Poduzetnički portal · Članak
03 Sij 2024
Otvara solarnu elektranu snage četvrtine Krškog i traži više inženjera nego što ih ima na tržištu
Izvor: www.telegram.hr · Autor: Silvana Menđušić
Obnovljivim izvorima energije bavi se dugo, po formaciji je energetičar, a po vokaciji solarac. No, njegovo je pogonsko gorivo čista znatiželja. “Nije novac najvažniji. Imao sam i male novce, imao sam i veće. Na nekim sam projektima zaradio, na nekima poginuo”, kaže Zlatko Bukovac, vlasnik i direktor tvrtke Soltech, najvećeg domaćeg developera projekata u području solarne energije.
“Kao poduzetnik od 1990. nisam mogao preživjeti od vječnog objašnjavanja potencijala solarne energije. Na početku sam morao prodavati mountain bikeove; da bih preživio, zastupao sam plinski program za vrijeme plinifikacije Hrvatske; napravio tvornicu aluminijskih radijatora i u njoj zaposlio 80 ljudi”.
Na tome je, kaže, izgubio. Bio je kratko u građevinskom biznisu, radio projekte klimatizacijskih sustava i opreme. “Uvijek se sve vrtjelo oko energetike, stalno sam projektirao izvore energije i njihovo korištenje, od prvih zahtjeva za termičkim solarnim postrojenjima ACI Marina do neovisnih napajanja solarnim fotonaponskim modulima svjetionika na moru, otočnih sustava napajanja telekomunikacijskih odašiljača za nadolazeću mobilnu telefoniju… Ali, ne možeš živjeti od par telekomunikacijskih sustava, a velikih elektrana nije bilo.”
Ponašaj se kao da te gledaju!
S Bukovcem je lako razgovarati o zelenoj tehnologiji, sivoj ekonomiji, crnim budžetima, velikim idejama, malim potezima i ljudima za sitniš. Poslovno pravilo ovog 67-godišnjeg inženjera je da povjerenje uvijek vrijedi više od kratkotrajnog uspjeha. “U poslu se trudi ponašati kao da te drugi stalno gledaju. Jer—gledaju”, vjeruje Bukovac.
Do početka devedesetih je radio u Končaru i to mu je, kaže, dragocjeno iskustvo. Imao je dobro mjesto u istraživačkom institutu i priliku učiti od najboljih. “Da sam najgluplji, naučio bih od te pameti koja je tamo bila koncentrirana.”
Antu Markovića je respektirao, s Antom Milišom raspravljao o budućim tehnologijama, na razvoju prvih plastičnih bojlera radio s Antom Ćurkovićem, kojeg danas mediji zovu “Kralj vjetra”, s prof. Božidarom Frančićem birao najbolju tehnologiju proizvodnje solarnih modula. Dodatno se školovao u Sjedinjenim Državama. Onda su se, početkom devedesetih, počela gasiti radna mjesta pojedinih njegovih kolega. “Nije mi to bilo ugodno, rekao sam da to meni ne treba. Otišao sam.”
Komentari članka
Vezani članci
Pokrenuli su nešto svoje da bi nabolje mijenjali živote drugih
28.07.2026.Dvije potpuno različite poduzetničke ideje, ali ista želja – učiniti svakodnevicu boljom
Kako je obitelj Turkalj iz ruševine stvorila jednu od najnagrađivanijih hrvatskih sirana
28.07.2026.Između Rastoka i Plitvičkih jezera obitelj Turkalj već četvrt stoljeća gradi priču o uspjehu. Od četiri krave do šampionskih sireva, njihovi proizvodi danas osvajaju europske medalje, nalaze put do restorana i škola, a najveći izazov više nije pronaći kup
URA Watches: Od modifikacije Casio satova do proizvodnje u Osijeku
28.07.2026.Fabio Brmež i Lovro Žada u Osijeku modificiraju kultne Casio satove, a uz brend URA Watches proizvode i vlastite zidne satove Wallie
Švicarski Travelnode akvizirao Rentlio. Mišulić: Put do uspjeha preko noći trajao 12 godina
26.07.2026.U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju osnivač Rentlija Marko Mišulić otkriva kako su se odlučili za prodaju, zašto su tako dugo odbijali investitore - i žele li hotelijeri postati 'vibe coderi'.
Gdje caruju metal i teški strojevi: Kako je inženjerka Ljerka preuzela kormilo u tradicionalno muškom poslu
25.07.2026.Dok neka djeca svoje najranije uspomene vežu uz bezbrižne igre u pješčaniku, Ljerka Božičević Jurin, diplomirana inženjerka strojarstva, suvlasnica i voditeljica renomirane automehaničarske radionice, strojne obrade motora i trgovine Božičević, svoje je d
Tag cloud
- 2892 članka imaju tag turizam
- 2729 članka imaju tag hrvatska
- 1518 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 1820 članka imaju tag svijet
- 1406 članka imaju tag ict
- 1584 članka imaju tag poljoprivreda
- 2010 članka imaju tag financije
- 544 članka imaju tag krediti
- 1665 članka imaju tag izvoz
- 1323 članka imaju tag trgovina
- 1363 članka imaju tag industrija
- 1265 članka imaju tag investicije
- 1086 članka imaju tag zapošljavanje
- 1090 članka imaju tag menadžment
- 704 članka imaju tag tehnologija
- 1186 članka imaju tag EU
- 876 članka imaju tag poduzetništvo
- 698 članka imaju tag opg
- 463 članka imaju tag BDP
- 544 članka imaju tag porezi
- 371 članka imaju tag kompanije
- 795 članka imaju tag maloprodaja
- 560 članka imaju tag poticaji
- 711 članka imaju tag marketing
- 409 članka imaju tag potpore
- 524 članka imaju tag hotelijerstvo
- 430 članka imaju tag vlada
- 461 članka imaju tag start up
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 373 članka imaju tag žensko poduzetništvo
- 516 članka imaju tag eu fondovi
- 966 članka imaju tag kriza
- 496 članka imaju tag gospodarstvo
- 533 članka imaju tag obrazovanje
- 438 članka imaju tag osijek
- 498 članka imaju tag prehrambena industrija
- 515 članka imaju tag dzs
- 454 članka imaju tag energetika
- 419 članka imaju tag hnb
- 347 članka imaju tag hgk
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
