Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

07 Ruj 2010

U rujnu više od milijun dolazaka turista

Izvor: www.slobodnadalmacija.hr · Autor: Ružica Mikačić  

U rujnu više od milijun dolazaka turista

Kada se sunčano kasno ljeto ugodnih temperatura u kojima se još putuje na odmor produži na posezonu i “preklopi” s početkom većih kongresa, seminara, radnih skupova i incentive putovanja, onda se dobiva – nikad bolji rujan u hotelima na Jadranu! A upravo tako ga ovih dana opisuju u turističkim agencijama u kojima zadovoljno trljaju ruke u očekivanju više od milijun dolazaka gostiju do kraja mjeseca, od kojih je najveći dio njih već rezervirao i uplatio svoj posezonski odmor, koji u najvećem dijelu prolazi u dolasku gostiju u organizaciji agencija, dok je individualaca puno manje nego u “špici”.

Najmanje zarade za hotelijere i kampove bit će u rujnu od domaćih gostiju, kojih se očekuje tek nešto više od stotinu tisuća, dok bi prema sadašnjim rezervacijama najviše trebalo biti Nijemaca i Austrijanaca, gotovo 350 tisuća. U dolascima stranih gostiju, osobito s područja Skandinavije, ne mogu se sjetiti tako dobrog rujna koji je za grupna putovanja postao “špica” sezone.

- U ovom dijelu godine kudikamo najbolji rejting na tržištu odmora imaju Dubrovnik i Split prema kojima je usmjeren najveći dio turističkih grupa u rujnu koje su vezane uz izravne avioletove.

- U tom pogledu, osobito s niskotarifnim prijevoznicima, Split je ovoga rujna, ali i listopada, među našim inozemnim gostima destinacija broj jedan, potražnja je ogromna i ne jenjava! - kaže Aleksandra Pukšar iz “Kompasa”.

Akcijske cijene
Gotovo jednako dobru turističku jesen očekuju i u “Atlasu” gdje su prezadovoljni rezervacijama i najavama dolazaka koji čak nisu vezani ni uz vremenske prilike. Na tržištu u ovo doba odlično prolaze hoteli sa zatvorenim bazenima, wellnessom, sadržajima u unutarnjim prostorima, pa se tako Dubrovnik kod nas pozicionirao kao najtraženiji za kongrese i skupove u ovo doba, a uz njega je velika potražnja i za Splitom, te za Istrom. Imamo veliki rast Skandinavaca, Nijemaca i Rusa u posezoni – kaže Vlado Lučić, član Uprave “Atlasa”.

Takvim dobrim najavama turističkog rujna na obali, koji se odnosi ipak uglavnom samo na hotele, pridonijele su značajno i akcijske cijene u većini naših ljetovališta. Tako su hotelijeri, osim 20 do 30 posto redovito niže posezonske cijene, dali i posebne popuste i dodatne usluge gostima u posezoni. Osobito su u agencijama zadovoljni ponudom kraćih programa 3-4 dana u hotelima, koji su veoma traženi.


Komentari članka

Vezani članci

Naši vjerni gosti sve manje ljetuju na Jadranu, okrenuli su se drugoj zemlji

15.05.2025.

Češki turisti više ne dolaze u Hrvatsku samo zbog mora, sve ih više privlače planinarenje i biciklizam izvan sezone. Ljeto i dalje ostaje najprometnije razdoblje, no neke češke agencije ove godine bilježe manji interes za Hrvatsku nego prošle godine.

Hrvatski turistički veteran, nakon 30 godina rada, prodao svoju agenciju Nijemcima

28.01.2025.

Hrvatski turistički veteran Selimir Ognjenović, nakon tri desetljeća poslovanja, odlučio je prodati svoju agenciju I.D. Riva Tours njemačkoj grupi Dertour. Ova akvizicija, koja čeka odobrenje nadležnih tijela za kontrolu spajanja, trebala bi biti dovršena

Studeni donio rast: 18% više turista i preko milijun noćenja u Hrvatskoj

11.12.2024.

U Hrvatskoj je u studenom boravilo 454 tisuće turista ili 18 posto više nego u istom mjesecu prošle godine, ostvareno je i 19,3 posto više ili 1,13 milijuna noćenja, a porasti su ostvareni i na razini prvih 11 mjeseci i to 3,5 posto u dolascima turista i

Hrvatska u rujnu s manje turista i noćenja, rast u devet mjeseci

09.10.2024.

Hrvatsku je u rujnu ove godine posjetilo 5,3 posto manje turista nego u istom lanjskom mjesecu, ostvareno je i 3,2 posto manje noćenja, ali su rezultati na razini devet mjeseci u porastu - za 3 posto je bilo više turista nego lani ili njih 19,3 milijuna,

Posezona bi mogla nadmašiti i rekordnu lanjsku

30.09.2024.

Unatoč lošijem vremenu u rujnu, ovogodišnja turistička posezona mogla bi nadmašiti i rekordnu lanjsku. Posebno raste broj dolazaka organiziranih skupina turista, bilo da je riječ o kongresnim, sportskim ili grupama koje dolaze preko agencija.

Tag cloud

  1. 2742 članka imaju tag turizam
  2. 2613 članka imaju tag hrvatska
  3. 1730 članka imaju tag svijet
  4. 1418 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 1945 članka imaju tag financije
  6. 1623 članka imaju tag izvoz
  7. 1512 članka imaju tag poljoprivreda
  8. 1365 članka imaju tag ict
  9. 1299 članka imaju tag trgovina
  10. 1209 članka imaju tag investicije
  11. 1277 članka imaju tag industrija
  12. 1064 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1039 članka imaju tag menadžment
  14. 858 članka imaju tag poduzetništvo
  15. 1164 članka imaju tag EU
  16. 648 članka imaju tag opg
  17. 780 članka imaju tag maloprodaja
  18. 534 članka imaju tag poticaji
  19. 661 članka imaju tag tehnologija
  20. 697 članka imaju tag marketing
  21. 458 članka imaju tag koronavirus
  22. 390 članka imaju tag potpore
  23. 964 članka imaju tag kriza
  24. 512 članka imaju tag eu fondovi
  25. 494 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 518 članka imaju tag porezi
  27. 479 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 489 članka imaju tag prehrambena industrija
  29. 428 članka imaju tag osijek
  30. 517 članka imaju tag obrazovanje
  31. 539 članka imaju tag krediti
  32. 430 članka imaju tag start up
  33. 501 članka imaju tag dzs
  34. 443 članka imaju tag energetika
  35. 460 članka imaju tag BDP
  36. 412 članka imaju tag hnb
  37. 421 članka imaju tag vlada
  38. 338 članka imaju tag hgk
  39. 440 članka imaju tag banke
  40. 338 članka imaju tag agrokor