Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

09 Ou 2022

Bolest mi je dala ideju za catering jela bez glutena

Izvor: www.glas-slavonije.hr · Autor: Ivana Rab Guljaš  

Bolest mi je dala ideju za catering jela bez glutena

Josipa i muž u Čepinu drže "Loresu", čije su bezglutenske specijalitete kušali i Njujorčani
Josipa Vrdoljak naporno radi i danas, na Dan žena. Čini to većinu dana u godini. Privatnica je, ne može si, kaže, dopustiti predug predah. Sebe naziva "posve običnom ženom", što i jest i nije istina. Nema, dakako, ničeg lošeg u tome da budeš "obična žena", većina nas to jest, no Josipina je životna i poslovna priča u nekim svojim nijansama ipak sve samo ne obična.

- Život me nije mazio. Okolnosti u braku mojih roditelja bile su daleko od idealnih, mama je bila preslaba da se odupre svim životnim teškoćama koje je donosila očeva bolest iako je to pokušavala. Kad sam bila dijete, živjeli smo u Baranji i završili smo u prognaništvu. Otac je otišao u rat. Rano sam postala majka, a onda sam ostala sama s dvije kćeri. Srećom, upoznala sam svog drugog supruga i našla sam sigurnu luku. Nisam od onih koji sjede prekriženih ruku i čekaju da im bolji život padne s neba. Nikad se nisam plašila rada, i danas sa svojim Željkom predano radim od ranog jutra do kasno navečer, on mi je najvaća podrška - otvorena je Josipa.

Imala je u Osijeku trgovinicu s parfemima, no nije mogla opstati u pandemijskim poslovnim uvjetima. Iako je cvjećarica po struci, suprug i ona dogovorili su se da će pokušati živjeti od ugostiteljstva, s obzirom na to da je on u Čepinu imao poslovni prostor te namjene, a i sam je ostao bez posla nakon što je Meggle prestao raditi u Osijeku.

- Možda ste u pravu kada kažete da nisam obična. Naime, malo bi se tko poput mene odlučio svoju bolest na neki način okrenuti u svoju korist. Kako bolujem od celijakije i zbog toga sam morala naučiti kuhati i peći s namirnicama bez glutena, odlučila sam ponuditi takvu hranu u našem cateringu "Loresa" u Čepinu. Kako prostor ne bi bio kontaminiran glutenom, izbacili smo sve posuđe i aparate koji su nekad bili u upotrebi, uredili ga i očistili, kupili novu opremu i krenuli u posao. U pripremi hrane koristimo se deklariranim bezglutenskim namirnicama renomiranih proizvođača i jedinstven smo fast food/catering u Hrvatskoj, koji nudi isključivo bezglutenska jela s roštilja, panirana jela, pizze, plate... Imamo već poprilično velik broj stalnih kupaca, i njihov se broj iz dana u dan povećava - zadovoljna je Josipa.

Vrdoljaci rade u svom poslovnom prostoru jer tako nemaju troškova za najam, no Josipa je sigurna kako bi imali više stalnih kupaca da posluju u Osijeku.

- Već smo se raspitivali za poslovne prostore u gradu, no ispalo je da nam nisu pristupačni. U lokale koje smo gledali trebalo bi dosta uložiti, a čini nam se da sada nisu vremena za ulaganje i zaduživanje. Kod nas u Čepinu nemamo sjedeća mjesta, zbog čega se većina našeg poslovanja oslanja na dostavu. Dakako, puno mi znači kada ljudi dođu u Čepin samo zbog naše hrane. Osječanima smo blizu, no imamo goste iz Đakova, Našica, Vinkovaca, Vukovara, Požege, Slavonskog Broda, Baranje... koji, kad zbog nečeg dođu u Osijek, ne propuštaju doći k nama. Budući da smo jedinstven fast food/catering u Hrvatskoj, u kojem je sva hrana prilagođena osobama koje ne smiju konzumirati gluten, naši su kupci najčešće celijakičari, no dolaze i drugi koji su prepoznali kvalitetu jela i svježinu namirnica. I mi celijakičari volimo fino jesti, ali u restoranima ih nema ili je ponuda ograničena na nekoliko bezglutenskih jela, koja često nisu sigurna jer mnogi ne vode računa o kontaminaciji prostora i opreme glutenom. Zato sam u "Loresi" ugostila i ljude iz Zagreba, Splita i Zadra, iz Ljubljane i Sarajeva, pa čak i iz New Yorka! Većina je njih došla na preporuku naših gostiju ili je o našoj hrani saznala iz grupa na Facebooku koje okupljaju intolerantne na gluten i celijakičare. Veliki mi je kompliment što većina našeg posla počiva na preporukama naših gostiju. To je reklama koja se ničim ne može platiti - zaključuje Josipa, koja će uskoro, u 40. godini, biti trostruka baka.


