Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

20 Srp 2009

Obnavljaju se poznati vinogradi

Izvor: www.vjesnik.hr · Autor: Jadranka Klisović  

Obnavljaju se poznati vinogradi

Zahvaljujući državi koja je prepoznala vrijednost i važnost vinogradnog područja na Bucavcu kod Primoštena, do 2011. godine tim će se vinogradima vratiti stari sjaj koji su imali šezdesetih godina prošlog stoljeća. Zadnjih nekoliko desetljeća Primoštenci su »okretali leđa« vinovoj lozi i sadili masline, pa je postupno izblijedjela slika s početka tog vinogorja, o čemu svjedoči i fotografija Bucavca koja je desetljećima stajala u predvorju UN-ove zgrade kao simbol ljudskog truda i djela ljudskih ruku.

Projekt revitalizacije Bucavca, koji je pokrenulo Ministarstvo poljoprivrede, stoji oko 11,5 milijuna kuna, a provodi se u suradnji sa Šibensko-kninskom županijom, koja osigurava sadni materijal, Udrugom vinogradara i vinara Primoštena te šibenskom tvrtkom Vinoplod-vinarija, koja se obvezala osigurati repromaterijal. Do 2011. godine sve masline se trebaju izvaditi uz odštetu vlasnicima, a projekt podrazumijeva i sadnju novih čokota vinove loze sorte babić od kojeg se dobiva glasovito crno vino, sanaciju devastiranih suhozida i uređenje poljskih putova.

Ante Gracin, predsjednik Udruge vinogradara i maslinara, zadovoljan je dosadašnjim tijekom projekta koji ide, kako ističe, više nego dobro, o čemu svjedoči izvađenih 360 stabala maslina te još 200 koje su dogovorene za vađenje u ovoj godini nakon što se s njih pobere plod. Vlasnici su za svaku maslinu dobili odštetu od oko 2400 kuna. Do kraja projekta treba izvaditi još 200 stabala maslina. Obveza vlasnika je sadnja babića na oslobođenim površinama škrte zemlje do koje se na Bucavcu dolazi krčenjem.
Od prije tri godine, kada je počela revitalizacija, na Bucavcu je zasađeno oko 35.000 trsova babića pa Bucavac već pruža idiličnu sliku kakva se može vidjeti na starim fotografijama.

Proces revitalizacije Bucavca ujedno je dio projekta kojim se to vinogradno terasasto obrađeno vinogorje nastoji staviti pod visoku Unescovu zaštitu kao zaštićeni kulturni krajolik. U suradnji sa šibenskim konzervatorima, Udruga je prikupila bogatu dokumentaciju koja je prošle godine poslana u Pariz, a sada se radi na nadopuni dokumentacije. Jedan od težih poslova koji je trebalo odraditi svakako je sređivanje imovinsko-pravnih odnosa bez čega ne bi bilo ni zaštitne UN-ove markice koju Bucavac željno iščekuje, a prvi ju je sugerirao parkovni arhitekt Danijel Kiš.

Pomoć državne uprave
Koliko je bilo teško srediti vlasničke odnose na Bucavcu, koji se prostire na 24 hektara površine uz morsku obalu, svjedoči Ante Gracin koji ističe veliku pomoć Ureda državne uprave. Naime, nekadašnje društveno zemljište na Bucavcu je 1948. godine u agrarnoj reformi podijeljeno Primoštencima, međutim, u zemljišnim knjigama vlasništvo je ostalo isto, a Primoštenci su pogubili rješenja o dodjeli zemlje. Zahvaljujući pomoći Ureda državne uprave, pronađena su stara rješenja koja su prošle godine postala pravomoćna, pa su Primoštenci napokon postali posjednici zemlje na Bucavcu, rekao nam je Gracin. Udruga vinogradara i vinara Primoštena ne namjerava stati na revitalizaciji Bucavca, koji je dio državnog projekta, nego planira obnoviti i susjedne površine čije imovinsko stanje također sređuju. Riječ je o predjelu Kruga veličine 1,5 hektara koji je upisan kao vlasništvo crkve iz Rogoznice te drugi lokalitet koji je upisan kao vlasništvo Bratovštine, a proteže se na oko četiri hektara površine.

