Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

23 Stu 2015

Tri slučaja u kojima se ipak plaća porez na dohodak

Izvor: liderpress.hr · Autor: dr.sc. Marija Zuber  

Tri slučaja u kojima se ipak plaća porez na dohodak

Prema temeljnom pravilu oporezivanja dohotka, primici od otuđenja osobne materijalne imovine ne oporezuju se.

Prihod koji građanin ostvari od prodaje kuće, stana, zemljišta, rabljenog automobila, namještaja i bilo koje druge osobne imovine koja mu nije služila za obavljanje gospodarske djelatnosti ne podliježe plaćanju poreza na dohodak. To pravilo ima tri iznimke, od kojih se dvije odnose na određene slučajeve ostvarivanja zarade od prodaje nekretnina, a treća na prihod od prodaje otpada. Prihod od prodaje nekretnina oporezuje se u dva slučaja: ako građanin proda ili na drugi način otuđi nekretninu prije proteka tri godine od njezine nabave i ako unutar razdoblja od pet godina proda ili na drugi način otuđi više od tri istovrsne nekretnine. U oba se slučaja ne oporezuje ukupni primitak fizičke osobe, već samo ostvarena zarada.

Porez na zaradu

Fizička osoba koja otuđi nekretninu prije proteka tri godine od dana nabave te nekretnine dužna je platiti porez na dohodak ako je nekretninu otuđila po cijeni koja je viša od nabavne.

Nema oporezivanja ako je proteklo više od tri godine od dana nabave, ako je otuđitelj nekretninu stekao nasljeđivanjem te ako je nekretnina služila za stanovanje poreznom obvezniku ili njegovim uzdržavanim članovima obitelji. Otuđenjem se smatra prodaja, zamjena i drugi prijenos vlasništva. Iznos ostvarenog dohotka izračunava se kao razlika između tržišne vrijednosti nekretnine na dan otuđenja i nabavne vrijednosti uvećane za rast cijena industrijskih proizvoda od dana nabave do otuđenja. Danom nabave nekretnine smatra se datum kupoprodajnog ugovora ili drugog dokumenta o stjecanju vlasništva; kad je riječ o nekretnini koju je porezni obveznik gradio u vlastitoj režiji, danom nabave smatra se datum kad je nekretnina osposobljena za upotrebu.

Od toga dana teče rok od tri godine mjerodavan za oporezivanje. U slučaju spora s poreznim tijelima neke se okolnosti dokazuju vjerodostojnim ispravama, kao što je prijava prebivališta odnosno boravišta poreznog obveznika ili uzdržavanog člana obitelji na adresi nekretnine, utrošci struje i vode, računi za grijanje i dr. Troškovi povezani s otuđenjem umanjuju poreznu osnovicu.

Kad se računa, a kad ne

Drugi slučaj oporezivanja zarade od transakcija s nekretninama jest dohodak koji fizička osoba ostvari od otuđenja (prodaja, zamjena i drugi prijenos) više od tri nekretnine iste vrste u pet godina. Istovrsnim nekretninama smatraju se istovrsne nekretnine prema prirodnom obliku i namjeni. Kad je riječ o zemljištima, poljoprivredna su zemljišta jedna vrsta, građevinska druga itd., a kod zgrada jedna su vrsta stambene zgrade (stan, kuća, apartman i sl.), druga poslovne zgrade, treća dijelovi zgrade (garaže, spremišta i dr.).

Porez se plaća ako se u pet godina otuđe više od tri stana ili više od tri poljoprivredna zemljišta ili više od tri građevinska zemljišta i dr. Pri tome se pri otuđenju zgrada s više stanova ili poslovnih prostora svaki stan odnosno svaki poslovni prostor smatra jednom nekretninom, a kod zemljišta svako se gradilište ili zemljišna čestica smatra jednom nekretninom. Kad se otuđuje više različitih nekretnina, zarada se ne oporezuje porezom na dohodak. Propisano je i nekoliko slučajeva kad se otuđene nekretnine ne računaju u porezno relevantan broj.

To se odnosi na izvlaštenje nekretnina od državnih tijela po posebnom zakonu i otuđenje zemljišta čija je pojedinačna površina do 250 četvornih metara, a ukupno do 1000 četvornih metara. Osim toga, ne oporezuje se otuđenje nekretnina stečenih nasljedstvom (ali darovanje nije u propisanim iznimkama!), otuđenje izvršeno između bračnih drugova, srodnika u prvoj liniji i drugih članova uže obitelji ni otuđenje koje je u vezi s razvodom braka te nasljeđivanjem nekretnina.

