Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

10 Ou 2022

Za prenamjenu Energane u inkubator za kreativne tehnologije i IT industriju 46,3 mil. kuna

Izvor: www.novilist.hr · Autor: Damir Cupać  

Za prenamjenu Energane u inkubator za kreativne tehnologije i IT industriju 46,3 mil. kuna

Rijeka se ovim projektom opredijelila za ulaganje u razvoj IT i kreativnih industrija čije se prednosti, među ostalim, očituju u broju radnih mjesta koja generiraju i iznadprosječnim plaćama, ističe gradonačelnik

Gradonačelnik Rijeke Marko Filipović i predstavnik izvođača radova – zajednice ponuditelja Lavčević d.d. i Lavčević-inženjering d.o.o. Stipe Gulić potpisali su ugovor o izvođenju građevinskih radova na rekonstrukciji i prenamjeni zgrade Energane u inkubator za kreativne tehnologije i IT industriju. Projekt je vrijedan 46,3 milijuna kuna, od čega je oko 34 milijuna kuna bespovratnih europskih sredstava.

Finiš projekta

Gradonačelnik Filipović naglasio je da je potpisivanje ugovora finiš projekta koji se dugo najavljivao, a do kašnjenja je došlo i zbog složenosti provođenja postupka javne nabave. Radovi bi trebali biti gotovi do srpnja sljedeće godine.

– Krećemo u građenje i dobivamo prostor Energane za potrebe IT zajednice i kreativne industrije. Rijeka je prepoznata kao grad koji je najspremniji za digitalnu transformaciju i tranziciju. Nastojat ćemo Rijeku približiti poduzetnicima, a najbolji način za to je realizacija ovog projekta. Nova industrija nam treba i ulažemo velika sredstva kako bi bili prepoznatljivi na hrvatskoj poduzetničkoj karti i šire.

Projekt Energane realizirat će se u zoni koja treba revitalizaciju za koju postoje urbanističko-planske pretpostavke. Glavni cilj EU projekta Energana – Inkubator za kreativne tehnologije i IT industriju je jačanje konkurentnosti i poticanje rasta i razvoja novoosnovanih i postojećih malih i srednjih poduzeća u informatičko-tehnološkom sektoru i kreativnim tehnologijama na području Urbane aglomeracije Rijeka, kroz suvremenu poduzetničku infrastrukturu koja uključuje inkubaciju i umrežavanje poduzetnika u ciljanim industrijama, poručio je gradonačelnik Filipović.

Inkubator podijeljen u tri tematska područja

Budući prostor Inkubatora Energana imat će i 24 uredska prostora, odnosno inkubacijske jedinice za poduzetnike, učionice, sobe za razgovor i sale za sastanke, multifunkcionalnu dvoranu, coworking prostor te druge funkcionalne i logističke sadržaje neophodne za učinkovit rad i ugodan boravak korisnika u inkubatoru. Podrška korisnicima pružat će se u tri glavna tematska područja: umjetna inteligencija (AI) i Internet stvari (Internet of Things – IoT), razvoj računalnih igara te foto i videoprodukcija.
U prostoru Energane bit će smješten i Data Centar, podatkovni centar koji će nuditi usluge pohrane podataka korisnicima inkubatora, kao i zainteresiranim gospodarskim subjektima.

On je pojasnio da je energana primarno namijenjena poduzetnicima početnicima i poduzetnicima u fazi rasta u IT i kreativnim industrijama te povezanim područjima, zatim startupovima proizašlima iz programa Startup inkubatora, no aktivnosti inkubatora orijentirane su i na studente, učenike srednjih škola, umjetnike, ustanove iz područja obrazovanja i kulture te znanstvene i visokoškolske institucije. Korisnici Energane će kroz integrirane aktivnosti dobiti podršku u razvoju novih proizvoda i usluga, umrežavanju, internacionalizaciji i traženju izvora financiranja. Rekonstrukcijom zgrade Energane u bivšoj riječkoj Tvornici papira bit će uređeno više od 2.700 “kvadrata” iskoristive površine na tri etaže.

