nakon dugo nagađanja, SpaceX 12. lipnja izlazi na burzu s očekivanom vrijednošću od 1,75 bilijuna dolara. Elon Musk, koji drži više od 40 posto kompanije, tog dana postaje prvi čovjek koji istovremeno vodi dvije javne kompanije vrijedne više od bilijun do

Orqa pokreće proizvodnju u SAD-u! Kovačević: Tehnologiju razvijenu u Osijeku podići ćemo na novu razinu

10.05.2026.

Osječka tehnološka tvrtka Orqa u suradnji s američkim partnerom By Light Professional IT Services LLC, pokreće proizvodnju u SAD-u, a riječ je o strateškom partnerstvu osnovanom radi pokretanja modernih proizvodnih pogona na tržištu Sjedinjenih Američkih

iPhone 17 najprodavaniji je mobitel na svijetu

07.05.2026.

Counterpoint je izbacio listu najprodavanijih mobitela za prvi kvartal 2026. godine, na kojoj prva tri mjesta zauzimaju Appleovi aktualni modeli iPhonea 17

Tag cloud

  1. 2865 članka imaju tag turizam
  2. 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2714 članka imaju tag hrvatska
  4. 1813 članka imaju tag svijet
  5. 1399 članka imaju tag ict
  6. 2006 članka imaju tag financije
  7. 1573 članka imaju tag poljoprivreda
  8. 541 članka imaju tag krediti
  9. 1658 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1346 članka imaju tag industrija
  12. 1252 članka imaju tag investicije
  13. 1081 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1081 članka imaju tag menadžment
  15. 696 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 871 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 691 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 362 članka imaju tag kompanije
  21. 793 članka imaju tag maloprodaja
  22. 556 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 520 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 453 članka imaju tag start up
  28. 516 članka imaju tag eu fondovi
  29. 539 članka imaju tag porezi
  30. 965 članka imaju tag kriza
  31. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  32. 365 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  33. 437 članka imaju tag osijek
  34. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  35. 529 članka imaju tag obrazovanje
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 429 članka imaju tag vlada
  39. 418 članka imaju tag hnb
  40. 346 članka imaju tag hgk