Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

31 Sij 2013

Deutsche Bahn postaje novi vlasnik Panturista

Izvor: www.glas-slavonije.hr · Autor: Nikola VUKADINOVIĆ  

Deutsche Bahn postaje novi vlasnik Panturista

Nepunih sedam godina nakon što je francuska multinacionalna kompanija Veolia Environnement od tadašnjeg vlasnika, poznatog osječkog poduzetnika Stjepana Frigana, kupila osječku, ujedno i jednu od najvećih hrvatskih prijevozničkih tvrtki, Panturist d.d., upravo su u tijeku završne aktivnosti oko njezina ponovnog vlasničkog transfera, odnosno prodaje.

Takve najave iz te francuske kompanije poznate su još od srpnja prošle godine, kada je ona objavila da se planira povući iz biznisa cestovnog prijevoza putnika s tržišta srednje i jugoistočne Europe; Poljske, Češke, Slovačke, Slovenije, Srbije ali i iz Hrvatske, a čije prijevozničke tvrtke objedinjuje krovna tvrtka Veolia Transdev. Tada je započeo i proces pripreme dražbe kojom se traži kupac za njezine poslovne operacije u tom dijelu Europe. Kao razlog za povlačenje s tih tržišta navedeni su gubici i promjena poslovnog plana korporacije Veolia Environnement i francuske državne banke CDC, vlasnika Veolije Transdeva, koji uključuje ukidanje njihove prometne divizije. - Naša matična tvrtka Veolia Environnement - ističu u Upravi Panturista, donijela je stratešku odluku da proda diviziju Veolia Transdev. Grupacija je također donijela odluku da proda Veolia Transport Central Europe (VTCE) odvojeno od cijele grupe i to kao paket, odnosno zajednički istom kupcu. U posljednjih nekoliko dana pristigla je obvezujuća ponuda za otkup tog dijela grupacije. Potencijalni kupac VTCE je međunarodna kompanija Deutsche Bahn, a prema svim predviđanjima taj bi proces bio zaključen u prvoj polovici 2013. godine, navode iz Panturista te ističu da proces prodaje ne bi trebao utjecati na poslovanje i operacije Veolia Transporta u Hrvatskoj. - Uvjereni smo da će novi vlasnik i dalje nastaviti razvijati našu strategiju u svim zemljama i uvjeriti se da ćemo pod novim vlasnikom postati još jači. Potencijalni novi vlasnik nam daje novu priliku da se dodatno usredotočimo na našu osnovnu djelatnost: moderan javni prijevoz s organizacijom i uslugom prilagođenom krajnjem korisniku - ističu članovi Panturistove uprave.

Poslovanje s gubicima
Kao i ostale tvrtke članice Veolia Transporta koje posluju u srednjoj i jugoistočnoj Europi, posljednjih nekoliko godina i osječki Panturist ostvarivao je gubitak. U 2007. godini ostvario je 86,7 milijuna kuna prihoda te 9,3 milijuna kuna gubitka. U iduće dvije godine došlo je do izvjesnog povećanja prihoda na 96,4, odnosno 88,1 milijun kuna, no i dalje se bilježio gubitak koji je 2009. smanjen na 1,6 milijuna kuna. No već 2010. Panturist ponovno bilježi pad prihoda na 78,7 milijuna i rast gubitka na 5,2 milijuna kuna. Osječka je tvrtka 2011. završila s 81,3 milijuna kuna prihoda i gubitkom od 11,1 milijuna kuna. - U ovom trenutku poslovne knjige se još zaključuju, no izvjesno je da će i za 2012. godinu poslovni rezultat biti negativan. Ipak trend rezultata je pozitivan i u usporedbi s prijašnjim godinama bit će ostvaren bolji rezulat nego u 2011. - ističu u Upravi Panturista i pritom dodaju da, unatoč negativnom financijskom rezultatu, Panturist nema nikakvih kreditnih obveza ili zaduženja. Panturist danas raspolaže sa 121 vozilom namijenjenim prijevozu putnika, prosječne starosti 10,5 godina. U 2011. investirano je u deset turističkih autobusa koji su kupljeni zajedno s poslovnom jedinicom u Zagrebu, dok je tijekom 2012. godine investirano u tri turistička autobusa. Sve nabave su izvršene isključivo vlastitim sredstvima i sredstvima vlasnika tvrtke, a ne zaduženjem.

