Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

22 Sij 2009

HNB gradi novi trezor

Izvor: www.bankamagazine.hr · Autor: Bankamagazin  

HNB gradi novi trezor

Hrvatska narodna banka ovih je dana u Narodnim novinama oglasila kupnju 40.000 do 100.000 četvornih metara zemljišta, čime je počela konkretizirati najavljeni projekt nove lokacije za rukovanje gotovim novcem, prenosi Poslovni dnevnik. Objavom interesa za kupnju zemljišta HNB je zainteresiranim vlasnicima zemljišta zadanih karakteristika odredila rok do 15. veljače za dostavu osnovnih podataka o terenu.

"HNB time priprema infrastrukturu koju će od nje tražiti Europska središnja banka za rad s eurom", izjavio je za lipanjski broj magazina Banka Boris Raguž, direktor Direkcije trezora HNB-a. Rekao je da će nova lokacija biti u funkciji s uvođenjem eura te da će se na postojećoj lokaciji dovršiti svi poslovi s kunom.

Budući "glavni trezor" bit će smješten izvan Zagreba, odnosno u krugu 20-40 kilometara od centra grada. Nova će lokacija imati mogućnost pohrane i distribucije velike količine gotovog novca i uvelike će smanjiti mogućnost poremećaja u opskrbi gotovinom na tržištu. Na njoj će se primjenjivati najsuvremenija tehnologija za obradu novčanica i kovanog novca, a zbog važnosti i složenosti tog infrastrukturnog projekta u pozivu vlasnicima zemljišta naveden je niz zahtjeva koje moraju ispunjavati, od sigurnosnih (seizmološka svojstva zemljišta, rizici od poplave) i vlasničko-pravnih pitanja do komunalno-komunikacijske infrastrukture i prometne povezanosti.

Osim što je taj projekt u ranoj fazi priprema, on je pokrenut nezavisno od inicijative novog ustroja gotovinskih centara koji se temelji na devet lokacija u većim gradovima Hrvatske. Projekt Jedinstvenog sustava gotovinskih centara predviđa Financijsku agenciju i poslovne banke kao većinske (98-postotni) vlasnike. U Hrvatskoj posluje 10 gotovinskih centara (nekad su bila 22) i Fina pritom zapravo obavlja ugovorni posao za HNB.


Komentari članka

Vezani članci

Trgovci za inflaciju krive rast plaća. Problem? Hrvatski radnik upola je jeftiniji od europskog prosjeka

21.01.2026.

S obzirom na to da inflacijski pritisci u Hrvatskoj postupno slabe, bilo bi ekonomski racionalno ukinuti ograničenja cijena, poručili su iz Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) u publikaciji Fokus tjedna i dodali da mjere poput širenja liste proizvoda sa zam

Kako su Hrvatska i Vujčić šokirali Europu: "Ovo nije nitko očekivao, pa tek su ušli u eurozonu"

21.01.2026.

Njegovo imenovanje na poziciju potpredsjednika Europske središnje banke predstavlja veliko iznenađenje, piše ugledni Politico

Kava poskupjela duplo, a kila krumpira šest puta: Ovako bi danas izgledale cijene u kunama

06.01.2026.

Građani su do 31. prosinca u HNB-u mogli zamijeniti kovanice kune, dok zamjena novčanica traje i dalje. No, mnogi nisu svjesni koliko su zapravo poskupjele namirnice u protekle tri godine.

Hrvatska trpi visoku inflaciju zbog neusklađenih mjera vlasti

07.11.2025.

Analitičari poručuju da je ključ u zajedničkom djelovanju Vlade i HNB-a, jer bez toga nema kontrole nad inflacijom

Cijene svježe hrane rasle su u čitavoj eurozoni, kod nas inflatorno kolo i dalje vode cijene usluga

03.09.2025.

Potrošačke cijene dobara i usluga u kolovozu su u odnosu na isti mjesec prošle godine veće za 4,1 posto, isto kao i u srpnju, pokazuje prva procjena Državnog zavoda za statistiku, što znači da inflacija stagnira jer je zadnja tri mjeseca ubrzavala na godi

Tag cloud

  1. 2867 članka imaju tag turizam
  2. 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2715 članka imaju tag hrvatska
  4. 1814 članka imaju tag svijet
  5. 1399 članka imaju tag ict
  6. 1577 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2006 članka imaju tag financije
  8. 541 članka imaju tag krediti
  9. 1658 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1347 članka imaju tag industrija
  12. 1254 članka imaju tag investicije
  13. 1082 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1084 članka imaju tag menadžment
  15. 697 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 872 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 692 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 363 članka imaju tag kompanije
  21. 793 članka imaju tag maloprodaja
  22. 556 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 521 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 454 članka imaju tag start up
  28. 539 članka imaju tag porezi
  29. 516 članka imaju tag eu fondovi
  30. 965 članka imaju tag kriza
  31. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  32. 366 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  33. 531 članka imaju tag obrazovanje
  34. 437 članka imaju tag osijek
  35. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 418 članka imaju tag hnb
  39. 429 članka imaju tag vlada
  40. 346 članka imaju tag hgk