Poduzetnički portal · Članak
19 Velj 2026
Veliki proizvođači automobila odustaju od električne strategije
Izvor: lidermedia.hr · Autor: Luka Kasalo
Preokret u planovima vezanim uz električna vozila doveo je do gubitaka od najmanje 65 milijardi dolara za globalnu automobilsku industriju u protekloj godini, dok su izvršni direktori upozorili da slijedi još teških odluka u prilagodbi strategija, prenosi Financial Times. Također, mnogi proizvođači baterija za električna vozila prelaze na AI industriju, što pokazuje da se tržište električnih vozila nalazi na svojevrsnoj prekretnici.
Proizvođači automobila bili su prisiljeni preoblikovati svoje planove za električna vozila (EV) i ulaganja nakon radikalnog zaokreta u klimatskoj politici u SAD-u, pri čemu su najviše pogođene tvrtke koje su najviše odmaknule od benzinskih motora.
Ovog mjeseca Stellantis je evidentirao trošak od 26 milijardi dolara kako bi ukinuo neke potpuno električne modele i ponovno uveo popularni 5,7-litreni 'Hemi' V8 motor u SAD-u. Također je nedavno odlučio ponovno ponuditi dizelske motore za nekoliko europskih modela. Ovaj otpis potaknuo je rasprodaju dionica, čime je tržišna vrijednost kompanije smanjena za oko 6 milijardi dolara.Vlasnik marki Peugeot, Fiat i Jeep prethodno je postavio cilj da električna vozila do 2030. čine cjelokupnu prodaju osobnih vozila u Europi te polovicu ukupne prodaje u SAD-u.
Ukidanje poticaja za električna vozila u SAD-u i odlučnost predsjednika Donalda Trumpa da dodatno ublaži regulative o emisijama vozila znače da rukovoditelji industrije sada očekuju da će EV vozila činiti samo pet posto američkog tržišta novih vozila u nadolazećim godinama, otprilike polovicu trenutačne razine.
Konkurentski Ford nedavno je objavio otpis od 19,5 milijardi dolara nakon što je otkazao električni pick-up F-150, dok su Volkswagen, Volvo i Polestar također pretrpjeli gubitke vezane uz svoje EV programe tijekom protekle godine.
Osim opsežnih regulatornih promjena u SAD-u, analitičar tvrtke Bernstein Stephen Reitman rekao je da su Stellantis i drugi proizvođači zanemarili potrošače dok su pokušavali ponoviti rani uspjeh Tesle, koji je revolucionirao tržište električnih vozila u SAD-u. Njihov propust bio je u tome što nisu ponudili vozila koja su zadovoljila očekivanja vozača u pogledu cijene i dosega, dok je infrastruktura za punjenje također bila nedostatna.
U međuvremenu je i Tesla zabilježila značajan pad prodaje električnih vozila zbog konkurencije kineskih rivala i negativnih reakcija na politički aktivizam Elon Musk, što je potaknulo kompaniju da prekine proizvodnju svojih luksuznih modela Model S i X.
Analitičari upozoravaju da bi Stellantis mogao imati dodatne otpise u budućnosti dok nastoji povećati svoj tržišni udio u SAD-u s obnovljenim fokusom na hibridne i benzinske modele.
- Mogućnost dodatnih jednokratnih troškova, uz nepoznate implikacije na novčani tok, daje nam razlog za oprez - napisao je Michael Tyndall, viši globalni analitičar za automobilsku industriju u HSBC, u izvješću ovog mjeseca.
Honda, jedini japanski proizvođač koji je najavio prestanak proizvodnje benzinskih i dizelskih vozila do 2040., ovog je tjedna prognozirao godišnje gubitke od 4,5 milijardi dolara povezane s EV modelima, uključujući 1,9 milijardi dolara otpisa. Kompanija je upozorila ulagače da bi moglo biti dodatnih troškova dok preispituje svoju EV strategiju i pregovara o prekidu EV partnerstva u SAD-u s General Motors, koji je sam otpisao 7,6 milijardi dolara na svojim EV operacijama.
- Tržište električnih vozila dramatično se mijenja. Moramo pratiti trendove prodaje i, ako bude potrebno, poduzeti dodatne mjere - rekao je izvršni potpredsjednik Honde Noriya Kaihara.
