Poduzetnički portal · Članak
08 Kol 2017
U Zadru uskoro kreće proizvodnja elemenata za vozila nove generacije koje rade Mercedes, Audi i BMW
Izvor: www.jutarnji.hr · Autor: Jozo Vrdoljak/Privredni vjesnik
Zadarsko područje uskoro će dobiti novu tvornicu dijelova koji će se ugrađivati u vozila nove generacije. Partneri u projektu Željku Uzelcu, vlasniku projektne tvrtke Kotar superior consulting, su dobavljači i proizvođači autodijelova.
Riječ je o njemačkoj podružnici belgijske globalne kompanije Wabco, i talijanskoj podružnici francuske kompanije Valeo. Oba partnera, su, dakle, globalne kompanije koje podržavaju autoindustriju, odnosno veliki dobavljači proizvođača automobila kao što su Mercedes, Audi, BMW… Te kompanije imaju stotine tvornica u svijetu, istraživačke razvojne centre u kojima su stalno novi projekti i rade se novi proizvodi po zahtjevu krajnjeg kupca.
Željko Uzelac je inače u poslovnim krugovima poznat kao osnivač, suvlasnik i dugogodišnji direktor LTH Metalni lijev iz Benkovca, koji je početkom milenija napravio veliki iskorak i postao vrlo stabilna i uspješna proizvodno-izvozna tvrtka.
Ozbiljnost
Uzelac otkriva kako je od odlaska u mirovinu s mjesta direktora LTH Metalni lijev iz Benkovca, pogona u kojem su se proizvode lijevani elementi za autoindustriju, u kontaktu s partnerima. Naglašava kako su to ozbiljni partneri, a sama činjenica da imaju toliko tvornica širom svijeta dovoljno govori o njihovoj ozbiljnosti.
Prema Uzelčevim riječima, radi se o novoj i greenfield investiciji vrijednoj ukupno 12 milijuna eura.
- Partneri posluju s puno tvrtki i rade za njih razvojne programe. Sama zgrada stoji oko tri milijuna eura. U njoj planiramo ugraditi osam strojeva vrijednih oko sedam milijuna, a radilo bi otprilike 20 radnika. Osigurao sam dvije lokacije gdje bi se gradio pogon. Jedna je u Murvici u industrijskoj zoni, a druga je u Benkovcu. Već na jesen bi se trebalo odlučiti gdje će se graditi pogon, a nakon toga kreće operativna realizacija investicije. Sve bi trebalo ići vrlo brzo tako da pokusnu proizvodnju očekujem u jesen 2018., a ozbiljna proizvodnja bi trebala biti uhodana do početka 2019. - ističe Željko Uzelac.
3D tehnologija
Proizvodni pogon imat će površinu 3000 četvornih metara te najnovije i najmodernije strojeve, kaže Uzelac.
- Radi se i strojevima koji proizvode dijelove 3D tehnologijom. Dijelovi proizvedeni 3D tehnologijom su nekada bili mašta, a sada su postali svakodnevica. U novom pogonu bi proizvodili i kalupe koje bi naši partneri koristili u drugim svojim pogonima. Proizvodit će se dijelovi za elektromotore za vozila na električni pogon - pojašnjava Uzelac.
Sigurna zarada
Uzelac kaže da istraživačko-razvojni centri kakve imaju veliki proizvođači automobila već sada imaju riješen problem proizvodnje vozila i na električni pogon, na pogon na vodik, hibridni pogon…
- Organizacije subjekata u metalskoj struci su moja specijalnost i u tome imam veliko iskustvo. Morate racionalno raditi islušati inozemnog poslovnog partnera i tada ćete sigurno i zaraditi - pojašnjava Uzelac.
Ono što ga zabrinjava jest nedostatak kvalitetnih radnika u metalskoj struci. Međutim, uvjeren je da će on bez problema naći dovoljan broj radnika. - U Zadru je još uvijek dobra srednja škola iz koje izlaze odlični kadrovi metalske struke - zaključuje Uzelac.
Želimo privući i filmske projekte
Željko Uzelac je član upravnog vijeća ustanove INOVAcija, koju je osnovala Zadarska županija. Zadužen je za metalsku struku.
“Projekti koje smo započeli su u dobrom dijelu prošli razne natječaje za povlačenje sredstava iz EU fondova. Odobrena su nam sredstva za izgradnju i opremanje Centra novih tehnologija koji će biti smješten u poslovnoj zoni Poličnik. Centar novih tehnologija je u stvari centar kompetencija i specijalni poslovni inkubator za metaloprerađivačku industriju, gdje će se educirati radnici iz metalske struke. U projekt su uključena tvrtke HsTec, LTH Metalni lijev iz Benkovca, znanstvene i potporne institucije.