I u slučaju otuđenja više od tri nekretnine u pet godina porezna osnovica utvrđuje se kao razlika između ukupno ostvarenih primitaka prema tržišnoj vrijednosti nekretnina i njihove nabavne vrijednosti uvećane za rast cijena industrijskih proizvoda te za troškove ulaganja za koje porezni obveznik posjeduje vjerodostojne isprave.

Porezna osnovica

Predujam poreza na dohodak na zaradu ostvarenu od prodaje nekretnina plaća se prema rješenju Porezne uprave, a porez treba platiti u roku u roku 15 dana od primitka rješenja. Kad je riječ o otuđenju više od tri istovrsne nekretnine, rješenje se donosi nakon otuđenja četvrte nekretnine.

Ako je za neku od te četiri nekretnine već utvrđen porez na osnovi otuđenja nekretnine prije proteka tri godine od nabave, to se uzima u obzir u određivanju visine poreza, ali i ta se nekretnina broji u ukupan broj otuđenih nekretnina. Porez se plaća prema stopi od 25 posto, bez prava na umanjenje porezne osnovice za osobni odbitak, a na porez se plaća i prirez.


Komentari članka

Vezani članci

Novi porezni razredi za paušalce: Evo kome nameti neće rasti, a kome ipak hoće

30.07.2026.

Vlada je prihvatila ključne prijedloge HOK-a pa oko 77 tisuća paušalnih obrtnika neće biti obuhvaćeno novim poreznim opterećenjima. Predsjednik Hrvatske obrtničke komore Dalibor Kratohvil izjavio je u HTV-ovoj emisiji „Studio 4“ da je Vlada prihvatila na

HOK: Izborili smo izuzeće 77.000 obrtnika od antiinflacijskih mjera

28.07.2026.

HRVATSKA obrtnička komora (HOK) pozdravila je danas odluku Ministarstva financija da se paušalnim obrtnicima s godišnjim prihodom do 40 tisuća eura od iduće godine neće povećati davanja, istaknuvši da se zahvaljujući dijalogu HOK-a s vladom antiinflacijsk

Fiskalizacija 2.0: Od 2027. i paušalci moraju izdavati eRačune

27.07.2026.

Od 1. siječnja 2027. i poduzetnici izvan sustava PDV-a, obrtnici, paušalci i proračunski korisnici moraju izdavati i fiskalizirati eRačune

Vlada mijenja porezni sustav: Evo koga će zahvatiti nove mjere

27.07.2026.

Vlada priprema porezne izmjene za obrtnike, iznajmljivače i građane izvan sustava PDV-a, a najavljeno je i ukidanje poreza na mirovine za 580.000 umirovljenika

Kako do dijela od 47 milijuna eura, dosad najpovoljnijeg izvora financiranja za poljoprivrednike?

19.07.2026.

Najavljene zajmove i kredite s kapitalnim rabatom odnosno onih s otpisom dijela glavnice, ukupne vrijednosti 47 milijuna eura, komentirala je za Agroklub Ana-Marija Špicnagel, konzultantica s gotovo 15 godina iskustva u pripremi i provedbi EU projekata u

Tag cloud

  1. 2891 članka imaju tag turizam
  2. 2729 članka imaju tag hrvatska
  3. 1518 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1820 članka imaju tag svijet
  5. 1405 članka imaju tag ict
  6. 1584 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2010 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1323 članka imaju tag trgovina
  11. 1363 članka imaju tag industrija
  12. 1265 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1090 članka imaju tag menadžment
  15. 703 članka imaju tag tehnologija
  16. 1186 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 697 članka imaju tag opg
  19. 463 članka imaju tag BDP
  20. 544 članka imaju tag porezi
  21. 371 članka imaju tag kompanije
  22. 795 članka imaju tag maloprodaja
  23. 560 članka imaju tag poticaji
  24. 711 članka imaju tag marketing
  25. 409 članka imaju tag potpore
  26. 524 članka imaju tag hotelijerstvo
  27. 430 članka imaju tag vlada
  28. 460 članka imaju tag start up
  29. 458 članka imaju tag koronavirus
  30. 373 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  31. 516 članka imaju tag eu fondovi
  32. 966 članka imaju tag kriza
  33. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  34. 533 članka imaju tag obrazovanje
  35. 438 članka imaju tag osijek
  36. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  37. 515 članka imaju tag dzs
  38. 454 članka imaju tag energetika
  39. 419 članka imaju tag hnb
  40. 347 članka imaju tag hgk