Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

29 Kol 2016

U palači Tripalo niče hotel s pet zvjezdica

Izvor: www.poslovni.hr · Autor: Poslovni.hr  

U palači Tripalo niče hotel s pet zvjezdica

Sudeći prema zaključku županijskog poglavarstva, investitor je nekretninu platio 10 milijuna kuna.

Atraktivnu kamenu palaču Tripalo u centru Sinja, koju jedan od potomaka Boris Tripalo opisuje riječima “u kući je sve iz doba Austro–Ugarske osim mene i perilice za suđe”, obitelj Tripalo nedavno je prodala lokalnoj građevinskoj tvrtki Industrius. Odobrenje Uprave za zaštitu kulturne baštine Ministarstva kulture od 25. svibnja 2016. označilo je i početak transformacije nekadašnjeg simbola ugleda poznate sinjske obitelji u hotel s pet zvjezdica, a iako su investitori poprilično tajnoviti po pitanju planova i novca uloženog u projekt, prema zaključku županijskog poglavarstva da nije zainteresirano za pravo prvokupa ponuđenog kulturnog dobra vidi se da je nekretnina procijenjena na 10 milijuna kuna.

Tvrtka Industrius nedavno je privukla pažnju javnosti kada su mediji prenijeli da njezini radnici u Južnoafričkoj Republici imaju prosječnu plaću od 5000 eura. Industrius kroz konzorciji Mitsubishi-Hitachi na jugu Afrike izvodi radove na termoelektranama Medupi i Kusile. U Podima pokraj Šibenika dovršavaju veliki pogon koji bi trebao proraditi u ožujku 2017. Ondje se planira pokretanje proizvodnje procesne i energetske opreme u kojoj će posao naći 80-ak radnika.

Ovo nije prvi put da privatne investitore privlači Tripalova imovina. Prije deset godina poznati poduzetnik i vlasnik Orbico grupe Branko Roglić otkupio je rezidencijalnu vilu Tripalo staru gotovo sto godina od čak osam suvlasnika, izdanaka obitelji Tripalo, za pola milijuna kuna. Roglić je od akademskog kipara Stipe Sikirice naručio bistu Mike Tripala, jednog od vođa Hrvatskog proljeća i osnivača Hrvatske narodne stranke, i postavio je u vrtu vile te tako na simboličan način stao na kraj ambivalentnom odnosu rodnog grada i Cetinjana prema Miki Tripalu i svojedobno najmoćnijoj obitelji Cetinske krajine, najzaslužnijoj za gospodarsko i kulturno uzdizanje Sinja.

Sudeći po računici koju je Roglić morao podvući da bi vili Tripalo povratio funkcionalnost, stari sjaj i slavu te u skladu sa zahtjevima konzervatora, pred Inustriusom je, u najmanju ruku, priličan pothvat.


Komentari članka

Vezani članci

Kristjan Staničić: Cilj nam je da turistima kontinent bude jednako vrijedan motiv dolaska kao i obala

04.08.2026.

Hrvatska nije ni najskuplja ni najjeftinija destinacija. Cijenu mora pratiti i određena kvaliteta usluge

Digitalni nomadi mogli bi biti lijek za našu turističku sezonalnost

03.08.2026.

Sezonalnost je neugodna boljka hrvatskog turizma koja se može ublažiti jačanjem Hrvatske kao destinacije za život i rad na daljinu, odnosno boljim povezivanjem aktivnog turizma i digitalnih nomada.

Završava era zimmer freia: Što čeka male iznajmljivače?

02.08.2026.

Novi porezi, stroža pravila i pad profitabilnosti mijenjaju privatni smještaj, a stručnjaci upozoravaju da je doba rekorda završilo.

Elitni dio hrvatskog turizma ne gubi goste: "Najveći izazov nam je što nam nedostaju iskusni radnici"

30.07.2026.

Nautička sezona u hrvatskim marinama s većim udjelom stalnih vezova je stabilna, a u čarteru izloženija kasnijim rezervacijama i snažnoj mediteranskoj konkurenciji, dok je nedostatak iskusnog osoblja i dalje glavni izazov, rekla je za Hinu predsjednica Ud

Što se iznajmljivača tiče, Airbnb više nema prednost nad Bookingom

30.07.2026.

Airbnb mijenja model naplate provizije za domaćine, umjesto dosadašnja tri posto, iznajmljivači će plaćati 15,5 posto naknade. Iznajmljivači nisu sretni zbog ove promjene, jer kako kažu, njome Airbnb gubi svoju prednost ispred konkurencije.

Tag cloud

  1. 2893 članka imaju tag turizam
  2. 2730 članka imaju tag hrvatska
  3. 1519 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1820 članka imaju tag svijet
  5. 1406 članka imaju tag ict
  6. 1584 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2010 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1323 članka imaju tag trgovina
  11. 1363 članka imaju tag industrija
  12. 1265 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1090 članka imaju tag menadžment
  15. 704 članka imaju tag tehnologija
  16. 1186 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 698 članka imaju tag opg
  19. 463 članka imaju tag BDP
  20. 545 članka imaju tag porezi
  21. 371 članka imaju tag kompanije
  22. 795 članka imaju tag maloprodaja
  23. 560 članka imaju tag poticaji
  24. 711 članka imaju tag marketing
  25. 409 članka imaju tag potpore
  26. 524 članka imaju tag hotelijerstvo
  27. 430 članka imaju tag vlada
  28. 461 članka imaju tag start up
  29. 458 članka imaju tag koronavirus
  30. 374 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  31. 516 članka imaju tag eu fondovi
  32. 966 članka imaju tag kriza
  33. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  34. 533 članka imaju tag obrazovanje
  35. 438 članka imaju tag osijek
  36. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  37. 515 članka imaju tag dzs
  38. 454 članka imaju tag energetika
  39. 419 članka imaju tag hnb
  40. 347 članka imaju tag hgk