Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

02 Tra 2009

U Hrvatskoj je samo jednim crvom zaraženo oko 100.000 računala

Izvor: www.liderpress.hr · Autor: I. Škevin  

U Hrvatskoj je samo jednim crvom zaraženo oko 100.000 računala

Iako je srijeda, završni dan konferencije e-biz2009 pao na prvi travnja, najjače teme u kongresnoj dvorani grand hotela Adriatic u Opatiji nisu bile nimalo šaljive.

Zapaženo predavanje održala je Ivana Marijanović, konzultantica iz zagrebačke tvrtke Infigo IS, koja je iznijela način na koji je tvrtka u kojoj ona radi dobila sigurnosni standard ISO 27001 pa je bilo zanimljivo čuti što sve tvrtka koja se bavi informatičkom sigurnošću mora učiniti da dobije standard iz područja kojime se bavi. Inače, Marijanović je jedina ženska osoba u Infigu, tvrtci koja se bavi informatičkom sigurnošću, a njeno bi se zanimanje moglo sažeti u paradoks da se ona bavi sigurnošću hakera, odnosno da ona hakere mora utjerati u okvire zakona.

Zanimljiv je bio Siniša Lukač iz PBZ carda koji je govorio o primjeni sigurnosnog standarda PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standard) za trgovce. Oni naime do kraja godine imaju rok da prijave nesigurne računalne aplikacije, a nakon toga, ukoliko ih ne prijave, će one doći na crnu listu. Iako standard uvodi niz novih mjera za koje je upitno kako i da li će ih trgovci moći poštivati, za sada se čeka da se pojave tvrtke koje će biti posrednici između velikih kartičarskih kuća te malih i srednjih trgovaca kojima bi ti posrednici omogućili da se usklade s PCI DSS-om i izbjegnu plaćanje visokih kazni koje strani kartičari propisuju u slučaju nepridržavanja novog standarda. Inače, standard je namijenjen zaštiti podataka kupaca pa tako trgovci, kojih je ukupno oko 20.000 u Hrvatskoj, neće smjeti pohranjivati magnetski zapis s kreditnih kartica.

Najjače predavanje, ujedno i posljednje na konferenciji, održao je Bojan Ždrnja, također iz Infiga, koji je izlaganje naslovio 'Korporativa (ne)sigurnost'. Ždrnja, jedan od dvojice najviše rangiranih stručnjaka za računalnu sigurnost u Hrvatskoj, govorio je o tamnoj strani elektroničkog businessa te je napravio pregled svih incidenata u zadnja tri mjeseca u Hrvatskoj i naglasio je da njegovo predavanje nije prvoaprilska šala.

Posebno su ozbiljno zvučali podaci o zarazi crvom Conflicker koju su Infigovi stručnjaci počeli suzbijati još 29. prosinca, a do 13. siječnja su uočili da je u Hrvatskoj broj zaraženih PC-a narastao na 45.000. U svijetu je tim crvom zaraženo, prema podacima proizvođača antivirusnog programa F-Securea, oko 15 milijuna računala, dok je u Hrvatskoj zaraženo oko 100.000 računala. Conflicker se širi na nekoliko načina, a jedan od njih je zaraženim USB stickovima. Od njega se može zaštititi redovitim instaliranjem zakrpa za Windowse i antivirusnim programima, koji se nisu iskazali kad je počela zaraza jer nisu prepoznavali Conflickera do 13. siječnja, kada je većina njihovih proizvođača izdala dopune programa protiv tog crva, čiji je cilj napad na druga računala.


Komentari članka

Vezani članci

Hrvatski Shoutem dobio milijun dolara od NHL zvijezde i kreće u preuzimanje američkog konkurenta

22.07.2026.

Shoutem, hrvatsko-američka platforma za izradu mobilnih aplikacija, ulazi u novu fazu rasta. Nakon vlasničke transakcije, nove investicije i planiranog preuzimanja američkog konkurenta, tvrtka još snažnije okreće fokus prema SAD-u, ali razvoj proizvoda i

Ante Mandić: Od prodaje sati do prodaje sposobnosti

21.07.2026.

Klasična konzultantska ili IT-uslužna tvrtka mjeri se kroz iskoristivost konzultanata, broj naplativih ljudi, dnevnu cijenu, bench, bruto maržu, fluktuaciju i brzinu zapošljavanja. Te metrike pokazuju disciplinu isporuke i monetizaciju stručnog rada.

Kolaps na tržištu memorije doveo do rasta cijena DDR2 modula

03.07.2026.

Zahvaljujući snažnom razvoju umjetne inteligencije, cijene računalnih komponenti u posljednjih nekoliko mjeseci značajno su porasle. Prvenstveno govorimo o RAM-u, VRAM-u i HBM memoriji za specijalizirane akceleratore. DDR5 i GDDR7 memorija doživjele su oz

SK Hynix po prvi put prestigao Samsung i postao najvrjednija tvrtka u Južnoj Koreji

23.06.2026.

Uspjeh SK Hynixa posebno je značajan s obzirom na to da su prije dvadesetak godina bili u ozbiljnim financijskim problemima

Novi val otkaza pogodio industriju videoigara: "Stvarna brojka mogla bi biti i veća"

23.06.2026.

Otkazi u tehnološkom sektoru najviše pogađaju cloud i SaaS, e-trgovinu i IT usluge. Autori analize podatke su prikupljali iz platformi za praćenje otkaza (TrueUp, TechCrunch, Layoffs.fyi, WARN).

Tag cloud

  1. 2886 članka imaju tag turizam
  2. 2728 članka imaju tag hrvatska
  3. 1514 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1818 članka imaju tag svijet
  5. 1405 članka imaju tag ict
  6. 1582 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2009 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1323 članka imaju tag trgovina
  11. 1360 članka imaju tag industrija
  12. 1263 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1089 članka imaju tag menadžment
  15. 702 članka imaju tag tehnologija
  16. 1185 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 695 članka imaju tag opg
  19. 463 članka imaju tag BDP
  20. 369 članka imaju tag kompanije
  21. 795 članka imaju tag maloprodaja
  22. 560 članka imaju tag poticaji
  23. 711 članka imaju tag marketing
  24. 409 članka imaju tag potpore
  25. 523 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 459 članka imaju tag start up
  27. 458 članka imaju tag koronavirus
  28. 373 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  29. 541 članka imaju tag porezi
  30. 516 članka imaju tag eu fondovi
  31. 965 članka imaju tag kriza
  32. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  33. 533 članka imaju tag obrazovanje
  34. 438 članka imaju tag osijek
  35. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  36. 515 članka imaju tag dzs
  37. 454 članka imaju tag energetika
  38. 419 članka imaju tag hnb
  39. 429 članka imaju tag vlada
  40. 347 članka imaju tag hgk