Poduzetnički portal · Članak
17 Stu 2024
Kada i kako noovoosnovana poduzeća mogu koristiti bespovratna sredstva?
Izvor: poduzetnik.biz · Autor: Goran Becker
Pokretanje novog poslovnog pothvata nosi sa sobom brojne izazove, među kojima je financiranje jedan od ključnih. Bespovratna EU sredstva pružaju značajnu priliku za novoosnovana poduzeća, omogućujući im financiranje razvoja inovativnih proizvoda, usluga ili tehnologija.
Koje sve troškove pokrivaju natječaji?
Na nacionalnoj razini, institucije poput Ministarstva gospodarstva i Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih redovito objavljuju natječaje usmjerene prema malim i srednjim poduzećima, uključujući startupe. Ovi natječaji često pokrivaju troškove razvoja, istraživanja i inovacija te potiču digitalnu transformaciju. Iako natječaji pružaju vrijednu potporu, važno je pažljivo proučiti kriterije prihvatljivosti i osigurati da poduzeće zadovoljava sve uvjete.
Novoosnovano poduzeće mora zadovoljiti niz kriterija da bi se moglo prijaviti za dodjelu bespovratnih sredstava. Najvažniji kriteriji uključuju starost poduzeća, broj zaposlenih i djelatnost u koju se ulaže kroz razvoj inovacije. Naime, kako bi se poduzeće smatralo novoosnovanim, u trenutku prijave mora biti službeno registrirano unutar zadnjih 36 ili 60 mjeseci, ovisno o uvjetima pojedinog natječaja. Dodatno, čest uvjet je minimalno jedna zaposlena osoba ili obveza zapošljavanja minimalno jedne osobe po završetku provedbe projekta.
Nadalje, svaki natječaj definira sektore ulaganja prema NKD klasifikaciji koji nisu prihvatljivi za financiranje te je vrlo bitno proučiti informacije o prihvatljivosti Prijavitelja u Uputama za prijavitelje. Dodatno se potiču ulaganja u prioritetnim područjima definiranim Strategijom pametne specijalizacije do 2029. Strategija jasno postavlja prioritete za ulaganja u sektore koji doprinose održivom razvoju, poput zdravstva, energetike, održive hrane i pametnih tehnologija, pružajući poduzećima priliku da sudjeluju u transformaciji gospodarstva.
Objava novih natječaja očekuje se do kraja godine
Važno je napomenuti da vrlo mali broj natječaja omogućava financiranje 100% troškova projekta. Poduzeća obično moraju osigurati vlastito sufinanciranje, koje se najčešće kreće između 15% i 20%. Ovaj udio pokazuje kapacitet poduzeća da podmiri dio troškova prije nego što bespovratna sredstva budu isplaćena.
Ovisno o fazi razvoja koja se financira natječajem, od poduzeća se mogu tražiti i dokazi kojima se dokazuje da je dostignuta određena faza razvoja. Na primjer, u nadolazećem natječaju Inovacije novoosnovanih MSP, bit će potrebno dokazati postojanje prototipa inovativnog proizvoda ili usluge s obzirom na to da se kroz natječaj financiraju više faze razvoja inovacije, od prototipa do komercijalizacije. Cilj natječaja je potaknuti razvoj inovacija, povećati proizvodne kapacitete, upravljanje poduzećem te komercijalizaciju novih ili poboljšanih proizvoda, usluga i tehnologija. Objava natječaja očekuje se do kraja godine, a poduzetnici će se moći prijaviti za potporu u iznosu do 120.000 eura uz intenzitet potpore od 85 %.
Zaključno, bespovratna sredstva predstavljaju izvrsnu priliku za novoosnovana poduzeća koja žele ubrzati svoj rast i razvoj. Međutim, ključno je pažljivo se pripremiti, razumjeti specifične uvjete natječaja te uskladiti projekte s prioritetima financijskih programa kako biste povećali šanse za uspjeh.
Komentari članka
Vezani članci
Kako je Hrvatska izgubila razvojnu utrku započetu prije 22 godine
04.05.2026.Nakon 1. svibnja 2004. i najvećeg proširenja EU većina država tranzicijske Europe ubrzano je rasla. Hrvatska to do danas nije nadoknadila Subota, 1. svibnja 2004. bio je prijelomni dan za Europu. Ulaskom deset država u Europsku uniju stvorena je nova kon
U Crikvenici prezentirane mjere poticanja razvoja poduzetništva
15.04.2026.Prezentacija Programa mjera poticanja razvoja poduzetništva za 2026. godinu te Javnog poziva za dodjelu bespovratnih potpora poduzetnicima održana je nedavno u crikveničkoj Gradskoj vijećnici. Prezentaciji su prisustvovali brojni poduzetnici s područja Gr
EU fondovi neće presušiti, Hrvatskoj čak 19 milijardi eura
04.12.2025.Europska sredstva neće presušiti te će u idućem EU-ovom proračunskom razdoblju za Hrvatsku biti i veća nego sada, rekao je na sjednici Vlade premijer Andrej Plenković.
Dodijeljeno preko 1.700.000 eura za izgradnju poduzetničkog inkubatora u Marčani
04.11.2025.U Komunalnoj palači u Puli, danas je potpisan ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za projekt "Izgradnja zgrade poduzetničkog inkubatora u Marčani", kojim je Općini Marčana, kao dijelu Urbanog područja Pula, dodijeljeno 1.724.103,84 eura bespovratnih s
Nakon fijaska s tvrtkom iz Srbije, najveći projekt na otoku Korčula od osamostaljenja Hrvatske ide dalje
20.08.2025.Najveći projekt na otoku Korčula od osamostaljenja Hrvatske, izgradnja nove luke Polačište nadomak grada Korčule, nakon fijaska s izvođačem radova i raskidom ugovora koji je uslijedio u proljeće, ide dalje. Upravo je završeno javno savjetovanje i uskoro s
Tag cloud
- 2882 članka imaju tag turizam
- 2726 članka imaju tag hrvatska
- 1512 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 1817 članka imaju tag svijet
- 1403 članka imaju tag ict
- 1579 članka imaju tag poljoprivreda
- 2008 članka imaju tag financije
- 543 članka imaju tag krediti
- 1664 članka imaju tag izvoz
- 1323 članka imaju tag trgovina
- 1357 članka imaju tag industrija
- 1262 članka imaju tag investicije
- 1086 članka imaju tag zapošljavanje
- 1086 članka imaju tag menadžment
- 702 članka imaju tag tehnologija
- 1185 članka imaju tag EU
- 874 članka imaju tag poduzetništvo
- 694 članka imaju tag opg
- 462 članka imaju tag BDP
- 369 članka imaju tag kompanije
- 795 članka imaju tag maloprodaja
- 560 članka imaju tag poticaji
- 711 članka imaju tag marketing
- 409 članka imaju tag potpore
- 523 članka imaju tag hotelijerstvo
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 457 članka imaju tag start up
- 541 članka imaju tag porezi
- 370 članka imaju tag žensko poduzetništvo
- 516 članka imaju tag eu fondovi
- 965 članka imaju tag kriza
- 495 članka imaju tag gospodarstvo
- 533 članka imaju tag obrazovanje
- 498 članka imaju tag prehrambena industrija
- 437 članka imaju tag osijek
- 515 članka imaju tag dzs
- 453 članka imaju tag energetika
- 429 članka imaju tag vlada
- 418 članka imaju tag hnb
- 347 članka imaju tag hgk
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
