Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

12 Lip 2024

Još jedna hrvatska franšiza širi poslovanje u svijetu. Evo što želi

Izvor: www.index.hr · Autor: index.hr  

Još jedna hrvatska franšiza širi poslovanje u svijetu. Evo što želi

HRVATSKA je bila među posljednjim zemljama u svijetu po pitanju udjela domaćih franšiza u franšiznoj industriji, ali situacija se značajno promijenila u posljednjih pet godina. Sada imamo nekoliko svjetski uspješnih franšiza.

Novi hrvatski pohod na europsko tržište
Među našim najnovijim franšizama je Koykan, lanac fast-casual restorana, koji se mogu pronaći na nekoliko zagrebačkih lokacija. Posluju od 2012., a sada su se odlučili na širenje centralnom i istočnom Europom, i to upravo pomoću modela franšiziranja. Vode ga Boro Milivojević na mjestu izvršnog direktora te Marko Gnjidić i Domagoj Klarić.

Trenutno pripremaju otvorenje novih restorana u Zagrebu i Splitu, a u procesu je širenje i izvan zemlje. Tako će München i Prag, u kojima će se u prvoj fazi otvoriti ukupno pet lokacija, biti prvi nositelji ove franšize izvan Hrvatske.

"Do 2019. godine hrvatske franšize mogle su se nabrojati na prste jedne ruke, a sada idemo prema broju od 100 hrvatskih brendova koji su franšizni", kaže Andrija Čolak, osnivać Čolak Franchise Consulting Group (CFCG) te franšizni savjetnik koji je surađivao s Koykanom kao konzultant u postupku pripreme franšize i osnivač nekoliko hrvatskih franšiza.

Za razliku od klasičnog poduzetničkog pothvata u kojem 62 posto samostalnih poduzetnika preživi prvu godinu, kod franšizoprimaca taj postotak raste na 97 posto. Dodao je da nakon pet godina na tržištu i dalje opstaje preko 90 posto franšizoprimaca, dok postotak samostalnih poduzetnika pada na 23 posto.

"Suradnja domaćih konzultanata s hands-on iskustvom i domaćih koncepata koji uspješno rezoniraju s tržištem rezultira multipliciranjem poslovanja i na domaćem i na internacionalnom tržištu, što bez franšiznog modela poslovanja za mala i srednja poduzeća iz uslužnog sektora najčešće nije moguće zbog nedostatka kapitala i nepoznavanja stranih tržišta", naveo je ovaj stručnjak za franšize, čija je konzultantska tvrtka s istim ciljem pokrenula i prvu hrvatsku Burzu Franšiza. To je prvi hrvatski portal za izlistavanje franšiza koje se nude za hrvatsko tržište.

Zašto ljudi ulažu u franšize umjesto u vlastite ideje?
Čolak očekuje da će idućih godina broj brendova koji posluju kao franšize narasti za dva ili tri puta.

Ovaj model u svijetu nije novost. Smatra se da su komercijalne franšize, kakve danas poznajemo, nastale još krajem 19. i početkom 20. stoljeća. Neke od suvremenih i poznatijih su gazirano piće Coca-Cola i lanac hotela i odmarališta Hilton. Među našima se ističu Muzej iluzija i Surf'n'Fries.

Muzej iluzija pokrenula su dva Zagrepčana 2015. godine, a danas je njihovu franšizu moguće pronaći na preko 45 lokacija na četiri kontinenta. Surf'n'Fries može se naći u 15 zemalja diljem svijeta. Tu je i Friendly Fire, koji se temelji na inovativnom pristupu gaming kafiću kombinirajući druženje i natjecateljsko gaming iskustvo. Od osnutka 2017. godine proširili su se na više susjednih i europskih zemalja, a od prošle godine posluju i u Meksiku.

No što je to zapravo franšiza i zašto se tako brzo širi?

Riječ je o poslovnom modelu u kojem jedna strana - franšizodavac, daje drugoj strani - franšizoprimcu, pravo da koristi njegov brend, poslovni model i druge intelektualne resurse u zamjenu za određenu naknadu. Franšizoprimac vodi vlastiti posao koristeći sustav i brend franšizodavca, čime dobiva potporu i sigurniji poslovni model te u startu podiže šanse za opstanak na tržištu, prepoznatljivost i povjerenje kupaca.

Koykanov slogan "Stay hungry for more" podjednako zove buduće partnere gladne uspjeha i goste željne priuštive hrane. U njihovim kuhinjama spremaju se zdrave inačice ulične hrane poput burita, gyrosa i veganske Falafel Tahini zdjele. Njihov kulinarski centar testira preko 200 recepata i kontinuirano uvodi nove okuse i koncepte.

