Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

26 Tra 2023

Volkswagen gradi divovsku tvornicu baterija u Kanadi

Izvor: www.dw.com · Autor: dw.com  

Volkswagen gradi divovsku tvornicu baterija u Kanadi

Njemački proizvođač automobila iz Wolfsburga planira svoju najveću tvornicu baterija u Kanadi, koja za to daje velike subvencije. Za Volkswagen to znači manju zavisnost od isporuka iz Azije.

Prva Volkswagenova tvornica baterija u Sjevernoj Americi imat će divovske razmjere – od iduće godine će se graditi na površini jednakoj onoj koju bi zauzelo dvjesto nogometnih igrališta. Tu bi od 2027. godine trebalo raditi oko tri tisuće ljudi.

Najavljena je proizvodnja baterija za oko milijun automobila godišnje. Tvornica će se nalaziti u St. Thomasu – otprilike na pola puta između kanadske metropole Toronta i američkog centra automobilske industrije Detroita.

Volkswagen će za to uložiti oko pet milijardi eura. Kako prenose mediji, dugoročno njemački proizvođač može računati na oko devet milijardi eura subvencija iz kanadskog budžeta.

Računaju na američke kupce

Tamošnje vlasti se oslanjaju na velikodušni američki program subvencija koji će važiti i za Kanadu jer ima sporazum o slobodnoj trgovini sa SAD-om.

U SAD-u će kupci električnih automobila dobijati poreski popust od 7.500 eura ukoliko je auto proizveden u SAD-u ili partnerskim zemljama.

Kanadski ministar industrije Francois-Philippe Champagne naveo je da će dobit za zemlju biti daleko veća od troškova subvencija. A premijer Justin Trudeau je na predstavljanju planova rekao: „Dobit za radnike, za zajednicu i privredu." Kanađani se nadaju da će oko tvornice nastati još desetine tisuća radnih mjesta za dobavljače.

Bijeg od Azije

Šef Volkswagena Thomas Schmall je rekao da Sjeverna Amerika ima ključnu ulogu u strategiji njegove firme za proizvodnju baterija. U blizini Toronta i Detroita, dodao je, već su utabani lanci isporuke za automobilsku industriju.

Volkswagen u Europi s partnerima namjerava otvoriti šest tvornica za proizvodnju baterija tijekom narednih godina, koje ukupno mogu opskrbiti blizu tri milijuna vozila godišnje.

Prva od njih se otvara ove godine u Švedskoj, a 2025. godine bi trebalo da uslijedi jedna u njemačkoj pokrajini Donjoj Saskoj.

Volkswagen tako smanjuje zavisnost od azijskih proizvođača baterija, i ubuduće će sam pokrivati polovinu svojih potreba. Trenutno Daleki istok, posebno Kina, uvjerljivo dominiraju tržištem baterija.


Komentari članka

Vezani članci

MMF blago snizio prognozu rasta hrvatskog gospodarstva, očekuje veću inflaciju

15.04.2026.

Hrvatsko gospodarstvo porast će ove godine za 2,6 posto, nešto slabije no što su pokazivale dosadašnje prognoze, objavio je u utorak Međunarodni monetarni fond (MMF), dok bi manjak u bilanci plaćanja trebao biti znatno veći.

Rimac i BMW razvili baterije za novi i7, proizvodnja u Zagrebu

13.04.2026.

U Rimčevom kampusu razvija se i proizvodi baterijski sustav za novi BMW i7, uz širenje kapaciteta i zapošljavanje više od 100 ljudi

Nikad više milijunaša: 10 posto u Hrvatskoj drži pola imovine

07.04.2026.

Uz rekordno bogatstvo u svijetu i Hrvatskoj, razvija se cijeli ekosustav usluga za HNWI klijente, od investicijskih savjeta do pravnih i concierge usluga

Direktor BYD-a: 'Ne idemo odmah na struju u Hrvatskoj

03.04.2026.

David Kušanić otkriva strateški smjer na plug-in hibride zbog infrastrukture i cijene; već 1100 narudžbi i plan za snažan rast

Dvojica 26-godišnjaka napustili državnu službu i izgradili AI startup vrijedan 200 milijuna dolara

26.03.2026.

Umjetna inteligencija danas piše više koda nego ljudi, no velik dio tog koda i dalje nije siguran. Osnivači Corridora tvrde da su pronašli način kako prepoznati ranjivosti prije nego što ih iskoriste napadači.

Tag cloud

  1. 2847 članka imaju tag turizam
  2. 2698 članka imaju tag hrvatska
  3. 1805 članka imaju tag svijet
  4. 1484 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 2002 članka imaju tag financije
  6. 1560 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 1649 članka imaju tag izvoz
  8. 1320 članka imaju tag trgovina
  9. 1387 članka imaju tag ict
  10. 1329 članka imaju tag industrija
  11. 1243 članka imaju tag investicije
  12. 1079 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1071 članka imaju tag menadžment
  14. 1181 članka imaju tag EU
  15. 868 članka imaju tag poduzetništvo
  16. 684 članka imaju tag opg
  17. 793 članka imaju tag maloprodaja
  18. 556 članka imaju tag poticaji
  19. 690 članka imaju tag tehnologija
  20. 709 članka imaju tag marketing
  21. 406 članka imaju tag potpore
  22. 517 članka imaju tag hotelijerstvo
  23. 458 članka imaju tag koronavirus
  24. 965 članka imaju tag kriza
  25. 515 članka imaju tag eu fondovi
  26. 536 članka imaju tag porezi
  27. 490 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 529 članka imaju tag obrazovanje
  29. 497 članka imaju tag prehrambena industrija
  30. 437 članka imaju tag osijek
  31. 448 članka imaju tag start up
  32. 541 članka imaju tag krediti
  33. 510 članka imaju tag dzs
  34. 452 članka imaju tag energetika
  35. 461 članka imaju tag BDP
  36. 418 članka imaju tag hnb
  37. 426 članka imaju tag vlada
  38. 345 članka imaju tag hgk
  39. 356 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  40. 440 članka imaju tag banke