Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

17 Velj 2016

EK dala 20 milijuna kuna za LNG terminal na Krku i tranzitni plinovod Zlobin - Slobodnica

Izvor: liderpress.hr · Autor: Lider  

EK dala 20 milijuna kuna za LNG terminal na Krku i tranzitni plinovod Zlobin - Slobodnica

Europska komisija je u utorak dala podršku projektima koji unaprjeđuju pristup globalnom tržištu ukapljenog prirodnog plina, a na listi prioritetnih projekata Komisije koji su financirani iz Europske unije, nalaze se i dva projekta iz Hrvatske

Riječ je o LNG terminalu na Krku i LNG tranzitnom plinovodu Zlobin - Slobodnica, koji su zajedno dobili više od 20 milijuna kuna.

- Ukapljeni prirodni plin i skladištenje plina povećat će energetsku sigurnost EU-a, poručili su iz Europske komisije na predstavljanju zakonskog paketa o energetskoj sigurnosti i naglasak stavili na LNG kao na budućnost energetske održivosti Europe.

Da bi se našao na listi Europske komisije, projekt mora imati značajan utjecaj na tržišta energije najmanje dvije zemlje Europske unije, pojačati konkurenciju na energetskim tržištima kao i energetsku sigurnost EU-a diverzifikacijom izvora.

- To su dobre vijesti za Hrvatsku koja ne samo da ovisi o uvozu plina, već svojom geografskom pozicijom može postati važan izvor LNG-a kojim će se opskrbljivati i jugoistočna Europa, te tako postati važno energetsko regionalno čvorište. Zbog svoje fleksibilnosti ima mogućnost da odgovori na bilo kakvu nestašicu plina. Osim što mijenja ekonomsko-političko pozicioniranje Hrvatske u Europi, otvara i prostor za malu i srednju privredu te poduzetništvo, ocijenio je zastupnik Tonino Picula, priopćeno je iz njegova ureda.

Cilj zakonskog paketa o energetskoj sigurnosti jest osigurati da sve države članice imaju pristup tržištima ukapljenog plina i diverzifikaciju izvora dobave, što je jedan od ključnih ciljeva “Energetske unije” EU-a.

- Manje od polovice potražnje za plinom pokriva se domaćom proizvodnjom, a ostalo se uvozi i to prvenstveno iz Norveške, Rusije i Alžira. Svega 10 posto ukupnog uvoza otpada na LNG koji se najviše uvozi iz Katara. To je uvjerljivo najveći svjetski proizvođač LNG-a, s kojim Hrvatska već tradicionalno ima dobre odnose i koji su već ranije izrazili interes za terminal na Krku, istaknuo je Picula podsjećajući da je EU najveći uvoznik plina u svijetu.

Zastupnik Picula je prošle godine za LNG terminal dobio najprije snažnu podršku iz Washingtona, a nakon toga i od povjerenika za energetiku Maroša Šefčoviča. Na njegovo pitanje tijekom razmjene mišljenja u Europskom parlamentu Šefčovič je odgovorio da "LNG-u trebati dati prioritet jer predstavlja jedan od projekata važan za ostvarenje Europske energetske unije i odgovara na mnoge dileme".


Komentari članka

Vezani članci

Do kraja godine svi koji se griju putem toplane morat će ugraditi razdjelnike

11.05.2026.

Već 14 godina razdjelnici topline izazivaju podjele i reakcije među stanarima zgrada koje se griju putem toplane. Još ih nisu ugradili stanari u svim zgradama, a to su prema zakonu obvezni do početka iduće godine. Oni koji ih ne budu imali, plaćat će pena

Fugaš: Hrvatski LNG terminal stabilan unatoč krizama na Bliskom istoku

20.03.2026.

Ivan Fugaš, direktor LNG terminala Krk, gostovao je u središnjem Dnevniku HTV-a gdje je komentirao trenutačno stanje na tržištu plina i sigurnost opskrbe Hrvatske.

Suočavamo se s noćnom morom: Cijena nafte snažno porasla, to je tek početak

02.03.2026.

Cijene nafte na svjetskim tržištima skočile su u ponedjeljak ujutro više od 8 posto jer se trgovci plaše da bi rat između SAD-a i Irana mogao izmaknuti kontroli i dovesti do velikih poremećaja u opskrbi

Našu ključnu firmu vodi nećak Ankice Tuđman. Zarađuju milijune i živciraju Mađare

03.11.2025.

Danas je JANAF u središtu javnog interesa zbog američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS), koja se nalazi u ruskom vlasništvu, što smanjuje prihode hrvatske kompanije, ali i zbog mogućeg dogovora s mađarskim MOL-om za veći transport nafte prema nj

Energetski stručnjaci: LNG ključan za stabilnost i sigurnost opskrbe

28.10.2025.

Što za Hrvatsku znači povećani kapacitet LNG terminala na Krku? Hoće li američke sankcije ruskim kompanijama utjecati na dogovor između Janafa i MOL-a oko isporuke nafte Mađarskoj? Koga će, uz Rusiju, zahvatiti američke sankcije dvjema najvećim ruskim naf

Tag cloud

  1. 2865 članka imaju tag turizam
  2. 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2714 članka imaju tag hrvatska
  4. 1813 članka imaju tag svijet
  5. 1399 članka imaju tag ict
  6. 2006 članka imaju tag financije
  7. 1573 članka imaju tag poljoprivreda
  8. 541 članka imaju tag krediti
  9. 1658 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1346 članka imaju tag industrija
  12. 1252 članka imaju tag investicije
  13. 1081 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1081 članka imaju tag menadžment
  15. 696 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 871 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 691 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 362 članka imaju tag kompanije
  21. 793 članka imaju tag maloprodaja
  22. 556 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 520 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 453 članka imaju tag start up
  28. 516 članka imaju tag eu fondovi
  29. 965 članka imaju tag kriza
  30. 539 članka imaju tag porezi
  31. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  32. 365 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  33. 437 članka imaju tag osijek
  34. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  35. 529 članka imaju tag obrazovanje
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 429 članka imaju tag vlada
  39. 418 članka imaju tag hnb
  40. 346 članka imaju tag hgk