Komentari članka

Vezani članci

Jelena Ferk: Treba napraviti prvi korak, idealni uvjeti rijetko dolaze

23.04.2026.

Na Liderovoj listi '40 ispod 40' nalazi se i osnivačica brenda Bioandina kojoj je cilj izgraditi prepoznatljiv, dugoročno održiv brend

"U mojim žilama ne teče krv, nego zelje": Priča Marije Cafuk u kojoj će se mnogi pronaći

22.04.2026.

OPG Jurice Cafuka već četiri generacije živi isključivo od zemlje. Poznati su po proizvodnji varaždinskog zelja, ali i krumpira te bučinog ulja. Kako izgleda njihov dan i organizacija posla, ispričala nam je Marija Cafuk.

Snježana Köpruner: Uspjeh smo zamijenili prodajom djedovine i neradom

22.04.2026.

Gošća emisije Nedjeljom u 2 je Snježana Köprüner, poduzetnica koja u Travniku i Prozoru-Rami vodi proizvodnju preciznih strojeva s oko 700 zaposlenih. Odrasla u Zadru i poslovno formirana u Njemačkoj, danas bez zadrške upozorava na opasnost ekonomije koja

Kristijan Salijević: Od studentskog hobija do globalnog biznisa

22.04.2026.

Osnivač GameBoosta o putu od džeparca do ozbiljne investicije i ambiciji da iz Hrvatske izgradi globalni gaming brend

Od IT industrije do obiteljskog biznisa s domaćim likerima. Ovako je izgledao šaroliki poduzetnički put Kristine Ćurić - Uplift

22.04.2026.

Kristina Ćurić, vlasnica obrta Bumbarovih pet i brenda Boombar familia, već više od petnaest godina gradi priču o domaćim voćnim likerima u Zagrebu. Iako je po struci prvostupnica ekonomije, a prije ulaska u poduzetništvo je radila u IT industriji, vrlo j

Tag cloud

  1. 2850 članka imaju tag turizam
  2. 2706 članka imaju tag hrvatska
  3. 1808 članka imaju tag svijet
  4. 1486 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 2003 članka imaju tag financije
  6. 1565 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 1651 članka imaju tag izvoz
  8. 1320 članka imaju tag trgovina
  9. 1388 članka imaju tag ict
  10. 1334 članka imaju tag industrija
  11. 1244 članka imaju tag investicije
  12. 1079 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1074 članka imaju tag menadžment
  14. 1182 članka imaju tag EU
  15. 869 članka imaju tag poduzetništvo
  16. 685 članka imaju tag opg
  17. 793 članka imaju tag maloprodaja
  18. 556 članka imaju tag poticaji
  19. 691 članka imaju tag tehnologija
  20. 709 članka imaju tag marketing
  21. 406 članka imaju tag potpore
  22. 517 članka imaju tag hotelijerstvo
  23. 458 članka imaju tag koronavirus
  24. 965 članka imaju tag kriza
  25. 515 članka imaju tag eu fondovi
  26. 536 članka imaju tag porezi
  27. 491 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  29. 529 članka imaju tag obrazovanje
  30. 438 članka imaju tag osijek
  31. 448 članka imaju tag start up
  32. 541 članka imaju tag krediti
  33. 511 članka imaju tag dzs
  34. 452 članka imaju tag energetika
  35. 461 članka imaju tag BDP
  36. 418 članka imaju tag hnb
  37. 426 članka imaju tag vlada
  38. 345 članka imaju tag hgk
  39. 360 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  40. 440 članka imaju tag banke