Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

14 Ou 2023

Od 1. travnja nove cijene električne energije za dobar dio poduzetnika: 90 tisuća tvrtki će osjetiti ovu mjeru

Izvor: novac.jutarnji.hr · Autor: Vedran Marjanović  

Od 1. travnja nove cijene električne energije za dobar dio poduzetnika: 90 tisuća tvrtki će osjetiti ovu mjeru

Hrvatska energetska regulatorna agencija objavila je novi cjenik električne energije za poduzetništvo u zajamčenoj opskrbi, prema kojem će cijene od 1. travnja pojeftiniti za prosječnih pedesetak posto u odnosu na sadašnje. Riječ je, podsjetimo, o usluzi opskrbe električne energije za tvrtke koje raskinu ugovor s tržišnim opskrbljivačem pa ih je dužna preuzeti HEP Elektra i naplaćivati im struju po cijeni koju odredi HERA.

Prema podacima HERA-e, oko 90 tisuća tvrtki koristilo je krajem 2021. uslugu zajamčene opskrbe strujom. Trenutačna cijena električne energije koju HEP Elektra naplaćuje u zajamčenoj opskrbi u tarifnom sustavu Plavi je 62 centa za kilovatsat, a nova cijena je 28 centi za kilovatsat. Potonja će cijena vrijediti prva dva mjeseca od korištenja usluge zajamčene opskrbe, a nakon toga, prema odluci HERA-e, HEP Elektra diže cijenu, primjerice u Plavoj tarifi na 32 centa za kilovatsat. Takvo je rješenje zakonodavac odredio kako se HEP Elektri ne bi "nabijali" dodatni gubici u slučaju da je cijena zajamčene opskrbe znatno manja od cijene u tržišnoj usluzi. Od 1. travnja snižene su cijene i u ostalim tarifnim modelima zajamčene opskrbe.

Iako zajamčenu opskrbu električnom energijom koristi manji dio tržišta, cijene koje je jučer odredila HERA od značaja su zbog trenda cijena struje u nastupajućim mjesecima na koji upućuje odluka Agencije, kao i zbog pravila da cijena u zajamčenoj opskrbi mora biti manja od tržišne cijene kako se ne bi motiviralo raskidanje ugovora i prelazak kod HEP Elektre. Agencija cijene u zajamčenoj opskrbi određuje na temelju burzovnih cijena električne energije, pa i to govori o trenutačnim odnosima na tržištu. Tako je, primjerice, tijekom 2021. cijena struje u zajamčenoj opskrbi zabilježila strelovit rast s četrdesetak lipa u siječnju na gotovo dvije kune za kilovatsat u prosincu.

Nove cijene za poduzetništvo u zajamčenoj opskrbi vrijede do 30. lipnja ove godine. Agencija svaka tri mjeseca donosi novi cjenik za ovu vrstu usluge zbog promjena na tržištu. U njezinoj odluci nije, u odnosu na prethodnu, mijenjana opskrbna naknada od 4,6 eura mjesečno, koja također ulazi u cijenu koju plaćaju poduzetnici.


Komentari članka

Vezani članci

Solarni boom u Hrvatskoj: 80 posto kapaciteta drži biznis

08.12.2025.

Na mrežu HEP ODS-a priključeno je 38.947 krovnih sunčanih elektrana ukupne snage 1106,962 MW, pri čemu poduzetnici dominiraju nad kućanstvima

S prvim danom 2025. stupile na snagu brojne porezne izmjene

05.01.2025.

Kod turističkog najma, od početka 2025. raste paušalni porez, koji je dosad iznosio po krevetu od 19,91 eura do 199,08 eura. Njegova visina ovisit će o turističkoj razvijenosti općine ili grada, a kretat će se u rasponu od 20 do 300 eura po krevetu.

Najveće grupacije u Hrvatskoj: Vujnovčeva Fortenova preskočila Vujnovčevu energetiku

18.11.2024.

Na rang-listi najvećih konsolidiranih grupacija i samostalnih tvrtki 137 ih je 2023. ostvarilo više od milijardu kuna prihoda, a 15 među njima ulazi u klub eurskih milijardera. Energetske grupacije Pavla Vujnovca zbog unutarnjeg su preustroja i pada cijen

Kako će novi niz Vladinih mjera zagorčati život poduzetnicima od nove godine

08.11.2024.

S novim nametima, ali bez olakšica. S većim troškovima, ali i s novim zadužnicama. Takav novogodišnji dar upakirala je Vlada poduzetnicima za novu godinu koja će, sudeći po mnogim zakonskim izmjenama, donijeti nova povećanja troškova. Porast minimalne pla

Sprema se izgradnja novog bloka nuklearke Krško. Pitali smo HEP kako napreduju razgovori sa Slovencima

04.04.2024.

Nakon što je predsjednik Uprave HEP-a Vice Oršulić iznenadio i domaću i slovensku javnost nedavnom izjavom na konferenciji u Zagrebu da HEP razmišlja o sudjelovanju u izgradnji novog bloka nuklearke u Krškom, te najavio i sastanak o tome, na upit FORBES H

Tag cloud

  1. 2863 članka imaju tag turizam
  2. 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2713 članka imaju tag hrvatska
  4. 1813 članka imaju tag svijet
  5. 1399 članka imaju tag ict
  6. 2005 članka imaju tag financije
  7. 1571 članka imaju tag poljoprivreda
  8. 541 članka imaju tag krediti
  9. 1658 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1345 članka imaju tag industrija
  12. 1251 članka imaju tag investicije
  13. 1080 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1080 članka imaju tag menadžment
  15. 696 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 871 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 691 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 362 članka imaju tag kompanije
  21. 793 članka imaju tag maloprodaja
  22. 556 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 520 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 516 članka imaju tag eu fondovi
  28. 965 članka imaju tag kriza
  29. 537 članka imaju tag porezi
  30. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  31. 365 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  32. 437 članka imaju tag osijek
  33. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  34. 529 članka imaju tag obrazovanje
  35. 452 članka imaju tag start up
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 429 članka imaju tag vlada
  39. 418 članka imaju tag hnb
  40. 346 članka imaju tag hgk