Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

25 Stu 2008

Siva trgovina na internetu u procvatu

Izvor: www.vecernji.hr · Autor: Hina  

Siva trgovina na internetu u procvatu

Siva trgovina na internetu u velikom je porastu, a u posljednjih godinu dana na internetu je na prodaju ponuđeno ukradene robe i odgovarajućih usluga u procijenjenoj vrijednosti od 276 milijuna dolara, priopćila je u ponedjeljak tvrtka specijalizirana za internetsku tehnologiju Symantec.
Među najprodavanijima su ukradene informacije o kreditnim karticama, čak 31 posto trgovine povezano je s tom vrstom kriminala.

U trgovini vezanoj uz kreditne kartice, na kojima je prosječna visina kredita iznosila 4000 dolara, kriminalci su nanijeli štetu od oko 5,3 milijarde dolara.

Na drugom mjestu ljestvice ilegalne trgovine na internetu s 20 posto udjela nalaze se financijski podaci kao što su primjerice brojevi bankovnih računa. U proteklu godinu dana, potencijalna vrijednost ponude te vrste informacija procijenjena je na oko 1,7 milijardi dolara.

Ilegalna trgovina na internetu razvila se u učinkovito globalno tržište, zaključio je Symantec u analizi jednogodišnjeg razdoblja. Ilegalni trgovci rade u slabo povezanim skupinama, ali i u dobro organiziranim bandama.

Podaci o kreditnim karticama nude se po cijenama između 10 centi i 25 dolara, a kupci većih količina mogu dobiti i popust.

Kriminalci dolaze do potrebnih spoznaja uz pomoć specijalista, primjerice programera i "darovitih kradljivaca podataka", ali i putem ozbiljnih ponuda za zaposlenje.

Ilegalne transakcije i dalje su unosne unatoč sve većem pritisku policijskih istraga. Redovito se mijenjaju lokacije servera na kojima se odvijaju poslovi, kako bi im se zameo trag.

U razdoblju promatranja najviše je tih servera bilo u SAD-u, njih 45 posto, priopćio je Symantec. Po broju lokaliteta slijedi područje Europe, Bliskog istoka i Afrike sa 38 posto, azijsko-pacifičko područje sa 12 posto i Latinska Amerika sa 5 posto otkrivenih servera.

- U mjeri u kojoj kriminalci razvijaju nove instrumente i metode... u toj mjeri moraju se mijenjati i mjere borbe protiv njih i zaštite od takvih napada - izjavio je Canrid Wuest, analitičar i stručnjak za sigurnost u Symantecu.

Symantec, tvrtka specijalizirana za sigurnost internetske tehnologije i borbu protiv virusa, promatrala je aktivnosti internetskog kriminala u razdoblju od godinu dana.

Razloge promatranja, provedenog između srpnja 2007. i lipnja 2008. tvrtka je objavila u Izvješću o podzemnom gospodarstvu.

Symantec je pratio ukupno 69.130 aktivnih trgovaca i analizirao više od 44 milijuna pošiljaka elektronske pošte koja se razmjenjuje na forumima internetskog podzemlja.


Komentari članka

Vezani članci

Vlajčić: Krijumčarenje mesa iz Srbije rizik je za hrvatsko svinjogojstvo

03.08.2026.

Ministar poljoprivrede David Vlajčić upozorio je na ozbiljan rizik koji krijumčarenje i nezakonit uvoz donose za hrvatsko svinjogojstvo, te je pozvao na poštivanje propisa i prijavu nezakonitosti.

Ovaj startup kreirao je debitne bankovne kartice za alkoholičare i osobe s demencijom

28.02.2025.

True Link Financial nudi debitnu karticu s kontrolom potrošnje, posebno dizajniranu za osobe s demencijom, drugim kognitivnim poteškoćama ili problemima ovisnosti. Također upravlja posebnim fondovima za osobe s posebnim potrebama.

Većina građana u Hrvatskoj preferira plaćanje karticama

15.12.2023.

Iako je vlasništvo nad vrhunskim pametnim uređajima u porastu, čini se da je njihova integracija u krajolik plaćanja manje raširena. Iznenađujuće, čak 55 % ispitanika reklo je da se nikada ne koristi pametnim gadgetima za beskontaktno plaćanje.

Zaplijenjeno 260.000 litara lažnog maslinovog ulja

07.12.2023.

Maslinovo ulje koje se ne može konzumirati. I to 260.000 litara zaplijenjeno je u akciji OPSON koja je ciljala kriminalne grupacije koje se bave preprodajom krivotvorene ili pokvarene hrane. U zajedničkoj akciji talijanske i španjolske policije uhićeno je

Objavljen poziv za vaučere od 9.990,00 do 19.900,00 eura: Evo tko na njih ima pravo

04.06.2023.

Za poziv je osigurano ukupno 9,95 milijuna eura, uz najveći pojedinačni iznos vaučera 9.990,00 do 19.900,00 eura, ovisno o vrsti vaučera.

Tag cloud

  1. 2893 članka imaju tag turizam
  2. 2730 članka imaju tag hrvatska
  3. 1519 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1820 članka imaju tag svijet
  5. 1406 članka imaju tag ict
  6. 1584 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2010 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1323 članka imaju tag trgovina
  11. 1363 članka imaju tag industrija
  12. 1265 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1090 članka imaju tag menadžment
  15. 704 članka imaju tag tehnologija
  16. 1186 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 698 članka imaju tag opg
  19. 463 članka imaju tag BDP
  20. 545 članka imaju tag porezi
  21. 371 članka imaju tag kompanije
  22. 795 članka imaju tag maloprodaja
  23. 560 članka imaju tag poticaji
  24. 711 članka imaju tag marketing
  25. 409 članka imaju tag potpore
  26. 524 članka imaju tag hotelijerstvo
  27. 430 članka imaju tag vlada
  28. 461 članka imaju tag start up
  29. 458 članka imaju tag koronavirus
  30. 374 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  31. 516 članka imaju tag eu fondovi
  32. 966 članka imaju tag kriza
  33. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  34. 533 članka imaju tag obrazovanje
  35. 438 članka imaju tag osijek
  36. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  37. 515 članka imaju tag dzs
  38. 454 članka imaju tag energetika
  39. 419 članka imaju tag hnb
  40. 347 članka imaju tag hgk