Radi se o razvoju novih tehnologija i inovacija te edukaciji i primjenjivom školovanju novih kadrova usmjerenih istraživanju i razvoju”, pojašnjava Željko Uzelac. U Centru novih tehnologija smjestit će se kreativne industrije, Plavo-zeleni centar...
U sklopu ustanove INOVAcija djeluje Filmski ured Zadar, kojem je cilj privlačenje filmskih projekata na područje Zadarske županije.
Kvačila Valea ugrađena su u svaki drugi europski automobil
Jedan od najvećih nezavisnih proizvođača rezervnih dijelova i opreme za motorna vozila Valeo je najveći svjetski proizvođač kvačila i brisača za prvu ugradnju. Procjenjuje sa da su Valeo kvačila ugrađena u svaki drugi europski i svaki treći svjetski automobil. Sjedište tvrtke Valeo nalazi se u Parizu. Valeo zapošljava gotovo 60.000 radnika, ima više od 110 proizvodni pogona u 27 zemalja. Ima 21 istraživački, 40 razvojnih centara te 10 distribucijskih platformi. Belgijska globalna kompanija Wabco koja posluje više od 140 godina, vodeći je svjetski proizvođač dijelova i vodeći opskrbljivač sustava sigurnosti i kontrole za komercijalna vozila odnosno kamione i autobuse. Ima gotovo 75.000 radnika, a pogone u preko 30 zemalja.
Komentari članka
Vezani članci
Mlinar ulaže 12 milijuna eura u tvornicu bureka i udvostručuje kapacitet
31.07.2026.Investicija u Osijeku omogućit će veći izvoz i prati snažan rast potražnje, nakon nedavne dokapitalizacije od 80 milijuna eura.
Zagorje čuva svoje najveće vinsko blago - i pretvara ga u turističku atrakciju
27.07.2026.U Zagorju je otvoren vinski hotel s 11 soba, modernom kušaonicom, podrumom i prostorom za sastanke, a cijela je priča utemeljena na autohtonim vinskim sortama ove regije kojima je donedavno prijetilo izumiranje. Iza ovog važnog poduzetničkog pothvata, ali
AD Plastik povećao profitabilnost i smanjio dug za 7,22 milijuna eura
27.07.2026.Neto dobit AD Plastik Grupe iznosila je u prvom polugodištu 7,58 milijuna eura što je 1,6 posto više nego u istom razdoblju lani, dok su poslovni prihodi porasli za 1,9 posto, na 76,6 milijuna eura, pokazuje financijsko izvješće te solinske kompanije za p
Gdje caruju metal i teški strojevi: Kako je inženjerka Ljerka preuzela kormilo u tradicionalno muškom poslu
25.07.2026.Dok neka djeca svoje najranije uspomene vežu uz bezbrižne igre u pješčaniku, Ljerka Božičević Jurin, diplomirana inženjerka strojarstva, suvlasnica i voditeljica renomirane automehaničarske radionice, strojne obrade motora i trgovine Božičević, svoje je d
Podravska tvrtka gradi novi pogon i planira nova zapošljavanja
23.07.2026.Riječ je o tvrtki Dergez iz Podravskih Sesveta kod Đurđevca koja se bavi maloprodajom i pekarstvom. Imaju lanac od 26 trgovina u Podravini te pogon s pekarskim proizvodima.
Tag cloud
- 2893 članka imaju tag turizam
- 2730 članka imaju tag hrvatska
- 1519 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 1820 članka imaju tag svijet
- 1406 članka imaju tag ict
- 1584 članka imaju tag poljoprivreda
- 2010 članka imaju tag financije
- 544 članka imaju tag krediti
- 1665 članka imaju tag izvoz
- 1323 članka imaju tag trgovina
- 1363 članka imaju tag industrija
- 1265 članka imaju tag investicije
- 1086 članka imaju tag zapošljavanje
- 1090 članka imaju tag menadžment
- 704 članka imaju tag tehnologija
- 1186 članka imaju tag EU
- 876 članka imaju tag poduzetništvo
- 698 članka imaju tag opg
- 463 članka imaju tag BDP
- 545 članka imaju tag porezi
- 371 članka imaju tag kompanije
- 795 članka imaju tag maloprodaja
- 560 članka imaju tag poticaji
- 711 članka imaju tag marketing
- 409 članka imaju tag potpore
- 524 članka imaju tag hotelijerstvo
- 430 članka imaju tag vlada
- 461 članka imaju tag start up
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 374 članka imaju tag žensko poduzetništvo
- 516 članka imaju tag eu fondovi
- 966 članka imaju tag kriza
- 496 članka imaju tag gospodarstvo
- 533 članka imaju tag obrazovanje
- 438 članka imaju tag osijek
- 498 članka imaju tag prehrambena industrija
- 515 članka imaju tag dzs
- 454 članka imaju tag energetika
- 419 članka imaju tag hnb
- 347 članka imaju tag hgk
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
