Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

16 Kol 2011

Globalne cijene hrane nadomak najviših razina u tri godine

Izvor: www.vjesnik.hr · Autor: Hina  

Globalne cijene hrane nadomak najviših razina u tri godine

WASHINGTON - Globalne cijene hrane zadržale su se u srpnju blizu najviših razina u tri godine, priopćila je u ponedjeljak Svjetska banka, ukazujući istodobno na niske razine zaliha. Indeks cijena hrane koji izrađuje Svjetska banka porastao je u srpnju na godišnjoj razini za 33 posto, zadržavši se nadomak razina dosegnutih 2008., uz značajna poskupljenja kukuruza i šećera.

Iako su se zalihe hrane poboljšale u odnosu na travanj, uglavnom zahvaljujući dobroj žetvi pšenice u SAD-u i Europi, te boljim prinosima kukuruza u Argentini i Brazilu, globalne zalihe i dalje su »alarmantno« niske, upozoravaju u Svjetskoj banci
»Tvrdokorno visoke cijene i niske zalihe hrane ukazuju na to da smo još uvijek u opasnoj zoni, a najugroženiji se najteže nose s takvom situacijom«, upozorio je predsjednik Svjetske banke Robert Zoellick.

Visoke cijene hrane i energije podgrijale su inflatorne pritiske diljem svijeta, pri čemu je taj problem više izražen u zemljama u razvoju. Iako se u većini razvijenih zemalja cijene hrane stabiliziraju, neizvjesnosti vezane za globalno gospodarstvo i političku situaciju na Bliskom istoku i sjevernoj Africi znače da će cijene nafte vjerojatno ostati kolebljive i utjecati na inflaciju.

Iako su se zalihe hrane poboljšale u odnosu na travanj, uglavnom zahvaljujući dobroj žetvi pšenice u Sjedinjenim Američkim Državama i Europi, te boljim prinosima kukuruza u Argentini i Brazilu, globalne zalihe i dalje su »alarmantno« niske, upozoravaju u Svjetskoj banci.

Predviđaju također da će globalna proizvodnja žitarica u 2011/2012. godini porasti za tri posto u odnosu na procijenjenu proizvodnju u sezoni 2010/2011. Zbog ljetne stanke agencija Ujedinjenih naroda za hranu FAO u kolovozu ne objavljuje redovno mjesečno izvješće o cijenama hrane na svjetskim tržištima.


Komentari članka

Vezani članci

HUP upozorava da uvoz hrane snažno raste, a proizvodnja pada

22.05.2026.

Hrvatska proizvodi manje hrane nego prije ulaska u Europsku uniju (EU), produktivnost poljoprivrede je smanjena, a uvoz hrane snažno raste, upozorili su iz Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) te poručili kako su produktivnost, investicije i upravljanje zeml

Panika u Vladi. Hoće li turistička sezona uspjeti spasiti proračun?

15.05.2026.

Vladajućima je bitno da ukupni promet u turizmu ne padne. Za dobit poduzeća manje ih je briga. Razlog je prilično jasan...

Hrvatska lani uvezla hrane za gotovo 7 milijardi eura: Deficit dosegnuo 2,85 mlrd. €

14.05.2026.

Hrvatska je prošle godine uvezla poljoprivredne i prehrambene proizvode u vrijednosti gotovo sedam milijardi eura te ostvarila deficit od 2,85 milijardi eura. Pokrivenost uvoza izvozom pala je sa 74 posto u 2020. na 59 posto prošle godine, a zbog niske sa

Apel ministra turizma cijelom sektoru: Snizite cijene ponuda za 10 do 20 posto

11.05.2026.

Ministar turizma i sporta Tonči Glavina izjavio je u nedjelju da će se zbog poremećaja u prometu i putovanjima izazvanih ratom na Bliskom Istoku ovogodišnja turistička sezona biti specifična te je apelirao na cijeli turistički sektor da snizi cijene ponud

DZS potvrdio lošu prognozu: Inflacija u Hrvatskoj ubrzala rast

17.04.2026.

Potrošačke cijene u Hrvatskoj bile su u ožujku 4,8 posto veće u odnosu na isti lanjski mjesec, objavio je u četvrtak Državni zavod za statistiku (DZS), čime je inflacija osjetnije ubrzala na godišnjoj razini.

Tag cloud

  1. 2865 članka imaju tag turizam
  2. 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2714 članka imaju tag hrvatska
  4. 1813 članka imaju tag svijet
  5. 1399 članka imaju tag ict
  6. 2006 članka imaju tag financije
  7. 1573 članka imaju tag poljoprivreda
  8. 541 članka imaju tag krediti
  9. 1658 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1346 članka imaju tag industrija
  12. 1252 članka imaju tag investicije
  13. 1081 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1081 članka imaju tag menadžment
  15. 696 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 871 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 691 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 362 članka imaju tag kompanije
  21. 793 članka imaju tag maloprodaja
  22. 556 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 520 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 453 članka imaju tag start up
  28. 516 članka imaju tag eu fondovi
  29. 539 članka imaju tag porezi
  30. 965 članka imaju tag kriza
  31. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  32. 365 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  33. 437 članka imaju tag osijek
  34. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  35. 529 članka imaju tag obrazovanje
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 429 članka imaju tag vlada
  39. 418 članka imaju tag hnb
  40. 346 članka imaju tag hgk