Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

20 Sij 2016

Jamstva prvoklasni mehanizmi garancije poslovnim bankama

Izvor: www.poslovni.hr · Autor: Darko Bičak  

Jamstva prvoklasni mehanizmi garancije poslovnim bankama

Mladim poduzetnicima garancije u visini 80 posto glavnice kredita, a onim etabliranima do 50 posto.

Mali poduzetnici, posebice ako su još i početnici, imaju velikih problema u svojem poslovanju, a ponajviše s pristupom financiranju. Zbog toga je država, putem specijalizirane Hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije - HAMAG-BICRO, nastoji pomoći poduzetništvu.

Darko Liović, predsjednik Uprave HAMAG-BICRO-a, govorio je na konferenciji Small&Medium Business Forum o aktualnim mogućnostima financiranja početne faze razvoja poduzeća te je tom prilikom istaknuo da se ostvarila njihova intencija da jamstva ove agencije postanu prvoklasni mehanizmi garancije poslovnim bankama koje one rado prihvaćaju. Liović pojašnjava da se kao najuspješniji mehanizam ove agencije pokazao sustav jamstava, kako poduzetnicima početnicima, tako i onim etabliranim. "Do prije nekoliko godina je postala klasifikacija prema kojoj su početnici oni čije tvrtke djeluju na tržištu do dvije godine. Sada smo to povećali na pet godina.

Razlog je što je poduzetnicima moguće dati garancije u visini 80 posto glavnice kredita, a onim etabliranima do maksimalno 50 posto", kazao je Liović. Dodaje da je maksimalni iznos kredita po ovom programu do 10 milijuna kuna u sektorima turizma i prerađivačke industrije, dok je u drugim sektorima maksimalni iznos ograničen na 3,5 milijuna kuna. Program za etablirane poduzetnike omogućuje kredite do čak 18 milijuna kuna, uz 50 posto garancije ove agencije. Postoje i modeli za poljoprivrednike, energetsku obnovu, a radi se i na nekim novim mehanizmima. Liović tvrdi da je vidljiv rast interesa za ova jamstva jer je u 2012. izdano 162 jamstva u vrijednosti od 218 milijuna kuna, a prošla godina je završena s 347 jamstava u vrijednosti 312 milijuna.

"Pokrenuli smo i model izdavanja jamstva poduzetnicima početnicima na temelju pisma namjere i poslovnog plana. Naime, tu se Agencija pojavljuje kao stanoviti konzultant", navodi Liović. Kako je većina novih poduzeća vrlo mala, u HAMAG-BICRO-u su procijenili da bi im trebalo staviti na raspolaganje i mikrokredite koji će se odobravati puno brže od klasičnog financiranja. Radi se o kreditima od 10.000 do 120.000 kuna na rok od pet godina i počekom od šest mjeseci uz kamatu od 0,99 posto.

No, Liović kaže da je ova mjera dala puno manji efekt nego što se očekivalo. U tri godine je za ovu namjenu izdvojeno ukupno svega 10 milijuna kuna. U HAMAG-u procjenjuju da je razlog slaba educiranost poduzetnika o ovoj tematici. Naime, iako se 2013. prijavilo 361 poduzetnik, odobreno je svega 32 kredita u iznosu 2,05 milijuna kuna. Naredne godine je bilo 263 zahtjeva, ali je odobreno 45 kredita. U 2015. je bil 101 zahtjev i 34 odobrena kredita u iznosu 3,7 milijuna kuna. "Princip je da se ovakvi krediti daju za nove ideje, a ne za postojeće koje se sada malo modificiraju", pojašnjava Liović. Za ovu godinu najavio je veću usmjerenost na novac iz EU fondova, javno-privatne izvore financiranja te fondove poduzetničkog kapitala, prije svega Venture Capital Fund.


Komentari članka

Vezani članci

Mlinar ulaže 12 milijuna eura u tvornicu bureka i udvostručuje kapacitet

31.07.2026.

Investicija u Osijeku omogućit će veći izvoz i prati snažan rast potražnje, nakon nedavne dokapitalizacije od 80 milijuna eura.

Zagorje čuva svoje najveće vinsko blago - i pretvara ga u turističku atrakciju

27.07.2026.

U Zagorju je otvoren vinski hotel s 11 soba, modernom kušaonicom, podrumom i prostorom za sastanke, a cijela je priča utemeljena na autohtonim vinskim sortama ove regije kojima je donedavno prijetilo izumiranje. Iza ovog važnog poduzetničkog pothvata, ali

Podravska tvrtka gradi novi pogon i planira nova zapošljavanja

23.07.2026.

Riječ je o tvrtki Dergez iz Podravskih Sesveta kod Đurđevca koja se bavi maloprodajom i pekarstvom. Imaju lanac od 26 trgovina u Podravini te pogon s pekarskim proizvodima.

Davor Paić: Hrvatska brodogradnja ima budućnost

22.07.2026.

O biznisu luksuznih jedrilica i superjahti vrijednih stotine milijuna eura razgovaramo s vlasnikom K.S.P. Solutionsa i A-More Yachtsa. Hrvatska brodogradnja godinama se povezuje sa stečajevima, subvencijama i propuštenim prilikama. Ipak, postoje poduzetni

Osnivači 50+: Zašto su zrelost i iskustvo ključ uspjeha startupa?

21.07.2026.

Istraživanja potvrđuju da su najuspješniji osnivači ljudi u četrdesetima i pedesetima koji već imaju iskustvo vođenja timova i projekata

Tag cloud

  1. 2891 članka imaju tag turizam
  2. 2729 članka imaju tag hrvatska
  3. 1518 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1820 članka imaju tag svijet
  5. 1405 članka imaju tag ict
  6. 1584 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2010 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1323 članka imaju tag trgovina
  11. 1363 članka imaju tag industrija
  12. 1265 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1090 članka imaju tag menadžment
  15. 703 članka imaju tag tehnologija
  16. 1186 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 697 članka imaju tag opg
  19. 463 članka imaju tag BDP
  20. 544 članka imaju tag porezi
  21. 371 članka imaju tag kompanije
  22. 795 članka imaju tag maloprodaja
  23. 560 članka imaju tag poticaji
  24. 711 članka imaju tag marketing
  25. 409 članka imaju tag potpore
  26. 524 članka imaju tag hotelijerstvo
  27. 430 članka imaju tag vlada
  28. 460 članka imaju tag start up
  29. 458 članka imaju tag koronavirus
  30. 373 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  31. 516 članka imaju tag eu fondovi
  32. 966 članka imaju tag kriza
  33. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  34. 533 članka imaju tag obrazovanje
  35. 438 članka imaju tag osijek
  36. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  37. 515 članka imaju tag dzs
  38. 454 članka imaju tag energetika
  39. 419 članka imaju tag hnb
  40. 347 članka imaju tag hgk