Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

21 Sij 2010

Svjetska banka: 2010. rast globalnog BDP-a od 2,7 posto

Izvor: www.bankamagazine.hr · Autor: Bankamagazin/Hina  

Svjetska banka: 2010. rast globalnog BDP-a od 2,7 posto

Globalni gospodarski oporavak usporit će u drugoj polovini godine kada se okončaju programi fiskalnih poticaja, upozorava Svjetska banka u najnovijim prognozama, ističući kao razlog teškoće na financijskim tržištima i zaostajanje potražnje privatnog sektora u uvjetima visoke nezaposlenosti.

U "Globalnim gospodarskim izgledima za 2010.", objavljenim u četvrtak, Svjetska banka nadalje je upozorila da je globalni oporavak krhak, premda je najgore u financijskoj krizi možda prošlo. Prognozira i da će posljedice krize izmijeniti okružje za financije i rast u idućih 10 godina. Globalni bruto domaći proizvod (BDP), koji je u 2009. smanjen za 2,2 posto, ove bi godine trebao porasti za 2,7 posto a u 2011. za 3,2 posto, kaže se dalje u izvješću te institucije sa sjedištem u Washingtonu.

Obujam svjetske trgovine, nakon oštrog pada za 14,4 posto u 2009., ove i iduće godine trebao bi porasti za 4,3 odnosno 6,2 posto, prognozira Banka. U zemljama u razvoju prognozira se relativno robustan oporavak, uz očekivanu stopu rasta od 5,2 posto u 2010. a u 2011. u visini 5,8 posto, nasuprot rastu od 1,2 posto u 2009. BDP bogatih zemalja, koji je lani pao za 3,3 posto, trebao bi također porasti ali po znatno nižoj stopi od 1,8 posto u ovoj a 2,3 posto u idućoj godini.

Oporavak u istočnoj Europi, kako je objavila Svjetska banka, vjerojatnije će biti prigušen zbog usporavanja domaće potražnje i slabih inozemnih ulaganja. Za tranzicijska gospodarstva u regiji ove se godine prognozira rast od 1,3 posto, a u idućoj u visini 3,5 posto, budući da visoka nezaposlenost, viši porezi i niže plaće ograničavaju osobnu potrošnju diljem regije, od Albanije do Ukrajine. Najbolja regionalna izvedba očekuje se u Rusiji, čije bi gospodarstvo moglo porasti za 3,2 posto u 2010.

"S obzirom na prezadužen privatni sektor te regije, slabost bankovnog sektora i zaduženost kućanstava, oporavak osobne potrošnje bit će i dalje prigušen", prognozira Svjetska banka. "Očekuje se da će izravna strana ulaganja u regiju i kreditni tijekovi ostati na znatno nižim razinama u usporedbi s onima prije krize".

Stoga će oporavak biti dugotrajan, spor i obilježen povećanjem siromaštva, upozorava Svjetska banka. Ovisnost regije o prodaji roba trgovinskim partnerima u zapadnoj Europi mogla bi ograničiti rast budući da će "prognozirani slabi oporavak u razvijenoj Europi" kočiti rast izvoza. Iako "Globalni gospodarski izgledi u 2010", ukazuju na najizgledniji scenariji, Svjetska banka upozorava na neizvjesnost u vezi izgleda za svjetsko gospodarstvo. Ovisno o povjerenju potrošača i kompanija u idućih nekoliko tromjesečja i trenutku okončanja programa fiskalnih i monetarnih poticaja, gospodarski rast u 2011. mogao bi se kretati u rasponu od 2,5 posto do 3,4 posto.

"Nažalost, ne možemo očekivati brzi oporavak preko noći nakon tako duboke i teške krize, budući da će za obnovu gospodarstava i radnih mjesta biti potrebno mnogo godina", kazao je Justin Lin, glavni ekonomist Svjetske banke. Svjetska banka upozorava da će u 2010. novih 64 milijuna ljudi zapasti u ekstremno siromaštvo, odnosno živjeti s manje od 1,25 dolara dnevno, ističući kako se njihov broj ne bi u tim razmjerima povećao da nije došlo do krize.