Izvršna direktorica GM-a Mary Barra izjavila je da njihov 'krajnji cilj' i dalje ostaju električna vozila, pridruživši se drugim proizvođačima koji su obećali nastaviti dugoročna ulaganja u prijelaz s motora s unutarnjim izgaranjem.
Kako se tempo električne tranzicije razilazi na ključnim tržištima SAD-a i Kine, proizvođačima automobila postajat će sve skuplje nuditi širok raspon modela, od električnih i hibridnih do benzinskih vozila.
Direktor Forda Jim Farley prošlog je tjedna rekao ulagačima da je globalno regulatorno okruženje 'nepoznanica' dok kompanija usavršava svoju strategiju i ulaganja.
- Diljem svijeta postoji dovoljno izbora u području elektrifikacije da možemo birati prema preferencijama kupaca i osmisliti pravu strategiju, ne samo u SAD-u, nego i globalno - dodao je.
Komentari članka
Vezani članci
MMF blago snizio prognozu rasta hrvatskog gospodarstva, očekuje veću inflaciju
15.04.2026.Hrvatsko gospodarstvo porast će ove godine za 2,6 posto, nešto slabije no što su pokazivale dosadašnje prognoze, objavio je u utorak Međunarodni monetarni fond (MMF), dok bi manjak u bilanci plaćanja trebao biti znatno veći.
Stjepan Šafran kao hrvatska studija slučaja kapitalizma
14.04.2026.Američki profesori pretvorili su biografiju vječnog predsjednika HOK-a u znanstveni rad o tranziciji. Otkrivamo kako se 1960-ih varao sustav da bi se zaposlilo više od pet radnika
Kako je Končar po Markovićevom zakonu zakoračio prema modernoj kompaniji
14.04.2026.Prvo 'složeno poduzeće' u SFRJ osnovano 11. travnja 1989. naznačilo je kraj samoupravne ere i najavilo poslovanje na tržišnim principima Dana 11. travnja 1989. potpisan je samoupravni sporazum kojim je Rade Končar postao prvo složeno poduzeće u Jugoslavi
Rimac i BMW razvili baterije za novi i7, proizvodnja u Zagrebu
13.04.2026.U Rimčevom kampusu razvija se i proizvodi baterijski sustav za novi BMW i7, uz širenje kapaciteta i zapošljavanje više od 100 ljudi
Nikad više milijunaša: 10 posto u Hrvatskoj drži pola imovine
07.04.2026.Uz rekordno bogatstvo u svijetu i Hrvatskoj, razvija se cijeli ekosustav usluga za HNWI klijente, od investicijskih savjeta do pravnih i concierge usluga
Tag cloud
- 2847 članka imaju tag turizam
- 2698 članka imaju tag hrvatska
- 1805 članka imaju tag svijet
- 1484 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 2002 članka imaju tag financije
- 1560 članka imaju tag poljoprivreda
- 1649 članka imaju tag izvoz
- 1320 članka imaju tag trgovina
- 1387 članka imaju tag ict
- 1329 članka imaju tag industrija
- 1243 članka imaju tag investicije
- 1079 članka imaju tag zapošljavanje
- 1071 članka imaju tag menadžment
- 1181 članka imaju tag EU
- 868 članka imaju tag poduzetništvo
- 684 članka imaju tag opg
- 793 članka imaju tag maloprodaja
- 556 članka imaju tag poticaji
- 690 članka imaju tag tehnologija
- 709 članka imaju tag marketing
- 406 članka imaju tag potpore
- 517 članka imaju tag hotelijerstvo
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 965 članka imaju tag kriza
- 515 članka imaju tag eu fondovi
- 536 članka imaju tag porezi
- 490 članka imaju tag gospodarstvo
- 529 članka imaju tag obrazovanje
- 497 članka imaju tag prehrambena industrija
- 437 članka imaju tag osijek
- 448 članka imaju tag start up
- 541 članka imaju tag krediti
- 510 članka imaju tag dzs
- 452 članka imaju tag energetika
- 461 članka imaju tag BDP
- 418 članka imaju tag hnb
- 426 članka imaju tag vlada
- 345 članka imaju tag hgk
- 356 članka imaju tag žensko poduzetništvo
- 440 članka imaju tag banke
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