Plaće redovite
Panturist krajem siječnja 2013. godine ima 252 zaposlena djelatnika. Kraj 2012. godine dočekao je s 250 zaposlenih, dok je u 2011. godini imao 254 radnika. Broj zaposlenih u tvrtki je stabilan kroz posljednjih sedam godina, premda je u godini kada je Veolia Transport kupila Panturist u tvrtki bilo zaposleno 306 radnika. U Upravi ističu da je u protekle dvije godine došlo i do strukturne promjene kod zaposlenika, što je bila posljedica činjenice da Panturist nije dobio koncesiju za upravljanjem autobusnim kolodvorom u Osijeku.

Svih proteklih sedam godina Panturist, prema navodima Uprave, uspijeva redovito, bez ijednog dana zakašnjenja isplaćivati plaće, dnevnice i sve pripadajuće doprinose i davanja državi. U protekloj godini isplaćeni su i regres i božićnica. Panturist se s plaćama uvijek nalazio u gornjem dijelu prosjeka hrvatskih prijevoza putnika. Pritom u Upravi skreću pozornost kako Panturist nema ni jedne kune dugovanja prema državnom ili lokalnim proračunima, nema neplaćenih poreznih ili drugih obveza iz poslovanja ili prema radnicima, nikada nije zatražio reprograme poreznih obveza, nema problema u izmirenju obveza prema dobavljačima, niti nepotrebno probija rokove podmirenja svojih obveza.


Komentari članka

Vezani članci

Hrvatskoj nedostaje 5000 profesionalnih vozača

16.01.2026.

U Hrvatskoj nedostaje gotovo pet tisuća profesionalnih vozača kamiona, a situacija se pogoršava iz godine u godinu jer većina osposobljenih vozača posao traži u inozemstvu zbog većih plaća. Nedostatak vozača kamiona ne pogađa samo Hrvatsku nego i cijelu E

Poduzetnici i prijevoznici pozdravljaju pridruživanje RH šengenskom prostoru

30.11.2022.

Poduzetnici i prijevoznici sa sjevera zemlje pozdravljaju najavljeno pridruživanje Hrvatske šengenskom prostoru, unatoč mogućim blokadama. Smatraju da će im poslovanje biti olakšano, a višesatna čekanja prošlost. No cijene goriva i energenata predstavljaj

Prijevoznici u problemima

18.03.2022.

Predstavnici putničkih i teretnih prijevoznika sastali su se s ministrom prometa Olegom Butkovićem kako bi razgovarali o sve većim problemima zbog rasta cijena goriva. Kažu da im prijeti propast te traže nastavak mjera za očuvanje radnih mjesta.

Domaći prijevoznici zatečeni novom odlukom, slijede otpuštanja, ukidanja linija, a nekima i propast

20.07.2021.

Više nije zabranjeno autobusnim prijevoznicima u međunarodnom prijevozu da prevoze putnike na međudestinacijama u RH.

FlixBus ponovno uspostavlja autobusne veze prema europskim destinacijama

12.06.2020.

Nakon novih popuštanja mjera Stožera civilne zaštite u autobusnom prijevozu putnika, te sukladno uvjetima putovanja unutar pojedinih država Europe, FlixBus 18.6. ponovno uspostavlja međunarodne autobusne linije te povezuje Hrvatsku sa Slovenijom, Austrijo

Tag cloud

  1. 2867 članka imaju tag turizam
  2. 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2715 članka imaju tag hrvatska
  4. 1814 članka imaju tag svijet
  5. 1399 članka imaju tag ict
  6. 1577 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2006 članka imaju tag financije
  8. 541 članka imaju tag krediti
  9. 1658 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1347 članka imaju tag industrija
  12. 1254 članka imaju tag investicije
  13. 1082 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1084 članka imaju tag menadžment
  15. 697 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 872 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 692 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 363 članka imaju tag kompanije
  21. 793 članka imaju tag maloprodaja
  22. 556 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 521 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 454 članka imaju tag start up
  28. 539 članka imaju tag porezi
  29. 516 članka imaju tag eu fondovi
  30. 965 članka imaju tag kriza
  31. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  32. 366 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  33. 531 članka imaju tag obrazovanje
  34. 437 članka imaju tag osijek
  35. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 418 članka imaju tag hnb
  39. 429 članka imaju tag vlada
  40. 346 članka imaju tag hgk