Uređuju se suhozidi
Paralelno s vađenjem maslina i sadnjom nove loze, na Bucavcu se uređuju stari devastirani suhozidi i grade novi, te se uređuju putovi između parcela. Novi suhozid sagradit će se na predjelu Donja Vlačica. Bit će dug 1,8 kilometara, širok pola metra i visok 1,5 metara. Nakon revitalizacije će uslijediti novi projekt koji će Bucavac uključiti u turističku ponudu toga kraja, a predstavit će ga ovdašnji ljudi. Mladi Primoštenci kao vodiči turistima će pripovijedati priču o »kamenoj čipki« i mukotrpnom radu koji je potreban da bi se od kamena otelo malo zemlje i u nju zasadila loza koja »malo daje, ali puno vridi«. Atrakcija u kamenu, nadopunjena pričom, nema sumnje, pobudit će velik interes.


Komentari članka

Vezani članci

Žito grupa objavila najnovije kotacije: Pogledajte trenutačne otkupne cijene pšenice, ječma i uljarica

12.06.2026.

Donosimo detaljan pregled cijena pšenice, ječma i uljarica po klasama i prijemnim mjestima za ovogodišnji rod, uz ključne uvjete otkupa i obračuna kvalitete.

Neretvanske lubenice stižu na tržište, proizvođači strahuju od albanske konkurencije

11.06.2026.

Maloprodajna cijena lubenica na početku sezone ne bi trebala biti znatno viša od jednog eura po kilogramu ako je otkupna oko pola eura, kaže Željko Bjeliš

Na 37 ha eko pašnjaka Matija Kopić razvija sustav pašne proizvodnje s govedima, pilićima i kokama

08.06.2026.

Cilj nije samo regenerativna poljoprivreda, nego i obnova lokalnih zajednica te povratak ljudi u ruralna područja, kaže Kopić, koji na pašnjaku pokraj Creta Viljevskog uzgaja 40 krava, a u proljetnom ciklusu planira uzgoj oko 4.500 brojlera i oko 900 nesi

Mladi krumpir im je glavni fokus prihoda, cijena mu dostiže 2 eura po kilogramu

08.06.2026.

Obitelj Rogera Lindroosa u Finskoj mladi krumpir uzgaja na 12 hektara, s prosječnim prinosom većim od 10 tona po hektaru. Danas su izvađeni iz zemlje, sutra su već u Helsinkiju

Gotovo 47 milijuna eura za hrvatsku poljoprivredu, kreću novi zajmovi i krediti

03.06.2026.

Ministarstvo poljoprivrede potpisalo je u srijedu sporazume o financiranju za nove financijske instrumente u obliku zajmova/kredita s kapitalnim rabatom u okviru Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike RH 2023. – 2027. godine, kojima će poljop

Tag cloud

  1. 2867 članka imaju tag turizam
  2. 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2715 članka imaju tag hrvatska
  4. 1814 članka imaju tag svijet
  5. 1399 članka imaju tag ict
  6. 1577 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2006 članka imaju tag financije
  8. 541 članka imaju tag krediti
  9. 1658 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1347 članka imaju tag industrija
  12. 1254 članka imaju tag investicije
  13. 1082 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1084 članka imaju tag menadžment
  15. 697 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 872 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 692 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 363 članka imaju tag kompanije
  21. 793 članka imaju tag maloprodaja
  22. 556 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 521 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 454 članka imaju tag start up
  28. 539 članka imaju tag porezi
  29. 516 članka imaju tag eu fondovi
  30. 965 članka imaju tag kriza
  31. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  32. 366 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  33. 531 članka imaju tag obrazovanje
  34. 437 članka imaju tag osijek
  35. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 418 članka imaju tag hnb
  39. 429 članka imaju tag vlada
  40. 346 članka imaju tag hgk