Koykan nudi podršku u svim koracima poslovanja
Iz Koykana poručuju da su otvoreni za razgovor sa svim zainteresiranim franšizoprimcima. Upravo su u potrazi za novim lokacijama i franšiznim partnerima u Hrvatskoj, Njemačkoj, Sloveniji, Austriji, ali i drugim europskim zemljama. Cilj im je osigurati uspjeh franšiznih partnera kroz snažan i prepoznatljiv brend, kao i ponuditi visokokvalitetne proizvode i stalnu podršku.

Njihovi budući partneri tako mogu očekivati potporu u razvoju poslovnog plana, odabira i opremanja optimalnih lokacija. Kad je u pitanju franšiza, pazi se na svaki detalj – od kvalitete proizvoda do uređenja interijera. Osim toga, dobit će podršku u obliku edukacije tijekom operativnih djelatnosti i definiranja smjera marketinga.

Velika prednost je i pristup mreži ovlaštenih dobavljača, što osigurava dosljednu kvalitetu i pravovremene isporuke svih potrebnih materijala.

Koykan koristi najnovije standarde za restorane, uključujući cloud-based digitalne alate te hardverska i softverska rješenja za upravljanje poslovanjem. Na otvaranju prvih restorana u Njemačkoj i Austriji surađuju sa StarDevom, priznatim stručnjacima za ovu vrstu poslovanja.


Komentari članka

Vezani članci

Gdje su hoteli i restorani u Europi najskuplji, a gdje najjeftiniji i gdje je Hrvatska na toj listi

05.02.2026.

Bilo da je riječ o francuskim pladnjevima sa sirom ili talijanskim jelima od tjestenine, Europa turistima nudi bogatstvo svjetski poznate gastronomije. Cijene hotela i restorana znatno se razlikuju diljem kontinenta, no pitanje je – gdje vaš novac vrijedi

Obitelj Šanjek u Varaždinu je otvorila prvi fast food u Hrvatskoj! Danas vode jedinstveni restoran specijaliziran za jela od konjetine i ždrebetine

03.02.2026.

U ponudi imamo gulaš od konjskog mesa, bifteke, ramsteke, šnicle, pizze sa salamama od konjskog i ždrebećeg mesa, kaže nam Nikica Šanjek, koji restoran vodi s bratom Ronaldom

Michelinove zvjezdice u Hrvatsku došle preko Rovinja

02.02.2026.

Prvi hrvatski restoran s Michelinovom zvjezdicom od 2017. je rovinjski Monte. Danas 13 restorana ima zvjezdice, a još 74 preporuku

Koji su glavni kriteriji za sve one koji razmišljaju o ulaganju u franšizu

30.01.2026.

Vjerujem da se dobar dio vas već susretao s terminom “franšiza”. Možda ste i sami razmatrali ulaganje u neki franšizni koncept kao alternativni izvor prihoda, kao opciju za promjenu karijere ili ulazak u poduzetništvo. Nadam se da će vam ovaj post pomoći

Yellow Submarine u 2025. ostvario rekordne prihode od 35 milijuna eura

28.01.2026.

Prvi hrvatski lanac craft burger barova bilježi rekordne prihode i EBITDA-u, svi restorani posluju profitabilno, a fokus ostaje na rastu

Tag cloud

  1. 2861 članka imaju tag turizam
  2. 2713 članka imaju tag hrvatska
  3. 1501 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1812 članka imaju tag svijet
  5. 1397 članka imaju tag ict
  6. 2004 članka imaju tag financije
  7. 1570 članka imaju tag poljoprivreda
  8. 541 članka imaju tag krediti
  9. 1658 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1344 članka imaju tag industrija
  12. 1250 članka imaju tag investicije
  13. 1080 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1080 članka imaju tag menadžment
  15. 695 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 871 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 462 članka imaju tag BDP
  19. 687 članka imaju tag opg
  20. 793 članka imaju tag maloprodaja
  21. 556 članka imaju tag poticaji
  22. 361 članka imaju tag kompanije
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 519 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 516 članka imaju tag eu fondovi
  28. 965 članka imaju tag kriza
  29. 536 članka imaju tag porezi
  30. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  31. 438 članka imaju tag osijek
  32. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  33. 529 članka imaju tag obrazovanje
  34. 452 članka imaju tag start up
  35. 513 članka imaju tag dzs
  36. 364 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 418 članka imaju tag hnb
  39. 428 članka imaju tag vlada
  40. 346 članka imaju tag hgk