Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

07 Tra 2015

Terrakom investirao u optiku, veće brzine i prodaju krajnjim korisnicima

Izvor: www.poslovni.hr · Autor: Bernard Ivezić  

Terrakom investirao u optiku, veće brzine i prodaju krajnjim korisnicima

Telekom Terrakom, operater koji je posljednjih nekoliko godina bilježio najveći postotak rasta prihoda i koji je u Hrvatskoj partner regionalnog diva United grupe, povećao je doseg vlastite optičke infrastrukture na 80 tisuća kućanstava.

Boris Levenski, član Uprave Terrakoma, navodi kako su uveli i novu tehnologiju koja im omogućuje da korisnicima ponude brzine do 150 Mbps i za preuzimanje i za slanje podataka na internet. "Potrebe korisnika sve više rastu, sve je više uređaja spojeno na internet, a i sami servisi su sve zahtjevniji po pitanju internetskih kapaciteta pa tako primjećujemo velik rast videoprometa, koji već čini značajan postotak svih prometa na našoj mreži", kaže Levenski. Terrakom sa svojom optičkom infrastrukturom pokriva gusto naseljene dijelove Zagreba i Kutine. Levenski nije komentirao koliko su točno uložili u nadogradnju svoje mreže. No, navodi da su ulaganja svake godine na razili 15 posto ukupnih prihoda.

Terrakom je, prema podacima Poslovne Hrvatske, u 2013. godini zabilježio rast prihoda od 36 posto na 17,5 milijuna kuna i neto dobit od 52,5 tisuća kuna. Lani je, tumači Levenski, operater ostvario blagi rast. "U 2014. smo imali rast ukupnih prihoda za nekoliko postotaka u odnosu na 2013. godinu, iako smo imali značajan rast u segmentima poslovne i rezidencijalne prodaje", kaže Levenski. Dodaje da im je lani rast usporio isključivo zbog promjena u regulaciji veleprodajnog tržišta. Zbog tih promjena, naime, smanjili su se i prihodi i profitne margine na tržištu veleprodaje. Na operativnu dobit, objašnjava, utjecala je i odluka da smanje outsourcing u prodaji.

"Odlučili smo se za značajnija operativna ulaganja u marketing i pojačane prodajne aktivnosti podizanjem vlastitog prodajnog tima za rezidencijalne usluge, što smo prije radili isključivo sa vanjskim agencijama", kaže Levenski. Dodaje da u ovoj godini ponovno očekuje znatan rast svih segmenata poslovanja, pa tako i ukupnih prihoda. To što Hrvatski telekom želi zadržati vodeću poziciju u fiksnim telekomunikacijama i što Vipnet ima velika očekivanja od rasta u tom segmentu, posebno nakon što je lani i u tome postao drugi igrač na tržištu, u Terrakomu smatraju da neće utjecati a njihovo poslovanje. "Drago mi je da su fiksne komunikacije još uvijek interesante, pa čak i mobilnim operaterima", kaže Levenski.


Komentari članka

Vezani članci

Hrvatska Probotica cilja europski obrambeni boom s AI robotima

03.08.2026.

Startup razvija autonomne robotske platforme za obranu, energetiku i logistiku te želi iskoristiti europska ulaganja u vojnu industriju.

Hrvatski Shoutem dobio milijun dolara od NHL zvijezde i kreće u preuzimanje američkog konkurenta

22.07.2026.

Shoutem, hrvatsko-američka platforma za izradu mobilnih aplikacija, ulazi u novu fazu rasta. Nakon vlasničke transakcije, nove investicije i planiranog preuzimanja američkog konkurenta, tvrtka još snažnije okreće fokus prema SAD-u, ali razvoj proizvoda i

Ante Mandić: Od prodaje sati do prodaje sposobnosti

21.07.2026.

Klasična konzultantska ili IT-uslužna tvrtka mjeri se kroz iskoristivost konzultanata, broj naplativih ljudi, dnevnu cijenu, bench, bruto maržu, fluktuaciju i brzinu zapošljavanja. Te metrike pokazuju disciplinu isporuke i monetizaciju stručnog rada.

Kolaps na tržištu memorije doveo do rasta cijena DDR2 modula

03.07.2026.

Zahvaljujući snažnom razvoju umjetne inteligencije, cijene računalnih komponenti u posljednjih nekoliko mjeseci značajno su porasle. Prvenstveno govorimo o RAM-u, VRAM-u i HBM memoriji za specijalizirane akceleratore. DDR5 i GDDR7 memorija doživjele su oz

SK Hynix po prvi put prestigao Samsung i postao najvrjednija tvrtka u Južnoj Koreji

23.06.2026.

Uspjeh SK Hynixa posebno je značajan s obzirom na to da su prije dvadesetak godina bili u ozbiljnim financijskim problemima

Tag cloud

  1. 2893 članka imaju tag turizam
  2. 2730 članka imaju tag hrvatska
  3. 1519 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1820 članka imaju tag svijet
  5. 1406 članka imaju tag ict
  6. 1584 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2010 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1323 članka imaju tag trgovina
  11. 1363 članka imaju tag industrija
  12. 1265 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1090 članka imaju tag menadžment
  15. 704 članka imaju tag tehnologija
  16. 1186 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 698 članka imaju tag opg
  19. 463 članka imaju tag BDP
  20. 545 članka imaju tag porezi
  21. 371 članka imaju tag kompanije
  22. 795 članka imaju tag maloprodaja
  23. 560 članka imaju tag poticaji
  24. 711 članka imaju tag marketing
  25. 409 članka imaju tag potpore
  26. 524 članka imaju tag hotelijerstvo
  27. 430 članka imaju tag vlada
  28. 461 članka imaju tag start up
  29. 458 članka imaju tag koronavirus
  30. 374 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  31. 516 članka imaju tag eu fondovi
  32. 966 članka imaju tag kriza
  33. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  34. 533 članka imaju tag obrazovanje
  35. 438 članka imaju tag osijek
  36. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  37. 515 članka imaju tag dzs
  38. 454 članka imaju tag energetika
  39. 419 članka imaju tag hnb
  40. 347 članka imaju tag hgk