Veća konkurentnost

– Inkubator će korisnicima pružati usluge inkubacije koje podrazumijevaju osiguranje radnog prostora i opreme, prateću infrastrukturu, mentorstva, umrežavanje i međunarodnu suradnju, edukacijske usluge i aktivnosti u vidu organizacije radionica, seminara, treninga, konferencija, meetup-ova i panela, najam prostora i opreme, savjetodavne usluge na tržištu poput izrade poslovnih planova, analiza, studija, i podrške kod prijave EU projekata, usluge podrške internacionalizaciji odnosno program akceleracije, promotivne aktivnosti, istraživanje stranih tržišta, organizacija B2B programa i sajmova, kao i pravne usluge. Energana će se u budućnosti pozicionirati kao inovacijski Hub – centar za razvoj i demonstraciju proizvoda i usluga baziranih na IT i kreativnim tehnologijama, što će utjecati na porast konkurentnosti subjekata lokalnog gospodarstva, pojašnjavaju u Odjelu gradske uprave za poduzetništvo.

Industrije budućnosti

– Rijeka se kroz izgradnju Inkubatora Energana opredijelila za ulaganje u razvoj IT i kreativnih industrija, koje su prepoznate kao industrije budućnosti, a čije se prednosti očituju u broju radnih mjesta koja generiraju iznadprosječnim plaćama, pozitivnom doprinosu društvenom brutoproizvodu te visokoj razini tehnoloških kompetencija i razvojno-istraživačkog potencijala, zaključio je gradonačelnik Filipović.
Zadovoljstvo realizacijom projekta Energane izrazio je predsjednik IT zajednice Rijeka Rene Brakus koji je uvjeren da on znači dodatni poticaj razvoju kreativnih tehnologija i IT industrije.


Komentari članka

Vezani članci

Hrvatska Probotica cilja europski obrambeni boom s AI robotima

03.08.2026.

Startup razvija autonomne robotske platforme za obranu, energetiku i logistiku te želi iskoristiti europska ulaganja u vojnu industriju.

Mlinar ulaže 12 milijuna eura u tvornicu bureka i udvostručuje kapacitet

31.07.2026.

Investicija u Osijeku omogućit će veći izvoz i prati snažan rast potražnje, nakon nedavne dokapitalizacije od 80 milijuna eura.

Zagorje čuva svoje najveće vinsko blago - i pretvara ga u turističku atrakciju

27.07.2026.

U Zagorju je otvoren vinski hotel s 11 soba, modernom kušaonicom, podrumom i prostorom za sastanke, a cijela je priča utemeljena na autohtonim vinskim sortama ove regije kojima je donedavno prijetilo izumiranje. Iza ovog važnog poduzetničkog pothvata, ali

Podravska tvrtka gradi novi pogon i planira nova zapošljavanja

23.07.2026.

Riječ je o tvrtki Dergez iz Podravskih Sesveta kod Đurđevca koja se bavi maloprodajom i pekarstvom. Imaju lanac od 26 trgovina u Podravini te pogon s pekarskim proizvodima.

Hrvatski Shoutem dobio milijun dolara od NHL zvijezde i kreće u preuzimanje američkog konkurenta

22.07.2026.

Shoutem, hrvatsko-američka platforma za izradu mobilnih aplikacija, ulazi u novu fazu rasta. Nakon vlasničke transakcije, nove investicije i planiranog preuzimanja američkog konkurenta, tvrtka još snažnije okreće fokus prema SAD-u, ali razvoj proizvoda i

Tag cloud

  1. 2892 članka imaju tag turizam
  2. 2729 članka imaju tag hrvatska
  3. 1518 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1820 članka imaju tag svijet
  5. 1406 članka imaju tag ict
  6. 1584 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2010 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1323 članka imaju tag trgovina
  11. 1363 članka imaju tag industrija
  12. 1265 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1090 članka imaju tag menadžment
  15. 704 članka imaju tag tehnologija
  16. 1186 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 698 članka imaju tag opg
  19. 463 članka imaju tag BDP
  20. 544 članka imaju tag porezi
  21. 371 članka imaju tag kompanije
  22. 795 članka imaju tag maloprodaja
  23. 560 članka imaju tag poticaji
  24. 711 članka imaju tag marketing
  25. 409 članka imaju tag potpore
  26. 524 članka imaju tag hotelijerstvo
  27. 430 članka imaju tag vlada
  28. 461 članka imaju tag start up
  29. 458 članka imaju tag koronavirus
  30. 373 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  31. 516 članka imaju tag eu fondovi
  32. 966 članka imaju tag kriza
  33. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  34. 533 članka imaju tag obrazovanje
  35. 438 članka imaju tag osijek
  36. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  37. 515 članka imaju tag dzs
  38. 454 članka imaju tag energetika
  39. 419 članka imaju tag hnb
  40. 347 članka imaju tag hgk