Komentari članka

Vezani članci

MojPosao objavio iznos prosječne plaće s dodacima u prvom kvartalu 2026.

17.04.2026.

U Hrvatskoj je prosječna mjesečna neto plaća, s uračunatim dodacima, u prvom ovogodišnjem kvartalu iznosila 1.609 eura, što je dva posto više nego u prethodnom tromjesečju i devet posto više u odnosu na isto razdoblje prošle godine, podaci su servisa Moja

MMF blago snizio prognozu rasta hrvatskog gospodarstva, očekuje veću inflaciju

15.04.2026.

Hrvatsko gospodarstvo porast će ove godine za 2,6 posto, nešto slabije no što su pokazivale dosadašnje prognoze, objavio je u utorak Međunarodni monetarni fond (MMF), dok bi manjak u bilanci plaćanja trebao biti znatno veći.

BDP: Rast hrvatskog gospodarstva ubrzao na 3,6 posto

27.02.2026.

Zahvaljujući ponajviše rastu investicija te osobne i državne potrošnje, hrvatsko gospodarstvo poraslo je u četvrtom lanjskom tromjesečju već 20. kvartal zaredom, i to za 3,6 posto na godišnjoj razini, znatno brže nego u prethodnom kvartalu.

Hrvatska na korak do ulaska u OECD - što još treba napraviti?

30.01.2026.

OECD ima trenutačno 38 članica i svojevrsni je klub razvijenih zemalja, uključuje većinu naprednih ekonomija, a članstvo je znak stabilnog gospodarskog okružja. Od 25 zadanih područja, od pravosuđa i borbe protiv korupcije do smanjenja birokracije i bolje

Povećan minimalac u Njemačkoj - tko na kraju plaća cijenu?

08.01.2026.

Povećanje minimalne satnice u Njemačkoj, koje vrijedi od 1. siječnja, trebalo bi poboljšati položaj milijuna zaposlenih. Što to znači za gospodarstvo, male poduzetnike, poljoprivrednike, ali i potrošače?

Tag cloud

  1. 2847 članka imaju tag turizam
  2. 2703 članka imaju tag hrvatska
  3. 1805 članka imaju tag svijet
  4. 1484 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 2003 članka imaju tag financije
  6. 1560 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 1650 članka imaju tag izvoz
  8. 1320 članka imaju tag trgovina
  9. 1387 članka imaju tag ict
  10. 1330 članka imaju tag industrija
  11. 1243 članka imaju tag investicije
  12. 1079 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1072 članka imaju tag menadžment
  14. 1181 članka imaju tag EU
  15. 868 članka imaju tag poduzetništvo
  16. 684 članka imaju tag opg
  17. 793 članka imaju tag maloprodaja
  18. 556 članka imaju tag poticaji
  19. 690 članka imaju tag tehnologija
  20. 709 članka imaju tag marketing
  21. 406 članka imaju tag potpore
  22. 517 članka imaju tag hotelijerstvo
  23. 458 članka imaju tag koronavirus
  24. 965 članka imaju tag kriza
  25. 515 članka imaju tag eu fondovi
  26. 536 članka imaju tag porezi
  27. 491 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 529 članka imaju tag obrazovanje
  29. 497 članka imaju tag prehrambena industrija
  30. 437 članka imaju tag osijek
  31. 448 članka imaju tag start up
  32. 541 članka imaju tag krediti
  33. 511 članka imaju tag dzs
  34. 452 članka imaju tag energetika
  35. 461 članka imaju tag BDP
  36. 418 članka imaju tag hnb
  37. 426 članka imaju tag vlada
  38. 345 članka imaju tag hgk
  39. 356 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  40. 440 članka imaju tag banke