Poduzetnički portal · Članak
Ovo je naš najnoviji brod, i to za Mljet, jedan od najljepših kutaka Jadrana, ističe s ponosom Damir Kralj, direktor Adriatic Workboatsa, brodogradilišta koje su otvorili Estonci, i to ne uz jadransku obalu, već u - Varaždinu. Dok je velika većina naših jadranskih brodogradilišta u problemima i traže dobrog gospodara, malo varaždinsko brodogradilište uspjelo ga je prije godinu dana naći u - Estoniji. Da je odabir ulagača bio dobar, potvrđuje sedam isporučenih radnih brodova prosječne cijene oko 350 tisuća eura, odnosno plovila za radne namjene duljine do 12 metara za čiju je izgradnju jedino specijalizirano i licencirano u Hrvatskoj u kategoriji malih brodogradilišta.
'Uz brod za Mljet, šest smo isporučili carini. Naši brodovi su sve traženiji zbog svojih osobina. Čitav zapadni svijet prešao je na radne brodove na oplemenjenom aluminiju koji uvozimo iz Njemačke i Norveške. Naime, laganiji su u odnosu na one od poliestera koji je 40 posto teži. Kad imate lakše plovilo, to znači da s istim motorom postižete veće brzine ili pak trebate manji motor koji manje košta, manje troši goriva i ima jeftinije dijelove. Uz to, poliester ima ograničen vijek trajanja, dok aluminijske američka obalna straža koristi 35 godina', pojašnjava direktor Adriatic Workboats.
Iako je vrstan financijaš s dugogodišnjim bankarskim iskustvom, Kralj se zadnjih godina jednako uspješno snašao i u maloj brodogradnji. Radio je za nekoliko brodograditeljskih tvrtki za koje je dogovorio niz poslova, a među pionirima je brodogradnje od aluminija u Hrvatskoj. 'U zadnje četiri godine dobio sam na natječajima tri broda za hrvatsku policiju koja su napravljena u Hrvatskoj, dok dva broda od 15 i 28 metara još se grade u Baltic Workboats. Tome treba dodati i dvadeset brodova za rumunjsku policiju, zatim šest za carinu, a dobili smo i gradnju brodova za obalnu stražu u Bangladešu', otkriva Kralj.
Ocijenivši da nije primjereno nagrađen za poslovne uspjehe u poduzećima u kojima je radio, krajem 2010. godine odlučio je potražiti stranog ulagača s kojim bi pokrenuo malo brodogradilište. 'Potencijalne ulagače tražio sam na internetu. Našao sam ih u Estoniji i poslao sam im svoju poslovnu zamisao, odnosno dopis, a odgovor sam dobio za tri dana. Zapravo, odmah je u Zagreb na pregovore došao šef prodaje Baltic Workboats, koja je do sada izgradila 120 aluminijskih brodova, što nam osigurava know-how', veli direktor Adriatic Workboatsa koji upošljava dvadesetak ljudi i nekoliko kooperanata.
Iako je od početka rada tvrtke prošlo nešto više od godinu dana, posao se dobro razvija, pa Kralj ne misli napustiti Adriatic Workboats. 'Razlog tome je i poticajan ugovor s vlasnicima iz Estonije. Naime, kroz bonus mogu postati suvlasnik', veli direktor malog varaždinskog brodogradilišta koje posluje u prostorima gdje je nekada bio trgovački lanac Neckermann, a uskoro se seli u halu na zemljištu od 7.000 kvadrata, za što će uzeti kredit čija će rata biti manja od najamnine.
Komentari članka
Vezani članci
Ericsson Nikola Tesla: Rast prihoda i dobiti, veći fokus na obranu
29.07.2026.Dodatne poslovne prilike razvijaju u području sustava za kritične zadaće suradnjom s hrvatskim tehnološkim i znanstvenim institucijama, uz snažnije pozicioniranje u obrani i nacionalnoj sigurnosti.
Gotovo svi kod kuće imamo njihov proizvod: Kako je njemački gigant završio na rubu propasti
27.07.2026.Jedan od najpoznatijih europskih proizvođača baterija, njemačka Varta, zatražio je otvaranje stečajnog postupka u vlastitoj režiji. Dok vjerovnici razmatraju izdvajanje najprofitabilnijeg dijela poslovanja, stručnjaci upozoravaju da bi slom tvrtke mogao i
AD Plastik povećao profitabilnost i smanjio dug za 7,22 milijuna eura
27.07.2026.Neto dobit AD Plastik Grupe iznosila je u prvom polugodištu 7,58 milijuna eura što je 1,6 posto više nego u istom razdoblju lani, dok su poslovni prihodi porasli za 1,9 posto, na 76,6 milijuna eura, pokazuje financijsko izvješće te solinske kompanije za p
Podravska tvrtka gradi novi pogon i planira nova zapošljavanja
23.07.2026.Riječ je o tvrtki Dergez iz Podravskih Sesveta kod Đurđevca koja se bavi maloprodajom i pekarstvom. Imaju lanac od 26 trgovina u Podravini te pogon s pekarskim proizvodima.
Davor Paić: Hrvatska brodogradnja ima budućnost
22.07.2026.O biznisu luksuznih jedrilica i superjahti vrijednih stotine milijuna eura razgovaramo s vlasnikom K.S.P. Solutionsa i A-More Yachtsa. Hrvatska brodogradnja godinama se povezuje sa stečajevima, subvencijama i propuštenim prilikama. Ipak, postoje poduzetni
Tag cloud
- 2891 članka imaju tag turizam
- 2729 članka imaju tag hrvatska
- 1518 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 1820 članka imaju tag svijet
- 1405 članka imaju tag ict
- 1584 članka imaju tag poljoprivreda
- 2010 članka imaju tag financije
- 544 članka imaju tag krediti
- 1665 članka imaju tag izvoz
- 1323 članka imaju tag trgovina
- 1363 članka imaju tag industrija
- 1265 članka imaju tag investicije
- 1086 članka imaju tag zapošljavanje
- 1090 članka imaju tag menadžment
- 703 članka imaju tag tehnologija
- 1186 članka imaju tag EU
- 876 članka imaju tag poduzetništvo
- 697 članka imaju tag opg
- 463 članka imaju tag BDP
- 544 članka imaju tag porezi
- 371 članka imaju tag kompanije
- 795 članka imaju tag maloprodaja
- 560 članka imaju tag poticaji
- 711 članka imaju tag marketing
- 409 članka imaju tag potpore
- 524 članka imaju tag hotelijerstvo
- 430 članka imaju tag vlada
- 460 članka imaju tag start up
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 373 članka imaju tag žensko poduzetništvo
- 516 članka imaju tag eu fondovi
- 966 članka imaju tag kriza
- 496 članka imaju tag gospodarstvo
- 533 članka imaju tag obrazovanje
- 438 članka imaju tag osijek
- 498 članka imaju tag prehrambena industrija
- 515 članka imaju tag dzs
- 454 članka imaju tag energetika
- 419 članka imaju tag hnb
- 347 članka imaju tag hgk
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
